שתף קטע נבחר

המדינה לבג"ץ: היה מקום לנציג ביהמ"ש בטקס היובל להתיישבות ביו"ש

המדינה טענה בתגובתה לעתירה שדרשה לבטל את חגיגות היובל להתיישבות ביהודה ושומרון כי "מדובר בטקס ממלכתי". באשר להחלטת נשיאת העליון נאור לבטל השתתפותו של השופט הנדל, נמסר: "אין בהיעדרות של מוזמן כדי להקים עילה משפטית המחייבת לבטל את האירוע"

 

 

 

פרקליטות המדינה הגיבה היום (ד') לעתירה שהגישה עמותת "רגבים" שדרשה לבטל את אירוע "חגיגות היובל לשחרור יהודה, שומרון, בקעת הירדן ורמת הגולן", שייערך הערב בגוש עציון. בתגובתה טענה המדינה, שמייצגת את עמדת ראש הממשלה והשרים, כי היה מקום לשלוח נציג של הרשות השופטת.

 

עם זאת ציינה המדינה בתגובה כי "אין בהיעדרות של מוזמן כזה או אחר כדי להקים עילה משפטית המחייבת לבטל את האירוע". המדינה ציינה עוד שלפי החלטת הממשלה האירוע יתקיים כטקס ממלכתי וכי הם רואים חשיבות רבה בקיום הטקס.

 

נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור. "אירוע שנוי במחלוקת" (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור. "אירוע שנוי במחלוקת"(צילום: יריב כץ)

מוקדם יותר היום התבטאה נשיאת בית המשפט העליון בנוגע להחלטתה לבטל את השתתפותו של שופט העליון, ניל הנדל, בטקס הממלכתי וטענה כי "האירוע עוסק בנושא השנוי במחלוקת ציבורית. על כן, ומבלי נקיטת עמדה של הנשיאה או מי משופטי העליון לגוף המחלוקת, הוחלט שראוי כי הרשות השופטת לא תשתתף באירוע".

 

נאור הוסיפה וציינה כי כללי האתיקה מציינים שלא ראוי להשתתף באירוע בעל סממנים פוליטיים או בעל מאפיינים מפלגתיים. עוד היא ציינה כי הרשות השופטת תמשיך להשתתף בטקסים ממלכתיים, אולם תימנע מלהשתתף בטקס שנוי במחלוקת ציבורית "ובפרט כאשר הבמה כולה מסורה לצד אחד".

 

כזכור, לפני כמה שבועות התקבלה בקשה בלשכתה של נאור להשתתפות באירוע "חגיגות היובל לשחרור יהודה, שומרון, בקעת הירדן ורמת הגולן". השופט ניל הנדל נתבקש על ידי הנשיאה לייצג את מערכת המשפט באירוע.

 

במכתב ששלחה יועצת הנשיאה נאור לחבר הכנסת עיסאווי פריג' - שביקש ממנה להימנע מהגעה לטקס - צוין כי "לאחר בחינה מחודשת של הנושא הוחלט שאין מקום להשתתפות נציג של הרשות השופטת באירוע". ככל הנראה, בלשכת הנשיאה הבינו כי מדובר באירוע שנמצא במחלוקת פוליטית ובעל סממנים פוליטיים, ולפיכך החליטו שאין מקום להשתתף בו.

 

השר לוין: "שערורייה גדולה"

שר התיירות יריב לוין מחה היום בתוקף על החלטתה של נאור ואמר לאולפן ynet: "זו שערורייה גדולה, שופטי העליון לא מוזמנים באופן אישי אלא מתבקשים לשלוח נציג של הרשות השופטת לטקס ממלכתי. לא היה דבר כזה ששופטים יחליטו איזה טקס נאה להם ואיזה לא".

 

"מחר יקומו ויגידו שטקס לכבוד התנועה הקיבוצית הוא גם שנוי במחלוקת כי יש אנשים בקשת הדמוקרטית המזרחית שחושבים אחרת", הוסיף השר לוין. "אני חושב שזה מוכיח דבר אחד, שהשופטים מביאים לתוך אולם בית המשפט את האג'נדות האישיות שלהם, יש אג'נדות שמאליות לרוב המוחלט של שופטי העליון, הדבר הזה בא לידי ביטוי בפסיקות שלהם ועכשיו באקט החמור הזה. הם עושים דבר שהוא בניגוד לאחריות הממלכתית שלהם. הצעתי אתמול בישיבת הממשלה שאם קשה לאותם שופטים להתעלות מעל השיקולים האישיים ולנהוג באופן ממלכתי, אז נדמה שאין מנוס מאשר לבטל את השתתפותם באופן גורף בכלל הטקסים הממלכתיים, ובכך להמנע מהמצב הלא ראוי שנקלענו אליו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ
מרים נאור
צילום: יואב דודקביץ
מומלצים