שתף קטע נבחר

כולם חוגגים לגוגל 20, אבל הוא בכלל בן 19

בזמן שברחבי הרשת מציינים 20 שנות קיום למנוע החיפוש שהפך לאחת הפלטפורמות הגדולות והפופולריות ברשת, אם שואלים את גוגל - הוא בכלל בן 19. מה הסיבה לבלבול?

 

 

יום הולדת שמח גוגל! מנוע החיפוש שהפך לאחת הפלטפורמות היותר פופולריות ברשת, ומספק שורה של שירותים (דואר אלקטרוני, מפות, תמונות ועוד) חוגג יום הולדת החודש, אבל התאריך המדויק קצת פחות ברור, כמו גם הגיל הרשמי שלו.

 

פשוט שאלנו את גוגל (צילום מסך) (צילום מסך)
פשוט שאלנו את גוגל(צילום מסך)

 

אם שואלים את גוגל, עוד מוקדם לציין 20 שנות קיום בחגיגות וסיכומים - כפי שעושים אתרי חדשות ומגזינים בארץ וגם בעולם. למעשה, בהקלדת השאלה הפשוטה אל מנוע החיפוש עצמו - How old is Google? התשובה נראית דווקא חד-משמעית: גוגל חוגג 19, ואת הכתבות שבוחנות כיצד מנוע החיפוש הזה שינה את הרגלי החיים שלנו - אפשר בהחלט לשמור לשנה הבאה.

 

אז ממה נובע הבלבול? ככל הנראה מחוסר הסכמה באשר לתאריך הרלוונטי לציון יום ההולדת. למעשה, המייסדים - לארי פייג' וסרגיי ברין הקימו את BackRub - שיהפוך לימים לגוגל, כבר בינואר 1996. במקרה הזה, הוא היה אמור להיות כבר בגיל השתייה החוקי בארצות הברית. כתובת האתר Google.com נרשמה כמעט שנתיים מאוחר יותר, בספטמבר 1997, ואילו שנה מאוחר יותר נוסדה רשמית החברה - ולפי התאריך הזה אכן מדובר בחגיגות ה-19. 

 

לכבוד החגיגות, גוגל מפנק את המשתמשים - איך לא, בדודל חדש ומיוחד. מי שילחצו על הדודל שבראש עמוד החיפוש, יועברו למעין "גלגל מזל", ובו לא פחות מ-19 משחקים שהועלו במסגרת הדודל לאורך השנים. הגלגל עוצר ואתם מועברים למשחק שעלה בגורל, ואם הוא פחות מתאים אפשר להחליף ולנסות סיבוב חדש. וכן, נבחרו רק 19 משחקים מפני ששוב, על פי התאגיד עצמו - יום ההולדת ה-19 הוא זה שנחגג.

 

המקרה הזה הוא גם סוג של מטאפורה קלאסית לתהליכים שעברו על הרגלי הלמידה והידע שלנו, בחסות גוגל כמובן. לשאלה מתי הוקמה החברה יש כמה תשובות, ואפשר, בעזרת מנוע החיפוש, להבין קצת יותר לעומק את השלבים השונים בהקמה ואת הסיבות לחילוקי הדעות. אבל גוגל גם שולף עבורנו את התשובה הרלוונטית מבחינתו, ומציג אותה לראווה כאמת אחת ויחידה. מצד שני, זה היום הולדת שלו, זכותו.

 

 

  


פורסם לראשונה 27/09/2017 16:53

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים