שתף קטע נבחר

שרת המשפטים נגד נשיאת בית המשפט העליון: "פרמת את הממלכתיות"

נמשכת הסערה בעקבות החלטת השופטת מרים נאור למנוע ייצוג של בית המשפט העליון בטקס יובל להתיישבות ביו"ש. השרה איילת שקד שיגרה מכתב חריף לנאור, שבו כתבה כי החטיאה את מטרתה: "יצרת מראית עין מוטעית של אירוע בעל גוון פוליטי"

 

 

שרת המשפטים שקד והשופטת נאור (צילום: דוברות שרת המשפטים) (צילום: דוברות שרת המשפטים)
שרת המשפטים שקד והשופטת נאור(צילום: דוברות שרת המשפטים)

שרת המשפטים, איילת שקד, שיגרה מכתב חריף לנשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, שבו מתחה ביקורת קשה על החלטתה למנוע מנציגי בית המשפט העליון להשתתף בטקס המציין את "חגיגות היובל לשחרור יהודה, שומרון, בקעת הירדן ורמת הגולן".

 

במכתבה לשופטת נאור כתבה שקד: "הצטערתי לשמוע על החלטתך. כידוע, קיומו של הטקס נקבע בהחלטת ממשלה מספר 2605 מיום 9 באפריל 2017, ומשכך מדובר באירוע ממלכתי שבו משתתפים נציגי סגל א', ובכללם נציג בית המשפט העליון.

 

המכתב של השרה שקד לנשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור ()
המכתב של השרה שקד לנשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור
 .

 

 

"בעצם הודעתך, פרמת את הממלכתיות של טקס רשמי שעליו החליטה הממשלה ויצרת מראית עין מוטעית של אירוע בעל גוון פוליטי", כתבה שרת המשפטים שקד. "למרות שרצונך היה להימנע ממחלוקת פוליטית, הרי שהמטרה הוחטאה, ויפה כתבה התנועה לאיכות השלטון במכתב אל גברתי היום כי 'הדבר עלול לשחק לידיהם של המבקשים לצייר את בית המשפט כשחקן במישור הפוליטי, בבחינת בא לברך ויצא מקלל'".

 

"אירוע שנוי במחלוקת ציבורית"

פרקליטות המדינה הגיבה היום לעתירה שהגישה עמותת "רגבים" שדרשה לבטל את אירוע "חגיגות היובל לשחרור יהודה, שומרון, בקעת הירדן ורמת הגולן", שייערך הערב בגוש עציון. בתגובתה טענה המדינה, שמייצגת את עמדת ראש הממשלה והשרים, כי היה מקום לשלוח נציג של הרשות השופטת.

 

עם זאת ציינה המדינה בתגובה כי "אין בהיעדרות של מוזמן כזה או אחר כדי להקים עילה משפטית המחייבת לבטל את האירוע". המדינה ציינה עוד שלפי החלטת הממשלה האירוע יתקיים כטקס ממלכתי וכי הם רואים חשיבות רבה בקיום הטקס.

 

 

מוקדם יותר היום התבטאה נשיאת בית המשפט העליון בנוגע להחלטתה לבטל את השתתפותו של שופט העליון ניל הנדל בטקס הממלכתי וטענה כי "האירוע עוסק בנושא השנוי במחלוקת ציבורית. על כן, ומבלי נקיטת עמדה של הנשיאה או מי משופטי העליון לגוף המחלוקת, הוחלט שראוי כי הרשות השופטת לא תשתתף באירוע".

 

נאור הוסיפה וציינה כי כללי האתיקה מציינים שלא ראוי להשתתף באירוע בעל סממנים פוליטיים או בעל מאפיינים מפלגתיים. עוד היא ציינה כי הרשות השופטת תמשיך להשתתף בטקסים ממלכתיים, אולם תימנע מלהשתתף בטקס שנוי במחלוקת ציבורית "ובפרט כאשר הבמה כולה מסורה לצד אחד".

 

כזכור, לפני כמה שבועות התקבלה בקשה בלשכתה של נאור להשתתפות באירוע "חגיגות היובל לשחרור יהודה, שומרון, בקעת הירדן ורמת הגולן". השופט ניל הנדל נתבקש על ידי הנשיאה לייצג את מערכת המשפט באירוע.

 

במכתב ששלחה יועצת הנשיאה נאור לחבר הכנסת עיסאווי פריג' - שביקש ממנה להימנע מהגעה לטקס - צוין כי "לאחר בחינה מחודשת של הנושא הוחלט שאין מקום להשתתפות נציג של הרשות השופטת באירוע". ככל הנראה הבינו בלשכת הנשיאה כי מדובר באירוע שנמצא במחלוקת פוליטית ובעל סממנים פוליטיים, ולפיכך החליטו שאין מקום להשתתף בו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
השרה שקד ונשיאת בית המשפט העליון. ארכיון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים