שתף קטע נבחר

מאות ליוו למנוחות את הלוחם שנהרג בהתהפכות תותח

סמ"ר אבינועם כהן מירושלים, שנהרג לפנות בוקר בתאונת האימונים ברמת הגולן, הובא למנוחות. אחותו שילדה הבוקר בן הגיעה להר הרצל כשהיא מובלת באלונקה. מפקדו: "התרשמתי מנכונותך לעמוד במשימה". אביו: "כואב, אבל מקבלים את זה". מחר יובא למנוחות הקצין שנהרג בתאונה

 

 

מאות בני אדם ליוו הערב (יום ד') למנוחות בבית העלמין הצבאי בהר הרצל את סמ"ר אבינועם כהן, הלוחם שנהרג בהתהפכות התותח לפנות בוקר ברמת הגולן. הלווייתו של סגן אבשלום ערמוני הקצין שנהרג בתאונה תתקיים מחר בשעה 13:00 גם כן בבית העלמין הצבאי בהר הרצל.

כהן. "ידע להתחבר לכל אחד, היה הילד של כולנו" ()
כהן. "ידע להתחבר לכל אחד, היה הילד של כולנו"
 

אחותו של כהן מגיעה להלוויה אחרי שילדה בבוקר (צילום: גל ארבל) (צילום: גל ארבל)
אחותו של כהן מגיעה להלוויה אחרי שילדה בבוקר(צילום: גל ארבל)

אחותו, שילדה בן כמה שעות לאחר התאונה, הגיעה להלוויה מבית החולים כשהיא מובלת על אלונקה. בהלוויה השתתפו בני משפחה נוספים, חברים לנשק וחברים מלימודיו של אבינועם בישיבה, וכן שר החינוך נפתלי בנט.

 

אביו שמעון ספד: "היום צה"ל איבד את אחד החיילים הטובים ביותר, מפקד בצה"ל. היום עם ישראל הפסיד נשמה טהורה, בין כסה לעשור, לפני יום כיפור. 22 שנים קיבלנו מתנה ואנחנו צריכים להחזיר אותה והחזרנו אותה. זה כואב, זה כואב, זה כואב. אבל אנחנו מקבלים את זה".

אביו של אבינועם. "צה"ל איבד היום את אחד החיילים הטובים ביותר" (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
אביו של אבינועם. "צה"ל איבד היום את אחד החיילים הטובים ביותר"(צילום: עמית שאבי)

האב פנה לנוכחים בבקשה: "כולם פה, אם יכולים לעשות משהו קטן לעילוי נשמתו, עוד טיפה מצווה, עוד טיפה תפילין, לקבל שבת אחת, שתי שבתות. מי שחילוני- לא משנה, קצת לקבל משהו עליו, אני חושב שהוא מאוד ישמח".

 

סא"ל אפי מזרחי, מפקד גדוד התותחנים 411 שבו שירת אבינועם, ספד לו בבית העלמין: "תמיד התרשמתי מהנכונות שלך לעמוד במשימה. בשיחה עם המפקד שלך גליתי שכתבת לו מכתב על תפיסת הפיקוד שלך, מכתב זה דיבר כולו על ערכים ואנשים . שילוב של שני מאפיינים מרכזיים בדמותך הפיקודית".

סא"ל מזרחי. "התרשמתי מהנכונות שלך לעמוד במשימה" (צילום: גל ארבל) (צילום: גל ארבל)
סא"ל מזרחי. "התרשמתי מהנכונות שלך לעמוד במשימה"(צילום: גל ארבל)

מזרחי התייחס גם לתרגיל שבו נהרג אבינועם: "בתרגיל האחרון השתתפת, היית פעיל ואמרת לנו 'אני כאן לכן אני אשפיע ואפיק את המירב'. במהלך התרגיל נעת, פרסת,ירית, עד לאותו רגע שבו נפלתם מהתומ"ת (תותח מתנייע) שכל כך הערכתם. אנו מתחייבים לעשות כל שביכולתינו כדי ללמוד מהאירוע שלא יקרה שוב".

 

הילה, גיסתו של אבינועם, פנתה אליו במהלך הלוויה: "אני רק רוצה להגיד לך תודה. תודה שלימדת אותי מה זה מסירות למשפחה, גם כשאתה עייף. בשבת האחרונה שהיינו אמרתי לך שאתה הדוד הכי מגניב כי יש לך תמיד צ'וקולוקים. כשהאצבע שלו הייתה שבורה הוא אמר לי 'אוף אני לא יכול לשטוף כלים' . אני רוצה לבקש ממך שתרעיד את כיסא הכבוד, שהגאולה כבר תבוא, שהקדוש ברוך הוא ייתן כוח למשפחה".

משפחתו של כהן בהר הרצל (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
משפחתו של כהן בהר הרצל(צילום: עמית שאבי)

שר החינוך נפתלי בנט בהלווייתו של כהן (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
שר החינוך נפתלי בנט בהלווייתו של כהן(צילום: עמית שאבי)

אחיו שגיא ספד לו: "היינו קרובים מאוד, רק אתה יודע עד כמה. תמיד אמרנו שלאבינועם יש אישיות מיוחדת, כבר מגיל קטן. כולנו ידענו שאתה הכהן הגדול. על כל דבר בחיים נלחמת, בכל המלחמות ניצחת, לא ויתרת על פסיק ועל הדרך והכל בהתמדה ובנועם. תודה שנתת לנו להיכנס לב שלך, אנחנו לומדים ממך הרבה.".

   

כהן, בן 22 משכונת סנהדריה בירושלים, שירת בגדוד 411 של התותחחנים במסגרת מסלול ההסדר והיה תלמיד בישיבת אלון מורה. ראש הישיבה, הרב אליקים לבנון, ספד לו: "נאבקת והמשכת להיאבק גם בישיבה, גם בצבא. איזה חום, איזו אהבה, איזה מאבק ללמוד להצליח. להיות אידיאליסט לכל דבר, להיות באידיאל. בקצרה היית עקשן, מתוק ואידיאליסט".

 

דודו של אבינועם סיפר עליו: "הוא היה בן אדם צדיק וישר, טהור, איש עבודה. לפני שלושה שבועות ריסק את האצבע, נפל לו ברוס של מאג על היד, הוא יכל להוציא גמילים אבל התעקש להישאר בצבא. 'יש לי צוות של חיילים, אני לא יכול להשאיר אותם לבד', זה אבינועם".

 

"אבשלום לקח ברצינות את התפקיד"

עשרות בני משפחה וחברים הגיעו במהלך היום לבית משפחת ערמוני בבית חורון, לאחר שנודע כי בנם, סגן אבשלום יצחק ערמוני, נהרג בתאונת האימונים בגולן.

חמי, אביו של אבשלום. "הוא לקח ברצינות את התפקיד" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
חמי, אביו של אבשלום. "הוא לקח ברצינות את התפקיד"(צילום: אוהד צויגנברג)

אבשלום סיים לפני כמה חודשים את קורס הקצינים ושירת בתותחנים למרות שרצה בתחילה להתגייס לחיל השריון. לפני שהתגייס למד ערמוני בישיבת ההסדר בעתניאל. אבשלום הוא בן דודה של נעמה הנקין ז"ל, שנרצחה עם בעלה איתם בפיגוע ירי באוקטובר 2015 ליד היישוב איתמר. לפי המשפחה, "היה להם קשר מיוחד, למרות פער הגילים ביניהם".

 

אביו חמי סיפר על דמות המפקד שהיה בנו: "לפני שלושה חודשים אבשלום סיים את קורס הקצינים והוא מאוד אהב את התפקיד. בשבת האחרונה החזרתי אותו במוצאי שבת בגלל התרגיל. הוא סיפר לנו שהוא חזר מקורס הקצינים ואמר ללוחמיו אני כמפקד גם האבא שלכם וגם האמא שלכם. הוא סיפר לנו שלא לימדו אותו בקורס הקצינים איך להתמודד עם כל המצבים שעוברים על החיילים שלו. הוא לקח ברצינות את תפקידו".

 

אמו סיפרה: "הוא היה מאוד מעורה בכל מה שקורה בכדורגל בישראל. שמע את הגשש החיוור, אהב את בוב דילן ומאיר אריאל, היה ילד מאוד מורכב שידע לשלב בין עולם התורני לעולם שבחוץ, וכך הוא שילב בין ישיבת ההסדר ולימודי הקודש והרוחניות לבין תפקידו בצבא".

 

היא הוסיפה כי אבשלום היה איש עקרונות  והגדירה אותו "אידיאליסט בכל מה שעשה, בשעולם שלנו היום - שלא מקדש אידיאליזם".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כהן. "צדיק, ישר וטהור. איש עבודה"
מומלצים