שתף קטע נבחר

פנייה למעלה אדומים: "סירבתם לאפשר לתלמיד ממוצא אתיופי ללמוד בבית ספר קרוב לביתו"

היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות פנתה לעיריית מעלה אדומים לאחר שסירבה לאשר לתלמיד בכיתה א' ללמוד בבית ספר קרוב לביתו רק בגלל צבע עורו. עו"ד זנה: "אי אפשר להחליט שאתיופים ביחד זה לא טוב"

חשד לגזענות במערכת החינוך: היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות פנתה לעיריית מעלה אדומים בטענה שהיא מפלה לרעה תלמיד יוצא אתיופיה. לפי היחידה, העירייה מסרבת לאפשר לו ללמוד בבית ספר קרוב לביתו, שבו גם אחותו הגדולה לומדת, רק בשל צבע עורו.

אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

מעלה אדומים. העירייה לא אפשרה לתלמיד ללמוד בבי"ס קרוב בגלל צבע עור (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מעלה אדומים. העירייה לא אפשרה לתלמיד ללמוד בבי"ס קרוב בגלל צבע עור(צילום: EPA)

עו"ד אווקה (קובי) זנה, ראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות במשרד המשפטים, כתב במכתב לראש העיר בני כשריאל כי לאחרונה התקבלה במשרדו תלונה חמורה של הורי תלמיד כיתה א' שהעירייה מסרבת לאפשר לו ללמוד בבית ספר הקרוב לביתו.

 

זנה ציין כי על פי התלונה, ובהתבסס על הסברים ששמע מגורמים ששוחח עמם, הסיבה היחידה לסירוב העירייה היא "מדיניות שמקיים העומד בראשה בעניין יוצאי אתיופיה, על רקע צבע עורם". הוא הוסיף כי "תוצאת מדיניות זו היא גזענית ומקוממת כאשר המדיניות מופעלת רק כלפי יוצאי אתיופיה. רק הם מפוזרים לכל עבר כאילו היו חפצים, כאילו היו 'בעיה' שצריך לפזרה כדי להתחלק ב'נטל'".


על פי המכתב, אמו של התלמיד מטפלת בביתה באחיו שהוא בעל צרכים מיוחדים וכי בקשתה לאפשר לבנה ללמוד בבית ספר קרוב לבית יחד עם אחותו היא הגיונית ונכונה ויש לאשרה לאלתר.

עו"ד זנה. "כשמפזרים ילדים בלי להתחשב ברצון הילד וההורה זה פסול" (צילום: : דוברות משרד המשפטים) (צילום: : דוברות משרד המשפטים)
עו"ד זנה. "כשמפזרים ילדים בלי להתחשב ברצון הילד וההורה זה פסול"(צילום: : דוברות משרד המשפטים)

"אנו תמהים כשבשם אותה 'מדיניות' אינכם מגלים התחשבות בסיפור אנושי קורע לב. ההתעקשות ליישם מדיניות גזענית זו על דבו של ילד היא פסולה ובלתי חוקית. בטרם אנקוט בצעדים משפטיים ואחים הנני פונה אליך על מנת שתתקן לאלתר החלטה אומללה זו ותאפשר לתלמיד לממש את זכותו ללמוד בבית ספר קרוב עם אחותו".

 

בשיחה עם ynet הסביר עו"ד זנה: "מרגע שמפזרים ילדים בלי להתחשב ברצון הילד וההורה זה פסול. אתה יכול להציע אפשרויות להורים, אבל לא להחליט שאתיופים ביחד זה לא טוב. בסופו של דבר התוצאה היא גזענית - אתה מפזר צבעים ברחבי העיר במקום לאפשר להורים לבחור".

 

העירייה: נכנס דיון של ועדת הערעורים בנושא

מעיריית מעלה אדומים נמסר בתגובה: "העירייה מקיימת מדיניות משלבת וחינוכית ודוחה בשאט נפש את הטענות העולות לגזענות מצדה. נהפוכו. צריך להדגיש כי רוב אוכלוסיית העולים מאתיופיה מתגוררת בשכונה אחת סביב בית ספר ממ"ד שדי חמד. במטרה לשלב את התלמידים העולים בחברה ובתרבות הישראלית וכדי לא להפוך את בית הספר לכזה שרוב תלמידיו אתיופים הוחלט לפזרם באופן שיוויוני ויחסי בין בתי הספר הממ"ד האחרים".

 

בנוגע למקרה הספציפי נמסר: "ראש העיר בני כשריאל ביקש לכנס אצלו לדיון ביום ראשון את ועדת הערעורים המורכבת מאנשי מקצוע לדיון במקרה זה בשל היבטיו השונים, על מנת לבחון את המקרה ולמצוא את הפתרון הנכון והראוי ביותר עבור הילד ומשפחתו".

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "המשרד בשיתוף עם הרשות המקומית פועלים כדי לתת מענה לתלמיד".


פורסם לראשונה 27/09/2017 22:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים