שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הירי ביחידה החשאית: "תנו לי לחזור, חברי הטוב נפגע"
  במהלך תרגולת לא רשמית ביחידת מודיעין ירה מדריך לוחמה וקרב מגע בשוגג ופצע לוחם בברך. החייל שנפצע, וככל הנראה יישאר נכה, ביקש להקל את עונשו של חברו - והיורה נשלח בעסקת טיעון לחמישה חודשי מאסר. "אני לוחם, חשוב לי לשוב לשרת ביחידה שלי", אמר

  ירה בשוגג בחברו ליחידה – וירצה חמישה חודשי מאסר: בית הדין הצבאי ביפו אישר בתחילת השבוע הסדר טיעון עם סמל א', מדריך לוחמה וקרב מגע ביחידה חשאית באגף המודיעין של צה"ל, שלפני כחודש פלט כדור ופצע בברכו חייל אחר במהלך תרגולת באולם ספורט בבסיס במרכז הארץ. בתחילה הוא הואשם בגרימת חבלה בנסיבות מחמירות, אולם במסגרת ההסכם עם הפרקליטות הצבאית הופחת האישום לפציעה בנסיבות מחמירות. בנוסף לזה נגזר עליו מאסר על תנאי והוא יורד לדרגת רב"ט.

   

  הפרשייה נחשפה ב-ynet לפני כשבועיים. עד אז היא לא פורסמה משום שצה"ל החליט באופן חריג לא לדווח עליה לציבור.

  אילוסטרציה (צילום: index open) (צילום: index open)
  אילוסטרציה (צילום: index open)
   

  לפי גרסתו של המדריך, שמובאת כאן לראשונה, לא הייתה לו כל כוונה לפגוע בחברו. לדבריו הוא היה בטוח שתותב הפלסטיק שאמור למנוע ירי חי היה מותקן על קנה האקדח.

   

  האירוע התרחש במפגש חברי בין כמה חיילים, ובשלב מסוים הם החליטו לבצע באופן לא רשמי תרגולות קרב מגע תוך שימוש באקדח. למעשה, אקדח ה"גלוק" היה שייך לחייל שנורה, וכמה דקות לפני האירוע הוא עצמו פירק אותו והרכיב מחדש, אלא שהוא לא התקין את תותב הבטיחות.

   

  במסגרת ההליך המשפטי שלח החייל שנורה מכתב לפרקליטות הצבאית וביקש להקל את העונש על חברו, חרף התוצאה הקשה: פציעה שגררה ניתוח וטיפולים ממושכים, וככל הנראה תותיר אותו נכה.

  עו"ד אילן כץ (צילום: ניצן דרור אלי סגל) (צילום: ניצן דרור אלי סגל)
  עו"ד אילן כץ(צילום: ניצן דרור אלי סגל)

  בדבריו האחרונים לפני פסק הדין אמר הנאשם: "בתוך מדריך לוחמה, ההבנה הראשונית שלי למקרה שבאמת קרתה טעות. אני מצטער שזה קרה ושחברי הטוב ביותר הוא הנפגע. אבל אני יודע שהמקרה לא משקף לא את האופי שלי בתור לוחם ולא את אופי השירות שלי.
  יהיה לי נורא חשוב לחזור לשרת ביחידה שלי".

   

  מפקדיו של א' ביחידה ציינו כי הוא חייל מצטיין ללא כל רבב בעברו. סנגורו, עו"ד אילן כץ, אמר בדיון: "החייל נטל אחריות מהרגע הראשון ואמר שזה לא בסדר. הוא לא מסוג החיילים שמנצלים הזדמנויות כאלה כדי להשתחרר מהשירות ולכן התעקשנו שיורד רק בדרגה אחת. הוא ישתחרר כלוחם".

   

  התובעת סגן נינה שמעונוב אמרה בדיון: "שקלנו גם את ריבוי המקרים לאחרונה של משחק בנשק שהובילו לפציעות של חיילים, ויש היבט של חומרה מיוחדת בתיק הזה של משחק בנשק שהוביל לפציעה. ישנה חובת זהירות מוגברת מצד הנאשם, שמשמש כמדריך לוחמה ואחראי על הבטיחות באימונים ביחידתו. אין ספק שהוא הפנים את המשמעות החמורה של העבירה שביצע ותוצאותיו הקשות".

   

  מצה"ל נמסר בתגובה: "בית הדין הצבאי גזר עונש של חמישה חודשי מאסר בפועל, מאסר מותנה והורדה בדרגה, על חייל שהורשע בפציעה בנסיבות מחמירות. החייל הורשע בכך שב-15 באוגוסט 2017 דרך ונקר מבלי שבדק אם הוא טעון ומבלי שווידא שיש בקנה האקדח תותב המיועד למנוע פליטת כדור, כשסביבו חיילים נוספים. כתוצאה מכך נורה קליע שפגע בברכו של חייל אחר ופצע אותו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים