שתף קטע נבחר

תיעוד: השפלה גזענית באוטובוס נגד אישה ממוצא אפריקני

בסרטון שהופץ ברשתות החברתיות נשמעה נוסעת באוטובוס בבאר שבע מטיחה אמירות קשות באישה בת קהילת העבריים: "יש לה ריח של גופה". האישה סיפרה: "הרגשתי מושפלת". המשטרה פתחה בבדיקה

 

 

 

גזענות באוטובוס: בסרטון שצולם באוטובוס בבאר שבע והופץ ברשתות החברתיות תועדה נוסעת מקללת ומשמיעה אמירות קשות ביותר לעבר אישה ממוצא אפריקני, בת קהילת העבריים. "יש לה ריח של גופה", אמרה אותה אישה. במשטרה מסרו כי הבחינו בסרטון ברשתות החברתיות והחלו בבדיקה במטרה לבדוק אם יש חשד לעבירה פלילית. איש לא זומן עדיין לחקירה וגם לא הוגשה תלונה. בסרטון בפתח הכתבה: כך נראית האלימות הגזענית.  

 

האישה שספגה אמירות גזעניות קשות  ()
האישה שספגה אמירות גזעניות קשות

בת קהילת העבריים שהושפלה באוטובוס בבאר שבע סיפרה על המקרה לאנשי הקהילה: "הרגשתי מושפלת, לא הרגשתי בנוח עם זה, הרגשתי חוסר כבוד, שהאישה הזו עושה ממני צחוק. זה משהו שילך איתי. לא כל כך הבנתי מה הולך, זה נקלט רק אחר כך. הבנתי שמצלמים אותי ולא רציתי לעשות סצנה. זו לא האישיות שלי".

 

אנשי קהילת העבריים בדימונה אמרו כי יפעלו נגד האישה שתועדה מקללת. בן הקהילה אשריאל בן ישראל סיפר: "זה ממש פגע בה, זו תופעה שהולכת וגדלה. היא נפלה קורבן לגזענות ואנחנו מקווים שאנחנו כעם נוכל להוקיע את זה מתוכנו. נשתמש בכל האמצעים שעומדים לרשותנו נגד האישה שפגעה בה. אנחנו רוצים שעם ישראל יבין שהאישה בסרטון לא מייצגת את החשיבה הכוללת של עם ישראל והקהילה בארץ, אבל היא מראה תופעה. אנחנו לא רואים אותה ביום-יום, במיוחד לא בצורה הבוטה שראינו היום, אבל היא קיימת, חיה ובועטת. האישה הלבינה את פניה ברבים".

 

בן ישראל הוסיף כי האנשים באוטובוס קראו לאישה להפסיק: "היינו מצפים שאנשים יוקיעו את הדבר הזה, גם כששמענו ברקע שאנשים קראו לה להפסיק - היא המשיכה. חבל שהגענו למקום הזה, אנחנו מקווים שזו תהיה הרתעה לכל הגזענים האחרים, אולי זה ישלח להם מסר ברור מאוד".

 

רפאל בן ישראל אמר כי "מדובר באישה ששמעה בדיוק מה שאמרו. היא לא רצתה להגיב כי היא הייתה במקום ציבורי. אחרי שהגיעה לביתה היא סיפרה מה שקרה. ראינו את מה שקרה בפייסבוק. היא מבינה שזו סתם מישהי גזענית, זו הייתה תחושתה. היא אישה נחמדה ושקטה. בגלל הכבוד שלה היא לא רצתה לדבר".  

 

יאיר בן ישראל מקהילת העבריים אמר בעקבות התקיפה הגזענית: "פשוט לא להאמין שאני פה מסתכל על סרטון מארץ ישראל ב-2017 יומיים לפני יום כיפור, שאנחנו עדיין צריכים לחוות תופעות כאלה שמכאיבות. לא להאמין לכאב שהקהילה שלנו עוברת, לראות שאישה משפילה אותנו עד כדי כך מול מאות עיניים באוטובוס מלא אנשים. איך זה יכול להיות? רק בגלל צבע עורנו? אנחנו יודעים שקרו מקרים בשנות ה-60, אבל זה לא ייאמן שזה בארץ ישראל. אני מכיר את הבחורה אישית, אני מכיר את הילדים שלה, וככה היא צריכה לקבל את ההשפלה הזאת מול הילדים שלה? אנחנו קהילה מוסרית, קהילה טובה, קהילה מעניינת, קהילה שמוכנה לעשות הכול, קהילה שעושה צבא, קהילה שתורמת כמיטב יכולתה להשתלב כאן בארץ. מתי העניין הזה ייגמר?".

 

בן ישראל סיפר שגם הוא חווה תקיפה גזענית. "אני כל הזמן פונה לקהל הישראלי ואומר: נסו לעשות את השינוי והמהפך למען הקהילה הטובה שגרים בדימונה. כי לא מגיע לנו יחס כזה. ממש לא. אנחנו נעשה הכול, נתרום הכול ונעשה כל מה שצריך רק כדי להשתלב בארץ ישראל. אבל אל תעשו שיימינג מול כל ארץ ישראל, מול 8 מיליון איש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האישה שספגה אלימות מילולית
מומלצים