שתף קטע נבחר

נחתם הסכם עם הנכים: הקצבאות יוגדלו לכ-4,000 שקל

לאחר מאבק של חודשים שכלל חסימות של כבישים מרכזיים ברחבי הארץ, חתמו ארגוני הנכים ונציגי הממשלה על הסכם להעלאת קצבאות הנכות. קצבת כל הנכים בעלי 100% אי כושר השתכרות תוגדל לכ-4,000 שקלים בארבע פעימות. "עשינו היסטוריה חברתית במדינת ישראל". אחד מארגוני הנכים הודיע כי הוא מתנגד להסכם וימשיך במאבק

צוותי המו"מ לאחר ההסכמות (צילום: דוברות ההסתדרות) (צילום: דוברות ההסתדרות)
צוותי המו"מ לאחר ההסכמות(צילום: דוברות ההסתדרות)

הסכם היסטורי: בתום מאבק של חודשים שלווה בחסימות צירים מרכזיים ברחבי הארץ, נחתם הלילה (ו') הסכם בין ארגוני הנכים לבין נציגי הממשלה להעלאת קצבאות הנכות. על פי ההסכם, שיעוגן בחקיקה, קצבתם של כל הנכים בעלי 100% אי כושר השתכרות תוגדל לכ-4,000 שקלים בחודש בארבע פעימות, מינואר 2018 ועד ינואר 2021. סך העלות של התוספת התקציבית היא 4.2 מיליארד שקלים.

 

ההסכם הושג בתום 12 שעות של משא ומתן מרתוני שנערך בבית ההסתדרות, והחל אתמול בשעה 14:00. בפגישה השתתפו ששת ראשי הארגונים שנבחרו לייצג את הנכים, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, שלקח בחודש האחרון את מאבק הנכים תחת חסותו, יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד), ופרופ' אבי שמחון שעמד בראש הוועדה להעלאת קצבאות הנכות. מההסתדרות נמסר כי ההסכמות שהושגו הן בהתאם למדיניות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון. להסכמות שהושגו היה שותף גם ח"כ אילן גילאון (מרצ).

נציגי ארגוני הנכים בבית ההסתדרות, לפני תחילת המו"מ (צילום: אליס הימן ) (צילום: אליס הימן )
נציגי ארגוני הנכים בבית ההסתדרות, לפני תחילת המו"מ(צילום: אליס הימן )

"היסטוריה חברתית". צוותי המו"מ לאחר חתימת ההסכם (צילום: אמיר אלון) (צילום: אמיר אלון)
"היסטוריה חברתית". צוותי המו"מ לאחר חתימת ההסכם(צילום: אמיר אלון)
 

עוד נקבע בהסכם כי קצבת הנכות תוצמד לשכר הממוצע במשק, ולא למדד המחירים לצרכן כפי שקורה כיום. בנוסף, הסכום שעד אליו ניתן להשתכר בעבודה ולשמור על מלוא סכום הקצבה יוגדל מ-2,800 שקלים ל-4,300 שקלים בשתי פעימות - בינואר 2018 לסכום של 4,000 שקלים ובינואר 2019 לסכום של 4,300 שקלים. הוסכם כי תיבחן ההשפעה של העלאת הסכום, ואם תימצא בתום התהליך השפעה חיובית - הממשלה תשקול בחיוב העלאה נוספת עד לסכום של 5,300 שקלים.

 

בהסכם נקבעו גם תוספת של 150 מיליון שקלים להגדלת קצבאות הנכות לילדים, תוספת של 300 מיליון שקלים לשמירה על קצבאות הנכות גם בזקנה - שתמנע את המצב שבו נכים צריכים לבחור בין שמירה על קצבת הנכות לויתור על קצבת הזקנה, או להיפך - ותוספת של 75 מיליון שקלים לעידוד תעסוקת נכים.

 


העלאת קצבת הנכות תתבצע, כאמור, בארבע פעימות - החל מינואר 2018 ועד לינואר 2021, בסכומים שמוערכים ב-700 עד 1,800 שקלים בחודש. הנכים הקשים ביותר, הזקוקים להשגחה צמודה, והזכאים לקצבת השירותים המיוחדים בשתי הרמות הגבוהות של המוגבלות (שר"מ) יקבלו כ-4,500 שקלים בחודש.

 

נכים עם 100% אי כושר השתכרות ומעל 80% נכות רפואית יקבלו כ-4,050 שקלים בחודש, נכים עם 100% אי כושר השתכרות ו-50% עד 79% נכות רפואית יקבלו כ-4,000 שקלים בחודש, נכים עם 100% אי כושר השתכרות ו-40% עד 49% נכות רפואית יקבלו כ-3,800 שקלים בחודש, ונכים עם 60% עד 74% אי כושר השתכרות יקבלו בין כ-2,100 שקלים לבין כ-2,400 שקלים בחודש.

 

"עשינו היסטוריה חברתית במדינת ישראל"

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר בתום המו"מ כי "עשינו היסטוריה חברתית במדינת ישראל. שיפרנו דרמטית את מצבם הכלכלי של אוכלוסיית הנכים. ברצוני להודות לשר האוצר משה כחלון וליו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן, לפרופסור אבי שמחון מטעם ראש הממשלה וליוזם הצעת החוק ח"כ אילן גלאון, שעשו כל מאמץ בכדי שנגיע להסכם ההיסטורי ערב יום הכיפורים. ארגוני הנכים גילו נחישות ואחריות במאבקם לצדק חברתי".

 

יו"ר ארגון "נכה, לא חצי בן אדם" ויוזם המאבק, אלכס פרידמן, מסר בתום הפגישה: "בתום מאבק של שנתיים וחצי הגענו ליום היסטורי שבו נוספו לציבור החלש ביותר 4.2 מיליארד שקלים. ניצחנו את הדיפרנציאציה וגם את מבחן ההכנסה והוספנו סעיפים המשפרים את מצבם של הילדים והקשישים הנכים. זהו יום שמח לחברה הישראלית, יום שבו החברה הפכה לשוויונית ובריאה יותר. אני מודה ליו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן על ההצטרפות והתמיכה המכרעת במאבק. דוד ביטן, אילן גלאון, פרופ' אבי שמחון וראש הממשלה בנימין נתניהו שנרתמו ובאו לקראת ציבור הנכים".

"יום שמח לחברה הישראלית". אלכס פרידמן (צילום: ארגון "נכה, לא חצי בן אדם") (צילום: ארגון
"יום שמח לחברה הישראלית". אלכס פרידמן(צילום: ארגון "נכה, לא חצי בן אדם")

"מברכים על ההסכם ההיסטורי". נעמי מורביה ()
"מברכים על ההסכם ההיסטורי". נעמי מורביה

יו"ר "מטה מאבק הנכים", נעמי מורביה, אמרה כי "ארגוני הנכים מברכים על ההסכם ההיסטורי שנחתם הלילה. מדובר בהסכם חברתי חשוב ביותר, אנו מודים מקרב לב ליו"ר ההסתדרות ניסנקורן, ליו"ר הקואליציה ביטן ולח"כ גילאון, לפרופ' שמחון וממשלת ישראל על היענותם ומתן פתרון למצוקתנו הקשה".

 

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, אמר כי "ההסכם מהווה בשורה אמיתית לנכים. מדובר בהישג שמעלה את קצבאות הנכות ומאפשר לציבור הנכים לשוב להתפרנס בכבוד מבלי לאבד את קצבת הנכות. נדבך חשוב נוסף הוא שהוספנו לתקציב הכולל 150 מיליון שקלים לילדים נכים. אין חשוב וצודק יותר מההסכם הזה שהגענו אליו ובערבו של יום הכיפורים הדבר מקבל משנה תוקף כאשר אוכלוסייה שכל כך זקוקה לסיוע תקבל אותו לאחר יותר מ-15 שנים".

 

ח"כ גילאון בירך ואמר כי "אנחנו בדרך להסכם היסטורי, הישג משמעותי, גם אם לא כל תאוותנו בידנו. ארגוני הנכים הגיעו להסכמה והם מועצת גדולי התורה שלי".

אחד הארגונים מתנגד להסכם. החסימה אמש בכיכר רבין (צילום: יעל ניצן) (צילום: יעל ניצן)
אחד הארגונים מתנגד להסכם. החסימה אמש בכיכר רבין(צילום: יעל ניצן)

עם זאת, ארגון "הנכים הופכים לפנתרים", שמבצע את רוב חסימות הכבישים בחודשים האחרונים, מסר כי הוא מתנגד להסכם וימשיך במאבק. "אנחנו לא מקבלים שום הסכם שלא נחתם על דעת כל הנכים, ולא יכלול קצבה בגובה שכר מינימום", נמסר מהארגון.

 

אתמול, במקביל לדיונים בבית ההסתדרות, חסמו אנשי ארגון "הנכים הופכים לפנתרים" כבישים באזור הצפון בארבעה מוקדים. בשעות הערב חסמה קבוצה אחרת את אזור כיכר רבין בתל אביב. מארגן המחאה בכיכר רבין, אלי בוסקילה, פונה באמבולנס לאחר שחש ברע.

 

שביתת רעב וחסימות כבישים

הנכים פתחו את מאבקם הנוכחי בחודש מרס השנה, לאחר שוועדת השרים לחקיקה דחתה בפעם השלישית דיון בהצעה לסדר של חברת הכנסת נאוה בוקר, להשוואת קצבאות הנכות לשכר המינימום. עשרה נכים פתחו בשביתת רעב, בהם שלומי גבאי, נכה סיעודי בשיעור של 188% שמרותק לכיסא גלגלים. "לא נפסיק את השביתה עד שהקצבאות יושוו לשכר המינימום", אמר אז גבאי. "עם הסכום שאני מקבל אני נאלץ להיכנס לחובות ולבחור בין תרופות לאוכל. הכבוד שלי ושל הנכים האחרים נרמס יום יום".

מפגין במהלך חסימת כביש 1 במחלף לטרון (צילום: אליס הימן) (צילום: אליס הימן)
מפגין במהלך חסימת כביש 1 במחלף לטרון(צילום: אליס הימן)

חסימת נתיבי איילון (צילום: אבי חי) (צילום: אבי חי)
חסימת נתיבי איילון(צילום: אבי חי)

מפגינים מחוץ לכנסת (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
מפגינים מחוץ לכנסת(צילום: אוהד צויגנברג)

מפגין במהלך חסימת כביש החוף באזור זכרון יעקב (צילום: ''הנכים הופכים לפנתרים'') (צילום: ''הנכים הופכים לפנתרים'')
מפגין במהלך חסימת כביש החוף באזור זכרון יעקב(צילום: ''הנכים הופכים לפנתרים'')

כיום עומדת קצבת הנכות על כ-2,400 שקל, כמחצית משכר המינימום. עלות הצעתה של ח"כ בוקר הייתה מוערכת בשלושה וחצי עד ארבעה מיליארד שקל. בחוק ההסדרים האחרון אישרה הממשלה תוספת של 300 מיליון שקל לקצבה. המשמעות: תוספת של 150-44 שקל לנכה.

 

בחודש אפריל פורסם ב"ידיעות אחרונות" כי ועדה מיוחדת שהקים משרד האוצר, תמליץ למשרדי האוצר והרווחה להעלות משמעותית את קצבאות הנכות באופן הדרגתי עד ל-4,000 שקל בחודש. שר האוצר משה כחלון אף הורה באותו חודש לאגף התקציבים במשרדו לבנות מתווה להעלאת הקצבאות, והחליט על תוספת של ארבעה מיליארד שקל לקצבאות הנכים.

 

בפועל, הטיפול בקצבאות לא התקדם והנכים החלו מאז בחסימת כבישים וצמתים ברחבי הארץ. בחודש יוני נראה היה כי הושגה פריצת דרך, ויו"ר הקואליציה דוד ביטן הודיע במסיבת עיתונאים כי גובש מתווה להעלאת קצבת הנכים ל-4,000 שקל. לקראת סוף החודש הודיעו הנכים כי הם דוחים את המתווה, ודורשים לקבל בפעימה אחת העלאה של הקצבה לגובה שכר המינימום.

 

בכל מקרה, בסוף חודש יולי יצאה הכנסת לפגרה והטיפול בנושא הוקפא. מאז המשיכו הנכים בהפגנותיהם ברחבי הארץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות ההסתדרות
צוותי המו"מ לאחר ההסכמות
צילום: דוברות ההסתדרות
מומלצים