שתף קטע נבחר

גופתה של הילה חולצה לאחר 10 שעות: "אי אפשר היה לשרוד"

ממש לפני החג הגיעה הבשורה הקשה על מציאת גופתה של הצעירה, שנעדרה במשך שבוע. הגופה נמצאה במקרה על ידי צוות צילום רוסי שהפעיל רחפן. לאחר מכן נדרש מבצע חילוץ מורכב בתנאי מזג אוויר קשים מתחתית המפל שאליו נפלה: "היא נפלה מגובה עשרות מטרים"

 

הילה ליבנה. נהרגה בטרק ()
הילה ליבנה. נהרגה בטרק
 

רגע לפני יום הכיפורים הגיעה בשורה מרה מקירגיזסטן: גופתה של הילה ליבנה נמצאה בתוך נקיק סלע שאליו נפלה מגובה רב ונהרגה. בשבוע האחרון התנהל מבצע חיפושים נרחב מאוד בסיוע מסוקים, רחפנים ומזל"טים.

 

ליבנה, תושבת תל אביב בת 22, נעדרה במשך שבוע. צוות חילוץ מקומי מצא ביום שישי את גופתה בנקיק שאליו נפלה מגובה של 60-50 מטרים ונהרגה בשמורת סארי צ'לק. למחלצים נדרשו כמה שעות להגיע אל גופתה, והם עשו זאת באמצעות חבלים. החילוץ היה מורכב מאוד עקב תנאי השטח הקשים, וכ-20 מקומיים וישראלים היו מעורבים בו.

אזור החיפושים בקירגיסטן (צילום: טורמוש) (צילום: טורמוש)
אזור החיפושים בקירגיסטן(צילום: טורמוש)


 (צילום: טורמוש) (צילום: טורמוש)
(צילום: טורמוש)

 (צילום: טורמוש) (צילום: טורמוש)
(צילום: טורמוש)

 (צילום: טורמוש) (צילום: טורמוש)
(צילום: טורמוש)
לפני תחילת הצום העלה אחיה התאום של הילה, יובל ליבנה, שהגיע לקירגיזסטן כדי לסייע בחיפושים פוסט עצוב שבו כתב: "מכיוון שכולכם הייתם משפחה אחת גדולה עבורנו, אנו מרגישים חובה לצרף אתכם לאבל הפרטי שלנו. אנו כואבים ומצטערים להודיע שהילה שלנו איננה בין החיים. מוקירים את המאמץ הארצי לחזק אותנו ולתת לנו יד ברגעים שהיו קשים ומפחידים לנו, ועכשיו אנחנו נפרדים. יהי זכרה ברוך, המשפחה".

 

מי שניהלה את החיפושים אחריה מאז שבת הייתה חברת סיטל בינ"ל שהופעלה על ידי כלל ביטוח. כעבור כמה ימים הצטרפו למאמצים אנשי יחידת החילוץ של חיליק מגנוס. עוד הגיע לקירגיזסטן קונסול ישראל באסטנה בירת קזחסטן, כדי לסייע במאמצי החיפוש.

 

"מנפילה כזאת, הילה לא הייתה יכולה לשרוד", סיפר אילן רוזנפל, ראש צוות החילוץ של סיטל שפעל בשטח. "היא הייתה במפל מעט ונפלה למטה. זה אזור מאוד מסוכן לתנועה. הטרק עצמו לא קשה, אבל ברגע שמפספסים את השביל ומתחילים לתפוס לצדדים את המצוקים, אפשר ליפול מגובה רב של כמה עשרות מטרים".

 

רוזנפלד סיפר עוד כי "אנחנו מעריכים שזה קרה ביום ראשון. הם יצאו לטרק בשבת. אחרי שצוות הצילום הרוסי איתר את הגופה עם הרחפן, הסתובבנו באותו תא שטח, אבל לא נכנסו לשם כי היה שם גשם זלעפות ומפקד יחידת החילוץ הלאומית לא רצה שניכנס ואי אפשר היה גם להרים מסוק. מפעיל הרחפן היה מקצועי מאוד והוא איתר את הגופה שזוהתה. החילוץ היה מאוד מורכב בגלל השלג והאדמה הבוצית. היערנים הם אלה שטיפסו עם יחידת החילוץ הלאומית והצליחו להגיע להילה. זה היה מסע מפרך בקור עז. לצערי הרב אנחנו לא מחזירים את הילה הביתה בחיים".

 (באדיבות חיליק מגנוס) (באדיבות חיליק מגנוס)
(באדיבות חיליק מגנוס)

 (באדיבות חיליק מגנוס) (באדיבות חיליק מגנוס)
(באדיבות חיליק מגנוס)

לישראל אין שגרירות בקירגיזסטן. קונסול ישראל בקזחסטן, אריאל ברוורמן, הצליח לרתום בעזרת הנספח הצבאי הגרמני במקום את צבא קירגיזסטן שהיקצה למשימה כ-50 איש כולל חיילים, אנשי חילוץ, פקחי יערות של שמורת הטבע וכלבנים של שירותי החירום. כמו כן הופעל מסוק צבאי, מזל"ט ורחפנים. ביום שישי בצהריים צוות צילום רוסי מקצועי שהגיע לצלם סרט והפעיל רחפן זיהה גופה והזעיק את כוחות החילוץ.

 

ליבנה טיילה בקירגיזסטן יחד עם ישראלי נוסף, נדב גורודצר, והשניים החליטו לצאת לטרק של שלושה ימים יחד עם זוג מטיילים צרפתים. הקשר עמה נותק בסוף השבוע שעבר לאחר שגורדוצר נפל ממצוק ושני הצרפתים ירדו לסייע לו. הילה נשארה במקום ומאז נותק איתה הקשר. אחרי זמן מה שלא ניתן היה ליצור קשר עם המטיילים, הצליחו בישראל לשוחח עם גורודצר, שעדכן כי הוא שבר את רגלו אבל בסך הכול הוא בסדר. בשיחה התברר כי דרכם של גורודצר וליבנה התפצלו, סמוך לכפר המקומי ארקיט. כוחות החילוץ קיבלו מנדב את נקודת הציון האחרונה שבה נראתה הילה ומשם החלו להתנהל החיפושים.

 

חיליק מגנוס סיפר: "הילה ירדה בדרדרת ולא רחוק מהנקודה שבה נפרדה מנדב היא נפלה במפל עד למדרגה של המפל. גילוי הגופה נעשה במקרה, על ידי צוות צילום רוסי שהפעיל רחפן. הם אלה שהודיעו לאנשינו ופקח מקומי הלך איתם למקום. היה קשה מאוד להגיע לשם. שוטר מקומי הצליח לרדת לתוך המים ולהוציא את הגופה. זה היה מסובך מאוד כי זה הצריך שימוש בחבלים ורתמות, בעבודת צוות. המפל יבש למעלה, אבל למטה יש מים וכדי להעלות את הגופה היה צורך להרחיק אותה ואת השוטר מהקיר. משם נשאו אותה למעלה על אלונקה ועל סוס עד למפגש עם משאית, ומשם בנסיעה עד לכפר בדרך בוצית וקשה עד שהמשטרה קיבלה אותה".

 

מגנוס הוסיף: "חילוץ גופתה של הילה ליבנה נמשך 10 שעות בתנאי מזג אוויר קשים מאוד. הסיפור כולו הוא מאוד עצוב. המטיילים לא נהגו על פי הכללים ונפגעו. זה מצער, לבי כואב עם המשפחה. לאחרונה רבים האירועים ויש לחדד את הצורך לשמור על הכללים וההנחיות. מזג אוויר הוא ממד שמשנה כל מקום ויש לצאת לטרקים בעונה המתאימה תוך הקפדה על כל הכללים ולהשתמש בניסיון שצברו מטיילים מהעבר".

 

משרד החוץ ביקש להודות לגורמי צבא, משטרה והצלה בקירגיזסטן כמו גם לגורמים בשגרירויות גרמניה וארה"ב שם, על ההרתמות והסיוע שהושיטו בחיפושים הנרחבים לאיתורה של הילה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים