שתף קטע נבחר

המבקר: ליקויים רבים בטיפול בקשישים הסיעודיים

דו"ח מיוחד של מבקר המדינה שיפורסם היום מעלה ליקויים רבים באיכות הטיפול שניתן לכ-165 אלף קשישים סיעודיים השוהים בביתם. הממצאים מלמדים גם על הקושי הרב של בני המשפחה שנושאים בנטל הכרוך בטיפול: "אני קורס, אבא שלי מחפש אותי תמיד. אני לא מצליח לעבוד ולהתפרנס"

ליקויים רבים באיכות הטיפול הביתי. סיעוד קשישים, ארכיון (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
ליקויים רבים באיכות הטיפול הביתי. סיעוד קשישים, ארכיון(צילום: ירון ברנר)

מבקר המדינה, השופט (בדימוס) יוסף שפירא, יפרסם היום (א') בשעה 16:00 דו"ח מיוחד בנושא "טיפול המדינה בקשישים סיעודיים השוהים בביתם". את הדו"ח יגיש המבקר לוועדה לענייני ביקורת המדינה של הכנסת בשעה 10:00.

 

הדו"ח המיוחד של מבקר המדינה רואה אור ביום הקשיש הבינלאומי, ונועד להעלות על סדר היום הציבורי את נושא רווחת הקשיש והדאגה לצרכיו. הדו"ח מעלה ליקויים רבים באיכות הטיפול הביתי הניתן לכ-165 אלף קשישים. הממצאים גם מלמדים על הקושי הרב של בני המשפחה אשר נושאים בנטל הכבד הכרוך בטיפול בקשישים הסיעודיים.

תהליך של שיתוף הציבור במסגרת הביקורת. המבקר יוסף שפירא (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
תהליך של שיתוף הציבור במסגרת הביקורת. המבקר יוסף שפירא(צילום: גיל יוחנן)

בשל ייחודה של ביקורת זאת, הנחה המבקר כי בנוסף לאמצעי ושיטות הביקורת הרגילים, יתקיים גם תהליך של שיתוף הציבור. מדובר בכלי ביקורת חדשני וייחודי. מטרת שיתוף הציבור הייתה לעמוד באופן בלתי אמצעי על נקודת ראותו של הציבור בכל הנוגע לטיפול הניתן לקשישים הסיעודיים ולנטל שנושאים בו בני המשפחה המטפלים בהם.

 

לתהליך שיתוף הציבור, נחשפו כ-300 אלף איש, ו-687 איש השתתפו בו באופן פעיל. נעשה שימוש משולב במדדים איכותניים ובמדדים כמותניים, כגון סקרים מקוונים, קבוצות מיקוד וראיונות עומק. בדרך זאת נחשף צוות הביקורת ממקור ראשון לקשיים שעוברים הקשישים ובני משפחותיהם.

 

את הפן האנושי - סבלם של הקשישים ומצוקת בני המשפחות - היטיב לבטא בן של קשיש סיעודי, אשר השתתף בתהליך שיתוף הציבור: "אני קורס. אבא שלי מחפש אותי תמיד. אני לא מצליח לעבוד ולהתפרנס. בלילות הוא מנסה לרדת לשכונה לחפש את אימא שנפטרה לפני ארבע שנים. אני מחליף לו חיתולים כי הוא לא מרשה למטפלת להחליף לו. אני מדובב אותו ומשמח אותו. אף מטפל לא מדבר איתו ומשמח אותו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
סיעוד קשישים. ארכיון
צילום: ירון ברנר
מומלצים