שתף קטע נבחר

עבריין שפשט רגל זכה לפטור מחוב המזונות

מאז שנות ה-80 צבר נרקומן לשעבר חוב לילדיו שתפח ל-124 אלף שקל. בית המשפט העניק לו פטור, בין השאר משום שילדיו כבר לא תלויים בו

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל לאחרונה בקשה שהגיש עבריין מובטל בן 62 - פושט רגל המתפרנס מקצבת הבטחת הכנסה ואיסוף בקבוקי מחזור - והעניק לו פטור מחוב מזונות של מאות אלפי שקלים שנצבר מאז שנות ה-80. השופטת יעל בלכר התנתה את הפטור בהפקדת 4,000 שקל לקופת כינוס הנכסים.

 

החייב, נרקומן לשעבר, לא שילם במשך שנים מזונות לשלושת ילדיו וצבר חובות גם לנושים שונים. כבר ב-1988 פתח נגדו ביטוח לאומי תיק הוצאה לפועל עקב חוב המזונות לשלושת ילדיו. לאורך השנים הידרדר מצבו הכלכלי ובספטמבר 2014 נפתחו נגדו הליכי פשיטת רגל לאחר שחובותיו הגיעו ל-374 אלף שקל, מתוכם כ-124 אלף שקל על חוב המזונות.

 

בשנה שעברה, במהלך דיון בתיק פשיטת הרגל, המליץ המנהל המיוחד בתיק לפטור את האב מחובותיו, בתנאי שיוסיף לקופת הכינוס 4,000 שקל (באותה שעה היו בקופה 7,000 שקל בלבד). ואולם, מאחר שהחייב ביקש לכלול בפטור את חוב המזונות, סבר בית המשפט שעדיין מוקדם לדון בתוכנית הפירעון למתן הפטור והוא הוכרז כפושט רגל.

 

במרס האחרון הגיש החייב לבית המשפט בקשה מחודשת שבמסגרתה ביקש לכלול בפטור המומלץ את חוב המזונות. לדבריו, הוא מובטל בן 62 המתקיים מקצבת הכנסה ואיסוף בקבוקי מחזור, ולא יודע קרוא וכתוב. לשיטתו, בהתחשב בנתונים אלה, בעברו הפלילי ובמצבו הבריאותי והנפשי, ספק אם יצליח למצוא עבודה מסודרת ולשלם את חוב המזונות.

 

הנאמן תמך בעמדת החייב ובהמלצת הפטור מהשנה שעברה, בעוד שהביטוח הלאומי התנגד והדגיש שבמקרה זה לא מוצדק לכלול את חוב המזונות בהפטר משום שהחייב מסוגל לעבוד, והעובדה שהוא מובטל רק מעידה על כך שאינו ממצה את יכולתו להשתכר ולשלם את חובותיו.

 

גישה טכנית וקרה

השופטת יעל בלכר הסבירה שבדרך כלל צו הפטר לא חל על מזונות, אולם במקרים קיצוניים המצדיקים זאת אפשר המחוקק לבית המשפט להפעיל שיקול דעת רחב. במקרה זה מדובר בחייב מבוגר שילדיו עברו את גיל 30 ואינם תלויים בו כלכלית, לכן כיסוי החוב לא נדרש לסיפוק צרכיהם. לפיכך, ציינה, חוב המזונות הזה דומה במהותו לחוב רגיל ככל החובות האחרים.

 

השופטת הוסיפה שהיא לא יכולה להתעלם מכך שהכנסת החייב זעומה ושסביר להניח שלא תגדל בעתיד לנוכח עברו הפלילי והעובדה שאינו בעל השכלה או הכשרה מקצועית.

 

בנסיבות אלה נקבע כי לא ניתן לקבל את עמדתו הנוקשה של הביטוח הלאומי, ש"מתעלמת מהנסיבות ועומדת בניגוד לרוח ההלכה שנפסקה בבית משפט העליון".

 

לפיכך קבעה השופטת בלכר שהחייב יזכה לפטור מכלל חובותיו, כולל חוב המזונות, וזאת במידה שיוסיף לקופת הכינוס 4,000 שקל בעשרה תשלומים שווים.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • שמו של עורך דין החייב לא צוין בהחלטה
  • הנאמן בתיק: עו"ד שגיא רוזנק
  • עו"ד יניב גכתן עוסק בפשיטת רגל
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עודד פרץ
עו"ד יניב גכתן
עודד פרץ
מומלצים