שתף קטע נבחר

בגלל הברך: נכה 'צוק איתן' נגד משרד הביטחון

חייל שנפצע בברכו ממטען במהלך המבצע בעזה נלחם נגד קצין התגמולים, שקבע לו שיעור נכות של 15% בלבד. בית המשפט קיבל את הערעור שלו

בית המשפט המחוזי בחיפה קיבל לאחרונה ערעור שהגיש חייל צה"ל שנפצע במבצע "צוק איתן", והורה למשרד הביטחון להגדיל את שיעור הנכות שלו מ-15% ל-20%. השופטת עפרה ורבנר סברה שהוועדה שקבעה את אחוזי הנכות לא פעלה בהתאם החוק, ולהחלטתה תהיה השלכה משמעותית על גודל הקצבה, ההטבות והסיוע שלהם זכאי הנכה.

 

המערער נפצע במבצע ברגליו ובגבו ממטען חבלה שהתפוצץ. הוא הוכר כנכה צה"ל אך הוועדה הרפואית המחוזית של קצין התגמולים קבעה לו רק 10% נכות עקב הגבלת תנועה בברך שמאל שנותרה משותקת חלקית. בעקבות ערעור שהגיש לוועדה הרפואית העליונה הוגדלו אחוזי הנכות שלו ב-5%, אולם גם על כך הוא הגיש ערעור – הפעם לבית המשפט.

 

עו"ד יפתח קיפרמן, שייצג את הצעיר, טען שהחלטת הוועדה הרפואית העליונה נגועה בטעות משפטית מובהקת. לדבריו היא קבעה במפורש שהמערער מוגבל ביישור הברך במידת ש"אינה עולה על 15 מעלות". לדבריו, במצב שבו ההגבלה עולה על 10 מעלות ולא עוברת 15 מעלות, מחייבות תקנות הנכים לקבוע 20% נכות ולא 15%.

 

מנגד טען קצין התגמולים באמצעות עו"ד אלון קרפ שמדובר בסוגיה רפואית המצויה בסמכות הוועדה, שהחליטה כך על סמך מבחני התאמה כיוון שלטעמה אין בתקנות הנכים סעיף שמתאים למצבו המסוים של המערער.

 

עם זאת הודה קצין התגמולים שהוועדה הרפואית לא הסבירה כיצד הגיעה להחלטתה אף שיש תקנה מיוחדת שמתייחסת להגבלה בברך, והציע להחזיר אליה את התיק לצורך מתן הסברים.

 

אלא שהשופטת ורבנר קבעה שאין בכך כל צורך. לטעמה, המערער "הצביע על נקודה משפטית אשר נפלה בה טעות ברורה ואי התאמה בין קביעתה העובדתית של הוועדה הרפואית העליונה... לבין אחוזי הנכות שהוענקו למערער, כאשר משווים אחוזי נכות אלה ללשון סעיפי הליקוי שבתוספת לתקנות הנכים".

 

היא ציינה כי אמנם התקנות מאפשרות להתאים אחוזי נכות במקרים שבהם אין תקנה מפורשת המתאימה למצבו של הנכה, אלא שזה לא המצב המדובר. לטעמה, ההגבלה שממנה סובל המערער מופיעה במפורש בתקנות ולכן יש לפעול בהתאם לאחוזי הנכות שהן קובעות.

 

השופטת ורבנר הדגישה עד כמה חשוב לפעול בהתאם לתקנות המפורשות על מנת להבטיח שוויון בין כל נכי צה"ל שעומדים בפני הוועדות הרפואיות.

 

לפיכך הערעור התקבל והשופטת הורתה להגדיל את אחוזי הנכות של המערער בברכו ל-20%. לא נפסקו הוצאות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים