שתף קטע נבחר

מאות פצועים בקטלוניה: "דיכוי של ממשלת ספרד, כמו בעידן פרנקו"

משטרת ספרד מפזרת מצביעים בכוח ויורה לעברם כדורי גומי בניסיון לעצור את משאל העם על עצמאות קטלוניה. יותר מ-460 בני אדם נפצעו. מדריד: "נשיא החבל ואנשיו אחראים לכל מה שקורה היום ולכל מה שיקרה אם לא ישימו סוף לפארסה הזו". ממשלת קטלוניה: "העולם רואה את אלימות המדינה הספרדית"

 

 

נציג ממשלת ספרד בקטלוניה קרא היום (יום א') לראשי החבל האוטונומי לשים סוף ל"פארסה" של משאל העם על עצמאות קטלוניה, שבעקבותו פרצו עימותים אלימים בין שוטרים לבין מפגינים תומכי עצמאות. המשטרה פינתה בכוח מצביעים וירתה כדורי גומי לעברם. ממשלת קטלוניה מסרה שלפחות 337 בני אדם נפצעו בעימותים, רובם באורח קל. ראש העיר ברצלונה דיווח על יותר מ-460 פצועים שנפצעו ברחבי קטלוניה. "נשיא חבל קטלוניה קרלס פוג'דמון וצוותו הם האחראים היחידים לכל מה שקורה היום ולכל מה שיקרה אם לא ישימו סוף לפארסה הזו", אמר נציג הממשלה הספרדית בקטלוניה אנריקו מילו.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

המסע הארוך לעצמאות מספרד / ההסברים והרקע

 

על רקע הטענות לשימוש בכוח מופרז ואלים נגד מפגינים, אמר נציג הממשלה במדריד שכוחות הביטחון הספרדיים פועלים "במקצועיות" כדי לאכוף את החלטת בית המשפט החוקתי לאסור את משאל העם על התנתקות קטלוניה מספרד. מילו הודה לכוחות המשטרה הלאומית והמשמר האזרחי על מאמציהם "לדאוג לבטיחות כל הקטלאנים ולהבטיח את זכויותיהם". לדבריו, "את האירועים היום אי אפשר להציג כמשאל עם או דבר דומה אחר". שר הפנים של ספרד מסר ש-11 שוטרים לפחות נפצעו בעימותים מאז שעות הבוקר.

 

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
משטרת ספרד פרצה בכוח לתוך קלפיות ברחבי קטלוניה כדי לעצור את ההצבעה. דובר של ממשלת קטלוניה אמר שהתגובה של משטרת ספרד למשאל היא "דיכוי" וקרא לנציג הממשלה הספרדית בקטלוניה להתפטר מתפקידו בגלל אחריותו לתגובה המשטרתית.

 

"אלימות המשטרה תבייש לעד את המדינה הספרדית"

נשיא קטלוניה פוג'דמון גינה את התגובה המשטרתית האלימה נגד תושבי החבל שניסו להצביע בקלפיות. הוא אמר ש"אלימות המשטרה תבייש לעד את המדינה הספרדית" בתגובה לירי כדורי גומי לעבר מצביעים ופיזורם בכוח מהקלפיות. קודם לתחילת ההצבעה בעשר בבוקר (שעון מקומי) קיבלה משטרת ספרד הוראה למנוע את ההצבעה במשאל העם בכל מחיר.

 

פוג'דמון התקבל בתשואות כשהגיע לאולם התעמלות מקומי להצביע במשאל העם. המנהיג הקטלאני היה אמור להצביע בסנט יוליה דה ראמיס, אולם שינה את מיקום ההצבעה שלו לקורנלה דה טרי לאחר שהבין שהמשטרה ממתינה לו כדי למנוע ממנו להצביע. לדבריו, ממשלת ספרד פגעה בעצמה בפעולותיה נגד המצביעים בקטלוניה. "היום איבדה המדינה הספרדית הרבה יותר ממה שכבר הפסידה בזמן שקטלוניה ניצחה", אמר פוג'דמון.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
דובר ממשלת קטלוניה ג'ורדי קורול מסר ש-73 אחוזים מ-6,000 הקלפיות שהוצבו פעילות למרות הפעולה המשטרתית למנוע את ההצבעה במשאל העם ומגבלות טכניות. קורול קרא לקטלאנים להישאר רגועים, להתאזר בסבלנות ולהגן "בצורה אזרחית ושלווה" על זכותם להצביע לאחר שהמשטרה הספרדית חסמה את הכניסה לכמה קלפיות והחרימה תיבות הצבעה. קורול הוסיף ש"העולם ראה את האלימות של המדינה הספרדית" וכינה את פעולותיה "דיכוי שמזכיר את עידן פרנקו" בהתייחסו למשטר הדיקטטורי בספרד בשנים 1975-1939. צלם של סוכנות הידיעות AP היה עד לפציעתם של כמה בני אדם במהלך עימות עם שוטרים בבית ספר בברצלונה, בירת קטלוניה, שם נערכה הצבעה.

 

"שוטרים בעטו במצביעים והכו באלות"

מנואל קונדמינאס, מנהל מערכות מידע בן 48, היה בין האנשים שניסו למנוע מהשוטרים לעזוב את הקלפיות עם תיבות ההצבעה. הוא סיפר ששוטרים בעטו בהם והכו אותם באלות וירו לעברם כדורי גומי.

 

הישראלית נועה ארנון, שנמצאת בג'ירונה שבקטלוניה, סיפרה ל-ynet: "יש תורים ארוכים לקלפיות ברחבי העיר העתיקה. זקני העיר מתקבלים מחיאות כפיים בכניסתם לקלפיות. האווירה חגיגית עם מתח קל. בגזרות אחרות בעיר נרשמו הפגנות אלימות ופציעות תועדו במהלך מאבק על סגירת קלפיות". 

 

הבטיח להכריז על עצמאות בתוך 48 שעות אם יהיה רוב בעד עצמאות. נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון (מימין) (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הבטיח להכריז על עצמאות בתוך 48 שעות אם יהיה רוב בעד עצמאות. נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון (מימין)(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

מתנדבים בוועדת הבחירות בקטלוניה מסרו שהם לא מצליחים להשיג את נתוני ההצבעה משום שאתר האינטרנט של משאל העם הופל על ידי הרשויות הספרדיות כמו גם הגישה לרשת בכמה תחנות הצבעה.

 

דניאל ריאנו, בן 45, היה בתוך קלפי בברצלונה כשהמשטרה הגיעה למקום והחלה לפנות בכוח מצביעים שעמדו בחוץ. הוא סיפר: "חיכינו בפנים להצביע כשהמשטרה הלאומית השתמש בכוח כדי להיכנס, הם השתמשו באלה כדי לפרוץ את דלת הזכוכית ולקחו הכול". לדבריו, "שוטר אחד אזק אותי כדי לגרור אותי החוצה בשעה שהחזקתי את ידה של אשתי. זה היה לא ייאמן. הם לא נתנו לי שום התראה".

 

פראן מיראלס סיפרה שמצביעים התעמתו עם שוטרים מחוץ לקלפי בשעה שניסו לחסום את הכניסה לתחנת ההצבעה באמצעות שרשרת אנושית. "הם היו תוקפניים מאוד. הם דחפו אותי כדי לפנות דרך", היא אמרה. במקומות אחרים בברצלונה גם עצרה המשטרה כמה אנשים מחוץ לתחנות הצבעה.

 

 

אלפי שוטרים הוסעו במהלך הימים האחרונים לקטלוניה מכל רחבי ספרד כדי למנוע את קיום משאל העם, שהוכרז כלא חוקי על ידי ממשלת ספרד. ממשלת קטלוניה הודיעה כי מצביעים יוכלו לבחור בכל קלפי אם הקלפי שבה היו אמורים להצביע נסגרה. בנוסף לזה מסרה הממשלה המקומית כי מצביעים יוכלו לבחור בפתקי הצבעה שהדפיסו בעצם בביתם אם לא יהיו פתקים בתחנת ההצבעה. פוג'דמון אמר כי ל-5.3 מיליון איש זכות הצבעה במשאל העם והבהיר כי הוא מתכונן להכרזה על עצמאות החבל בתוך 48 שעות אם אכן קמפיין ה"כן" ינצח. אבל במדריד לא מתכוונים לחכות להכרזה שכזו ועושים הכול למניעת משאל העם.

 

כדורגל: ברצלונה ביקשה לדחות את משחקה - שנערך ללא קהל

בעקבות המהומות בקטלוניה פנתה קבוצת הכדורגל של ברצלונה בבקשה להתאחדות הכדורגל בספרד לדחות את משחקה מול לאס פלמאס, אך זו סירבה להיענות לבקשה. לבסוף, כ-20 דקות לפני פתיחת ההתמודדות הודיע המועדון כי המשחק יתקיים אך ללא קהל בשל חשש ממהומות באצטדיון קאמפ נואו.

 

"מועדון הכדורגל של ברצלונה מגנה את האירועים שאירעו היום במספר חלקים של קטלוניה בניסיון למנוע מאזרחים את זכותם הדמוקרטית להביע דעה", נמסר מהקבוצה. "בהתחשב בנסיבות יוצאות הדופן הוחלט שהמשחק ייערך ללא קהל, זאת לאחר שבקשתנו לדחות את ההתמודדות נתקלה בסירוב".

 

 

 

 


פורסם לראשונה 01/10/2017 14:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים