שתף קטע נבחר

"שפל מוסרי": הממשלה לא שלחה נציג לטקס הזיכרון למלחמת יום כיפור

אף נציג ממשלה לא נכח בטקס לזכר חללי מלחמת יום הכיפורים בהר הרצל. משרד הביטחון: "הנשיא ריבלין וסגן יו"ר הכנסת ייצגו את המדינה". יו"ר יד לבנים: "הממשלה שלחה את הבנים למלחמה - צורם שלא הונח זר מטעמה"

 

 

אף נציג מטעם הממשלה לא נכח בטקס הזיכרון לחללי מלחמת יום הכיפורים שנערך היום (א') בהר הרצל בירושלים. בטקס השתתפו נשיא המדינה ראובן ריבלין וח"כ חיליק בר (המחנה הציוני). עוד השתתפו שופט בית המשפט העליון דוד מינץ, ראש אגף התקשוב בצה"ל, אלוף נדב פדן, ובני משפחות הנופלים.

ללא נציגות של הממשלה. טקס האזכרה בהר הרצל (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
ללא נציגות של הממשלה. טקס האזכרה בהר הרצל(צילום: אלכס קולומויסקי)

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "על פי כללי הפרוטוקול, טקס הזיכרון הרשמי לחללי מלחמת יום הכיפורים שנערך הבוקר בהיכל הזיכרון מחייב נוכחות של נציג מדינה אחד. בטקס ייצגו את מדינת ישראל כבוד נשיא המדינה, וסגן יו"ר הכנסת, ח"כ יחיאל (חיליק) בר. כמו כן, השתתפה בטקס נציגות בכירה מצה"ל, משטרת ישראל, משרד הביטחון, בית המשפט העליון והארגונים היציגים של המשפחות השכולות".

משרד הביטחון: "את המדינה ייצג הנשיא". ריבלין וח"כ חיליק בר בטקס (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
משרד הביטחון: "את המדינה ייצג הנשיא". ריבלין וח"כ חיליק בר בטקס(צילום: אלכס קולומויסקי)

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, תקף את הממשלה בחשבון הטוויטר שלו: "מביש ומרתיח. ביזוי הלוחמים שנפלו. איפה ביבי ושריו? עסוקים בחוק הג׳ובים? בטקס הפוליטי בגוש עציון? בקעקוע 'העליון'? שפל מוסרי. זמן ללכת הביתה".

 

"ממשלה שאינה מכבדת את העבר, גם ההווה שלה דל - ועתידה לסיים את דרכה", הוסיף יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, בעמוד הפייסבוק שלו. "בושה, אין מילה אחרת לתאר את מה שקרה היום בהר הרצל בטקס לזכר חללי מלחמת יום הכיפורים. 2,222 חללים, לכל אחד מהם הורים, אחים, אחיות, חברים לנשק שחלקם היו שם היום, נושאים שק כבד של כאב על גבם מהמלחמה הנוראית ההיא – ואף שר לא חושב שזה מספיק חשוב כדי להגיע ולהסתכל להם בעיניים".

 

גבאי הוסיף: "באוקטובר 2015 הייתי שר ועודכנתי שאמור להיות טקס של 'יד לבנים' ואף שר לא יהיה. שיניתי את הלו"ז והלכתי. זה המעט שאפשר לעשות עבור משפחה שאיבדה את הכל.מי שקרא פעם יומן של שר יודע שחלק ניכר בו הוא עיסוק פוליטי. שעה, פעם בשנה. זה כל מה שהמשפחות מבקשות!".

 (צילום: מארק ניימון, לע"מ) (צילום: מארק ניימון, לע
(צילום: מארק ניימון, לע"מ)

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

 (צילום: מארק ניימון, לע"מ) (צילום: מארק ניימון, לע
(צילום: מארק ניימון, לע"מ)

 (צילום: מארק ניימון, לע"מ) (צילום: מארק ניימון, לע
(צילום: מארק ניימון, לע"מ)

 

"זה צרם שלא הונח זר מטעם ממשלת ישראל באזכרה. מי ששלח את הבנים שלנו למלחמה זו הממשלה, לא אף אחד אחר - לא הנשיא ולא בית המשפט העליון", אמר אלי בן שם, יו"ר ארגון יד לבנים. בן שם תולה את האחריות להיעדרות השרים במשרד הביטחון, שלא הזמין את חברי הממשלה לטקס. "אי אפשר לבוא בטענות למזכירות הממשלה כי שם לא קיבלו הזמנה ממשרד הביטחון", טען. יש לציין כי השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, ייצגה את הממשלה בטקס אחר שנערך היום בקריית שאול.

 

הנשיא ריבלין אמר בטקס כי "המערכה על הבית לא תמה. עלינו להעלות את המוטיבציה בקרב מועמדים לגיוס לשרת שירות קרבי זהו אתגר לאומי. תקומת האומה נבנית על כושר עמידותה וכושר העמידה שלנו ניצב על מצוינות ומוסריות, נחישות, חתירה להכרעה, גבורה וטוהר הנשק. הערכים האלה, העוצמה הזו, הם ששינו את תמונת המערכה והביאו לתבוסת האויב".

 

ריבלין הוסיף: "מלחמת יום הכיפורים הייתה שעתם של הלוחמים, שעתו של הפיקוד הזוטר. שעתו המרה והיפה של צבא העם. כשהקונספציה המודיעינית קרסה והגנרלים ניהלו מלחמות, צמחו מתוך השבר, האמונה, הדבקות במשימה והגבורה האישית המופלאה של הלוחמים".

 

את דבריו סיים הנשיא בפניה למשפחות השכולות: "עבור החללים ועבורכם מלחמת יום הכיפורים תימשך לנצח. משפחות אהובות, הלוואי שנהיה ראויים לקורבנכן. יהי זיכרונם של יקיריכם, בנינו ובנותינו, חרות בלב העם מדור לדור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
הטקס בהר הרצל
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים