שתף קטע נבחר

ארוחת חג היא אירוע מעיק? לא עבור עובדי דור ה-Y

פעם ארוחת החג הייתה עוד מקום בו באה לידי ביטוי הסביבה המשפחתית ההישגית, שבה הדרישה לתארים והישגים עמדה במרכז. היום עבור מרבית בני ובנות ה-20 וה-30 מדובר במקום מגונן ומפרגן שמבקש להעצים אותם ולהזכיר להם כמה הם מסוגלים ויכולים. בדיוק מה שהם מחפשים במקום העבודה שלהם

חושבים שארוחות חג הן סיוט שמעיק על כל בני המשפחה? תשכחו מזה. עבור בני העשרים ומשהו עד שלושים וקצת של ימינו, מי שמכונים דור ה-Y, ארוחות החג הן אירוע חשוב, חם ומנחם, שמספק להם הפוגה מלחצי היומיום.

 

עוד בערוץ הקריירה

 

אירוע מנחם. ארוחת החג עבור דור ה-Y (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אירוע מנחם. ארוחת החג עבור דור ה-Y(צילום: shutterstock)

 

דור ה-Y, מילניאלס, "אלפיונים" בעברית, הוא מושג המתייחס למי שנולדו בין השנים 1984 ו-2000. על הדור הזה נהוג בעיקר לקטר ולהציגם כבעלי חוסר יציבות בעבודה, קשים לניהול, חסרי נאמנות, חסרי מוטיבציה, מתקשים ביצירת קשרים ובדחיית סיפוקים.

 

ההסברים למאפייניהם של האלפיונים מגוונים וכוללים את הקדמה הטכנולוגית אליה נולדו, הסיפוק המיידי אליו הורגלו על ידי הטלפון, קשרים דיגיטליים שהם מקיימים באמצעות הרשתות החברתיות ומקשים עליהם ביצירת יחסים ארוכי טווח וכמובן החינוך שקיבלו בבית. הסביבה ההורית בה גדלו והתחנכו היא עבורם, כמו עבור כולנו, מאפיין מרכזי בעיצובם.

 

הוריהם של בני ובנות דור ה-Y העניקו לילדיהם סביבה מקלה ומאדירה. ההורים ראו את תפקידם כמי שמגנים על הילד מול העולם. בעוד ההורים גדלו בסביבה משפחתית תובענית והישגית שבה הדרישה לתארים ולהישגים עמדה במרכז, הם התאמצו ופיתחו סביבה הורית שחשבו אותה למעצימה ולנותנת מקום להתפתחות אישית.

 

דור ה-Y גדל בסביבה בה נאמר להם שהם משמעותיים וחשובים ושהם יכולים להתקדם אם רק ירצו בכך. מה שהנחה את ההורים הוא הרצון הכן לבנות לילדיהם בטחון עצמי ותחושת מסוגלות.

 

בני הדור הזה מחפשים שולחן חג ללכת אליו לעבודה

דור ה-Y המגיעים למפגש המשפחתי בחגים מגיעים למקום מגונן ומפרגן. מקום שסלחן, במידה מסוימת, לחולשותיהם, רואה בגדולתם, מבקש להעצים אותם ומזכיר להם כמה הם מסוגלים ויכולים.

 

למעשה אלו גם התכונות שמבקשים הצעירים מהמעסיקים. לעיתים אנו מייחסים לדור ה-Y מאפיינים הרלוונטיים לקבוצה קטנה בלבד של צעירים העובדים בתעשיית ההיי טק, כשאלו למעשה מהווים רק 9% בלבד משוק העבודה בישראל (למ"ס 2016). בשל הביקוש הרב למיומנויות טכנולוגיות מאופניים עובדים אלו בתנודתיות רבה ובהרגלים ייחודיים. אולם טעות להשליך מקבוצה קטנה זו על הדור כולו.

 

בפועל מרבית בני הדור הזה מחפשים שולחן חג ללכת אליו לעבודה: מקום מכבד ומתגמל, שרואה בגדולתם ומעצים אותם. הם מדווחים על רצונם "לגדול ולהתפתח" באמצעות מקום העבודה. לא בכדי הרבה מהעוסקים בהשראה ובהעצמה למנהלים משתמשים באנלוגיה בין ניהול להורות. מנהלים של אנשים צעירים יפיקו תועלת אם ייצרו מתחם תעסוקתי דומה למרחב הביתי אליו רגילים הצעירים. שולחן החג אליו שמחים להגיע בני דור ה- Y הוא הזדמנות עבורנו ללמוד על ערכם של ההגנה והפרגון ככלי לניהול אפקטיבי של המילניאלס.

 

הכותבת היא ראש ההתמחות בשיווק וניהול אסטרטגי, מנהלת במסגרת ביה"ס למנהל עסקים מרכז מחקר המתמחה בדור ה-Y, המסלול האקדמי המכללה למינהל


פורסם לראשונה 04/10/2017 16:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים