שתף קטע נבחר

יורים ומפגינים: "לעצור את הרציחות במגזר הערבי"

גל האלימות המתמשך במגזר הערבי, שכולל אירועי ירי בלתי-פוסקים ומעשי רצח, הניע מאות בני אדם להפגין מול תחנת המשטרה בטייבה. "החיים שלנו קורסים, והמשטרה רק מסתכלת", מחו המפגינים. ח"כ טיבי, שנכח בהפגנה, אמר: "אנחנו קוראים לאסוף את הנשק ולהילחם בכנופיות הפשע"

 

צד אחד מבקש שקט ופתרון לאלימות המתמשכת, אבל צד אחר ממשיך להשתמש ללא הבחנה בכלי נשק: ברקע אירועי הירי הבלתי-פוסקים, שפוקדים את החברה הערבית, הפגינו אחר הצהריים (יום ב') מאות מול תחנת משטרת קדמה בטייבה. המפגינים מחו על גל הפשיעה המתמשך במגזר, ואף חסמו את כביש 444.

 

במהלך ההפגנה, שאורגנה על ידי עיריית טייבה, הביעו הנוכחים מורת רוח מרציחתו של התקליטן ותושב העיר נזיה מסארוה בשבוע שעבר. אם יונס, אמו של הקורבן, אמרה: "אני רק רוצה לדעת למה הרוצח עשה את זה, הבן שלי אדם מכובד ולא פגע באף אחד. הוא נפל קורבן לאלימות שלנו. הם לקחו את הפרח של הבית וכל המשפחה".

משתתפי ההפגנה מול תחנת משטרת קדמה ()
משתתפי ההפגנה מול תחנת משטרת קדמה


המפגינים, שהובלו על ידי ראש העיר שועאע מנצור מסארוה והוועדה העממית, הניפו שלטים וצעקו: "לא נפסיק את המאבק עד שיתפסו את הרוצחים. הפושעים יורים בנו, החיים שלנו קורסים והמשטרה רק מסתכלת". התקליטן מסארוה, בן 37 במותו, סיים בשבוע שעבר את עבודתו בחתונה, ויצא לכיוון רכבו כדי לסדר את הציוד שלו. אלמונים שהמתינו לו ירו בו למוות מטווח קצר.

 

גם במהלך היומיים האחרונים פקדו את החברה הערבית כמה אירועי ירי. בלילה החולף ירו אלמונים לעבר בית ביישוב זמר שסמוך לקיבוצים מגל ובחן. קליע אחד חדר לבית ופגע באישה בשנות ה-70 לחייה. האישה נפגעה קל כתוצאה מהירי. בשבת ירו אלמונים לעבר רכב בבאקה אל-גרבייה ואחרי כמה שעות בוצע ירי באוויר באחת השכונות בעיר.

"לקחו את הפרח של הבית". אמו של התקליטן שנרצח ()
"לקחו את הפרח של הבית". אמו של התקליטן שנרצח

נזיה מסארוה ()
נזיה מסארוה

 

בשבועות האחרונים אירעו מקרי ירי נוספים, חלקם בכינון ישיר, בפוריידיס, טייבה וכפר מנדא. תושב זמר אמר היום כי "אירוע כמו זה שהיה אצלנו הלילה יכול היה להיגמר באסון. לצערי אנחנו לא מרגישים ביטחון גם כשאנחנו בבתים. המצב חמור ביותר ולא אהיה מופתע עם יהיו מקרים נוספים. האלימות בחברה משתוללת ואין מי שיעצור את הסכנה".

 

עמאד ג'בארה, שהשתתף היום בהפגנה בטייבה, אמר: "המשטרה לא קיימת בשבילי. אני לא כמו חבריי שנאמו והתרגשו. אני מעריך אותם אבל זה קורה אחרי כל רצח. עכשיו מחכים לרצח הבא. שנים רבות המשטרה לא מפענחת גל של רציחות, ואפשר לראות את אוזלת ידה. להפגנות האלה אין שום השפעה, ומי שאוכל אותה זה הקורבן ומשפחתו".

 

ג'בארה אמר עוד: "אני פונה להנהגה שלנו בצורה חד-משמעית ואומר להם, אתם כפוליטיקאים יש לכם השפעה עצומה. צריך להכריז על מצב חירום ולהשבית את כל הרשויות עד שימצאו לנו פתרון. אי אפשר לחיות בלי ביטחון, להיות צבועים ולצחוק בפניהם של השוטרים כאילו אנחנו צופים בסרט מתח. נמאס כבר, חייבים להתעורר".

 

בהפגנה נכח גם ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת). לדבריו, "אנחנו משמיעים קול זעקה מול תחנת המשטרה בקריאה לבלום את גל הפשיעה, לאסוף נשק ולהילחם בכנופיות הפשע וברוצחים. מאז שנת 2000 נרצחו יותר מ-1,200 אנשים ורוב המקרים לא פוענחו. מוטלת גם עלינו חובת המאבק באלימות והשמעת קול ברחוב, בבתי הספר, בבית ובכל מקום. אם הנשק היה 'נשק ביטחוני' הוא לא היה. נמשיך להפגין ולדרוש ולעלות את הנושא בכנסת ומחוצה לה".

 

במשטרה מסרו בתגובה לרצח התקליטן מסארוה: "תיק הרצח נמצא בחקירה והוטל צו איסור פרסום על האירוע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים