שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  בהצדעה: המחאה לא הצליחה, המילואימניקים יאלצו לעבור ללאומי קארד
  חיילי מילואים קיבלו הודעת סמס לפיה ב-15 באוקטובר התשלום באתר בהצדעה יתאפשר באמצעות כרטיס אשראי של לאומי קארד בלבד. פניות למשרד הביטחון, סגן שר הביטחון, הממונה על הבנקים ומבקר המדינה – העלו חרס

  המחאה שיזמו חלק מחיילי המילואים כשלה בינתיים: המהלך להעביר את כל חיילי המילואים לכרטיס אשראי של חברה אחת – יוצא לדרך באין מפריע.

   

   

  בימים אלה קיבלו אנשי מילואים את הודעת הסמס הבאה: "כרטיס אשראי בהצדעה מעניק מגוון רחב של הנחות לחברי המועדון ללא דמי כרטיס. החל מ- 15 באוקטובר 2017, התשלום באתר בהצדעה יתאפשר באמצעות כרטיס אשראי בהצדעה בלבד". ההודעה הזאת באה בהמשך להודעה דומה שנמסרת לגולשים באתר בהצדעה כבר חודשיים.

   

   

  כשאנשי מילואים קיבלו את ההודעה הראשונית על כך שלא יוכלו לקנות יותר דרך אתר האינטרנט של בהצדעה בכרטיס האשראי שלהם אלא רק דרך כרטיס אשראי בהצדעה שמנפיקה לאומי קארד, קמה מחאה. עד כה, ניתן היה לקנות באתר בכרטיסי אשראי שונים ובמזומן. חיילים חשו שכעת המועדון כופה עליהם להנפיק כרטיס אשראי של חברה מסחרית אחת כתנאי למימוש ההטבות המגיעות להם מתוקף היותם משרתים בשירות המילואים.

    

  דרך להורדת מימון המועדון?

   

  מועדון בהצדעה הוקם על-ידי משרד הביטחון, הקרן והיחידה לחיילים משוחררים ואכ"א, במימון ממשלתי של 15 מיליון שקל בשנה מקופת המדינה. הוא מציע לחיילי מילואים הטבות בתחומי פנאי וצרכנות.  

   

  אבי סייג מעמותת המילואים טוען: "משרד הביטחון יכל להוריד כעת את המימון של בהצדעה מ-15 ל-10 מיליון שקל. עד כה, חייל בעל תעודת משרת בשירות

  מילואים פעיל, יכל לקנות בכל כרטיס אשראי דרך האתר של בהצדעה. עקב כך, המועדון קיבל עמלות מכל חברות כרטיסי האשראי, בסכומים שהגיעו ל-5-4.5 מיליון שקל".

   

  "במשרד הביטחון החליטו להוציא מכרז בין חברות כרטיסי האשראי לשם הגדלת העמלה. המטרה היא להגיע ליותר מ-5 מיליון שקל עמלה בשנה, כדי שהמימון של משרד הביטחון יירד. אז המשחק הוא שלאומי קארד תתן החזרים גדולים יותר למשרד הביטחון, אבל אנחנו כחיילים לא קיבלנו פירוט כמה כל חייל יקבל יותר בעקבות המהלך. לא נאמר כמה ריביות החייל ישלם, לא בדקו אם פריסת התשלומים מתאימה לו".

   

  "בכל מקרה, התוצאה תהיה שכל חייל שמשתחרר ועושה מילואים יעשה כרטיס אשראי של לאומי קארד. נכון שהכרטיס ניתן בחינם, אבל הוא לא יודע איך הגוף הזה הולך לחייב אותו. אולי דווקא לאומי קארד מחייב בעמלות הכי גבוהות? אין פה שקיפות, אף אחד לא אמר לנו דבר, מחייבים אותנו, כשלהיות חייל מילואים זו זכות ולא חסד. הם חייבים לתת לנו הטבות. ולאומי קארד מקבלת מאגר של מאות אלפי אנשי מילואים".

   

  "ב-2018 ייכנס לתוקף חוק לפיו אם אתה חבר במועדון – אסור למועדון לשנות את תנאיו במפתיע. אני מוחה על חוסר השקיפות. לטענת משרד הביטחון, יש כ-200 אלף חברים במועדון בהצדעה, אז משרד הביטחון מממן כל חייל בכ-50 שקל בשנה, כששירות מילואים עולה לנו יותר כחיילים".

   

  סייג ואחרים פנו לשר הביטחון, לסגן שר הביטחון, למנכ"ל משרד הביטחון, ליו"ר ועדת הביטחון ובינתיים הפניות העלו חרס. "לא יתכן שמ-15 בחודש אאבד את הזכויות שלי. זו גניבה בלילה", הוא טוען. "קודם כל שייסוגו מהמהלך ואז נדון בו יחד. אם זה לא יעזור בכנסת, אפנה לסתיו שפיר שתעלה את הנושא בוועדת השקיפות. אני לא מתכוון להוציא כרטיס".

  אחד הפוסטים בפייסבוק שעוררו את המחאה. הכותב: שי זקין
  אחד הפוסטים בפייסבוק שעוררו את המחאה. הכותב: שי זקין

    

  המפקחת על הבנקים: "אם יש פגיעה בזכויות פנו לגוף המנהל את בהצדעה"

  במקביל, מספר ח"כים ניסו גם הם לפעול בנושא. בין היתר: ח"כ מיקי לוי, ח"כ נחמן שי וח"כ מירב בן ארי. ח"כ מיקי לוי הוציא שני מכתבים למפקחת על הבנקים ולשר הביטחון בדרישה "לעצור את השערורייה הזו". המפקחת על הבנקים התייחסה למהלך כמהלך מסחרי רגיל המותר כחוק.

   

   

  "הפיקוח על הבנקים אכן מחויב לקידום התחרות בשוק האשראי והוא פועל רבות לקידום מטרה זו וכן לקידום תחום ההוגנות ואמון הציבור. יחד עם זאת, בכל הקשור להתנהלות מועדון לקוחות בהצדעה, מדובר בגוף עצמאי, אשר אינו מפוקח על ידינו, ויכול לקבוע בעצמו את תנאי ההצטרפות אליו, כמו גם את תנאי ניצול ההטבות שהוא מקנה". כך מתוך תשובת המפקחת על הבנקים. 

   

  "בשולי הדברים נוסיף כי דרישת הנפקת כרטיס ייעודי כתנאי לניצול הטבות מקובלת במועדוני לקוחות רבים כדוגמת CARD FLY, הוט, מועדון טוב, אשמורת 360 הסתדרות המורים, שופרסל ואחרים".

   

  "לאור האמור, ככל שבמקרה זה, הנך סבור כי השינוי הצפוי מהווה פגיעה והגבלה בזכויות חברי המועדון ודרך מימושן, הרי שהדרך לטפל בכך היא באמצעות פניה בנושא אל הגוף המנהל את מועדון בהצדעה".

   

   

  מנהלת הקרן לחיילים משוחררים: 75% מהחברים כבר מחזיקים בכרטיס

  מיד אחרי הפרסום הראשוני ב-ynet בנושא, ח"כ נחמן שי פנה למבקר המדינה. מאז ועד היום הנושא "עדיין בבדיקה" של המבקר. פנייתו של ח"כ שי למשרד הביטחון נענתה בשלילה. לפי חמדה מרק, ראש אגף חימ"ש ומנהלת הקרן לחיילים משוחררים, במועדון בהצדעה חברים 220 אלף חברים, 100 אלף מתוכם פעילים, 75% מתוכם כבר מחזיקים בכרטיס אשראי בהצדעה.

   

  "לפי מודל שהוחל ב-2015", היא כותבת, "ככל שיגדל השימוש בכרטיסי האשראי, תגדל עמלת הסליקה שחוזרת למועדון, ותנותב באופן מידי להגדלת הסבסוד וההטבות לחברים". עוד נכתב במכתב התשובה שלה לח"כ שי, כי החברה הזוכה התחייבה שלא לגבות דמי חבר וחויבה להציע כרטיס חוץ בנקאי ולמצוא פתרון למילואימניקים שלא יכולים להשתמש בכרטיס חוץ בנקאי. לטענתה, "סכום הכסף לסבסוד ההנחות וההטבות לחברי בהצדעה צפוי לגדול ובכל מקרה הוא לא יהיה נמוך מהקיים".

   

  היא מסיימת את תשובתה במלים אלה: "לסיכום, באיזון שבין היתרונות הגלומים במימוש הטבות מועדון בהצדעה באמצעות כרטיס אשראי בלבד (שעיקריו הגדלת הסבסוד וההנחות לחברי המועדון ללא כל עלות לחברים), לבין חסרונות המהלך (הטרחה שבהוצאת כרטיס אשראי חדש, הטרדה שבהחזקת כרטיס אשראי נוסף), אנו סבורים, כי ביצוע המהלך לאחר תקופת היערכות והסתגלות, הינו צעד מאוזן וסידרתי שפגיעתו פחותה מתועלתו והוא אינו חורג ממתחם סבירות ההחלטות שבסמכות משרד הביטחון לקבל כמי שמפעיל את מועדון בהצדעה".

   

  למרות זאת, גורמים במשרד הביטחון אמרו לפונים הרבים למשרד כי המהלך נעשה באופן לא תקין. פניות הופנו גם לסגן שר הביטחון שציין בפני הפונים כי המהלך אמור היה להיות מנוהל על-ידו ולא על-ידי מנכ"ל משרד הביטחון, אך לא ייעשה דבר בנידון.

   

  פניות הופנו גם לשר הביטחון, אביגדור ליברמן ולראש וועדת חוץ וביטחון, ח״כ אמיר אוחנה כדי שיעצרו את המהלך או לפחות יקפיאו אותו עד לדיון בנושא. הם טרם הגיבו. ח"כ איתן כבל, שגם אליו פנו המוחים, אמר שינסה לסייע.

   

  מלאומי קארד לא נמסרה תגובה עד למועד פרסום הידיעה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "בהצדעה: המחאה לא הצליחה, המילואימניקים יאלצו לעבור ללאומי קארד"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים