שתף קטע נבחר

נקרע מהדגל: התסבוכת של פיקה בנבחרת ספרד

משאל העם בקטאלוניה עורר לא מעט סימני שאלה בנוגע לכדורגלנים התומכים בעצמאות חבל הארץ, ובראשם בלם ברצלונה הדעתן. אוהדים רבים דרשו לסלקו ולקראת המונדיאל תוהים תושבי המדינה כיצד תיראה הנבחרת. תשובות חלקיות ינתנו בארועי המשחק הקרוב מול אלבניה ובביקור בישראל

משאל העם בקטאלוניה שהוביל למהומות ולאלימות קשה בין המשטרה המקומית לתושבי חבל הארץ, משפיע לא מעט על נבחרת ספרד, המתכוננת לשני משחקיה האחרונים במוקדמות מונדיאל 2018. ביום שישי יארחו הספרדים את אלבניה באליקנטה וביום שני הקרוב יגיעו לאצטדיון טדי בירושלים, שם יתמודדו מול ישראל במשחקם האחרון בקמפיין.

 

 

שני המשחקים הקרובים לא משנים הרבה לספרדים, שצפויים להבטיח סופית את הכרטיס לטורניר הגמר ברוסיה. הם מוליכים בבטחה את טבלת בית 7 אחרי שהביסו 0:3 את איטליה ו-0:8 את ליכטנשטיין בשני המשחקים האחרונים, אבל הם חרדים לצביונה ולדמותה של הנבחרת לקראת העתיד.

 

ג'רארד פיקה באימון נבחרת ספרד (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ג'רארד פיקה באימון נבחרת ספרד(צילום: EPA)

 

חשוב להדגיש שלא כל הקטאלונים תומכים בעצמאות חבל הארץ ובהתנתקותו מספרד. ישנם כאלו שלא תומכים ברעיון ורובם אף לא השתתפו במשאל העם, מכיוון שההצבעה לא נחשבה לחוקית אחרי שלא קיבלה את האישור של ממשלת ספרד. ההתקלויות האלימות עם המשטרה אירעו בשל העובדה שאותה הצבעה לא הייתה חוקית.

 

למרות זאת, שאלת העצמאות של קטאלוניה ממשיכה להעסיק את תושבי המדינה כולה. הסיכוי שברצלונה תעזוב את הליגה המקומית אם זה יקרה קלוש, אבל מה בנוגע לנבחרות הלאומיות? האם תוקם נבחרת קטאלוניה ששחקניה יעזבו את הנבחרת הספרדית וייצגו את הנבחרת החדשה? האם יתכן מצב שלקטאלוניה תהיה נבחרת כדורגל מוכרת בפיפ"א למרות שהיא לא מייצגת מדינה, כמו במקרה של סקוטלנד, קוסובו או פלסטין?

 

הדעה הרווחת בספרד היא שהיום הזה עוד רחוק, אם בכלל. ראשית, קטאלוניה צריכה לקבל הכרה מהאו"ם ואחר כך מפיפ"א על מנת להפוך לנבחרת עצמאית. ושנית, כאמור, לא כל הקטאלונים רוצים בכך. תושבי מדריד וחבליה האחרים של ספרד מבדילים בין הקטאלוני הממוצע לבין התומך בעצמאות והכל במדינה משוכנעים שעד שהקונפליקט ייפתר לא יחול כל שינוי בנוגע לנבחרות.

 

הסכסוך הפוליטי מורגש היטב בנבחרת בעיקר בגלל ג'רארד פיקה, שנחשב למוביל בקרב הקטאלונים הדעתנים התומכים בהינתקות מספרד. לא אחת הוא עקץ את אנשי ריאל מדריד והבליט את העובדה שהוא מרגיש קטאלוני גאה. פיקה הגדיל לעשות בסיום המשחק בו ניצחה ברצלונה את לאס פלמאס. הוא בכה מול המצלמות בגלל האירועים האלימות ותקף קשות את ממשלת ספרד והמשטרה. יותר מכך, פיקה אף טען שלא תהיה לו בעיה להפסיק לשחק בנבחרת אם יגיע למסקנה שהוא מהווה בעיה.

 

אוהד מפגין נגד פיקה באימון הנבחרת (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אוהד מפגין נגד פיקה באימון הנבחרת(צילום: EPA)

 

על רקע הסכסוך ארוך השנים בין הבלמים של ברצלונה וריאל מדריד (סרחיו ראמוס), נפגשים השניים שוב וצריכים לשתף פעולה במדי ספרד. רבים במדינה סבורים שבנבחרת צריכים לשחק רק שחקנים המזדהים עם המדינה ומגלים פטריוטיות.  כשהגיע פיקה לאימון ביום שני האחרון, הוא "זכה" לקבלת פנים עוינת במיוחד מ-1,500 האוהדים שהגיעו.

 

האוהדים הניפו לעברו שלטים עליהם נכתב "פיקה, עוף מהנבחרת" ו"פיקה יא ממזר, ספרד היא המדינה שלך". הוא ספג שריקות בוז וכך גם המאמן ז'ולן לופטגי, על שהעיז לזמן אותו. אוהד אחד כתב על שלט שהוסר לבסוף על ידי השוטרים: "פיקה, אני לא רוצה שתעזוב, אני רוצה שיעיפו אותך, בא להקיא ממך". 

 

הרבה ספרדים לא מסוגלים לסבול אותו. פיקה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הרבה ספרדים לא מסוגלים לסבול אותו. פיקה(צילום: EPA)

 

פיקה, יש לציין, אינו קטאלוני רגיל ששומר את דעותיו לעצמו כמו הקטאלונים האחרים המשחקים בנבחרת ספרד. ג'ורדי אלבה, מארק ברטרה וסרחיו בוסקטס גם הם קטאלונים, אבל אינם נחשבים לתומכים בעצמאות חבל הארץ. לא מן הנמנע שהם תומכים ברעיון ויש סיכויים גבוהים שכן, אבל הם מעולם לא הביעו את דעתם בנושא, לא נראו בהצבעה במשאל העם ולא תמכו בקיומו. עצם קיום משאל העם נחשב כאמור לבלתי חוקי וכל תמיכה בקיומו התסיסה את הציבור בספרד. בשל כך, תמיכתו של פיקה בתהליך וברעיון ההתנתקות מספרד גרמה לרבים לראות בו בוגד. אגב, אנדרס אינייסטה, אחד מסמליה הגדולים של ברצלונה שאינו נכלל בסגל הנבחרת, הינו יליד מחוז קסטייה לה מנצ'ה וכלל אינו קטאלוני.

 

על רקע המתיחות הזו נאלץ המאמן ז'ולן לופטגי להכין את השחקנים למשימות. המשחקים מול אלבניה וישראל אינם משנים כאמור הרבה, אבל החשש הגדול שלו הוא שהנושא ימשיך להפריע לקראת טורניר הגמר ברוסיה. את האימון של יום שלישי קיימה הנבחרת ללא נוכחות הקהל והתקשורת, כשברקע המשיכו להתפרסם הידיעות על פרישה צפויה של פיקה.

 

בינתיים לופטגי נותן גב לפיקה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בינתיים לופטגי נותן גב לפיקה(צילום: רויטרס)

 

נכון לעכשיו לופטגי לא מתכוון לשנות מהתוכניות למרות ההצהרות של פיקה וחוסר הוודאות לגביו. המאמן נתן לבלם גב והצהיר שוב ושוב שהוא מלא מוטיבציה ומשמש דוגמא לאחרים דוגמא. ולא רק לופטגי, גם מאמני עבר של הנבחרת תמכו בבלם.

ויסנטה דל בוסקה הדגיש גם הוא את המקצוענות שלו בראיונות וחאבייר קלמנטה טען: "אם הוא משחק במדים הלאומיים כבר 10 שנים, אז ברור שאין לו שום בעיה".

 

השאלה הגדולה היא מה יקרה במשחק באלבסטה. פיקה צפוי לספוג שריקות בוז, אבל אם יונפו שוב שלטים נגדו והמחאה תתגבר - לא מן הנמנע שהוא לא יופיע במונדיאל ואולי יערוך בישראל את הופעתו האחרונה. הוא מצידו ממשיך לספק הצהרות מנוגדות. לצד הנכונות לפרוש מהמדים הלאומיים הוא טען שגם כתומך בעצמאות קטאלוניה, אין לו בעיה לייצג את ספרד.

 

פיקה אינו הכדורגלן הבולט הראשון של נבחרת ספרד המגיע מקטאלוניה. קדמו לו שחקנים גדולים לא פחות כמו השוער ריקרדו זמורה, פפ גווארדיולה וקרלס פויול. רק שבניגוד אליהם, פיקה נחשב לבעל פה גדול שגם מנצל היטב את המדיה העכשווית כדי להביע את דעותיו. לא לחינם יש לו יותר מ-16 מיליון עוקבים בטוויטר. לברצלונה למשל יש "רק" 12 מיליון ולאספה הכללית הקטאלונית 225 אלף בלבד. אחרי שזכה עם נבחרת ספרד במונדיאל 2010, הצהיר פיקה שחבריו הקטלאונים התומכים בעצמאות חגגו את הניצחונות של הנבחרת.

 

נבחרת ספרד. בינתיים האימונים כרגיל, אבל מה יהיה במונדיאל (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נבחרת ספרד. בינתיים האימונים כרגיל, אבל מה יהיה במונדיאל(צילום: EPA)

 

פיקה אינו הכדורגלן הקטאלוני הראשון שתומך בצורה פרובוקטיבית ברעיון ההיפרדות, אבל הוא הבולט בין אלו שעשו זאת. בספרד נזכרו בשבוע האחרון באולגר פרסס, שעורר תרעומת גדולה לפני עשור. פרסס, ששיחק כמגן בברצלונה בתקופת המאמן פרנק רייקארד, הביע תמיכה בטרוריסט המפורסם איניאקי דה חואנה קאוס, שישב בכלא בעקבות פעולותיו במסגרת המחתרת הבאסקית ETA. הוא אף אמר למאמן הנבחרת לשעבר, לואיס אראגונס המנוח, כי הוא מעדיף לא לשחק בנבחרת מאחר שהוא רואה את עצמו קטאלוני ואינו מעוניין לייצג את ספרד. האם פיקה ימשיך לשחק בנבחרת? ומה יהיה עתידם של השחקנים התומכים בעצמאות קטאלוניה? הרבה יהיה תלוי באירועי המשחק הקרוב מול אלבניה ולא מעט תשובות יספקו השחקנים בעת שיבקרו בירושלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ג'רארד פיקה וג'ורדי אלבה
צילום: EPA
מומלצים