שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מזכ"ל הסתדרות המורים לשעבר הודה והורשע במרמה ובהפרת אמונים
  יוסי וסרמן הורשע במסגרת הסדר טיעון שבמסגרתו הוסרו מכתב האישום סעיפי שוחד וסחיטה באיומים. בין היתר הוא הורשע בניצול כספי ההסתדרות לתשלומי חובות משפטיים אישיים ושיבוש הליכי משפט. הפרקליטות צפויה לבקש עונש מאסר של שנה

  יוסי וסרמן. ארכיון (צילום: עמית שאבי)
  יוסי וסרמן. ארכיון(צילום: עמית שאבי)

  בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע הערב (יום ג') את יוסי וסרמן, מזכ"ל ויו"ר אגף הכספים של הסתדרות המורים לשעבר, בשלוש עבירות מרמה והפרת אמונים, פגיעה בפרטיות, שיבוש מהלכי משפט והטרדת עד. הוא הורשע לאחר שהגיע להסדר טיעון עם פרקליטות מחוז תל אביב, במסגרת הליך גישור. המשפט נגד נאשמים נוספים בפרשה עדיין מתנהל.

   

  תחילה יוחסו לווסרמן גם סעיפי שוחד וסחיטה באיומים שהובילו לידי מעשה – אך אלו בוטלו בעקבות ההסדר. על פי כתב האישום המתוקן שבו הודה והורשע, בשנת 2002 נבחר וסרמן לתפקיד מזכ"ל הסתדרות המורים בישראל. לפני בחירתו לתפקיד זה, שימש כיו"ר אגף הכספים, תפקיד שבו החזיק גם לאחר בחירתו למזכ"ל באופן שאפשר לו להחליט, לאשר ולהוציא לפועל כל החלטה על הוצאה תקציבית – ללא פיקוח מהותי.

   

  בין היתר הורשע וסרמן בכך שניצל את כוחו ושליטתו בהסתדרות המורים ובגורמים הקשורים לארגון, וקיבל מאחראית במנהל תיירות ונופש טובות הנאה בדמות מימון חלקי של חופשות פרטיות. בנוסף, לפי ההרשעה, וסרמן גרם להסתדרות המורים לשלם חוב בגובה 36,112 שקלים שנפסק לו על ידי בית משפט במסגרת תביעות דיבה הדדיות בין הסתדרות המורים ו-וסרמן לאדם אחר. רק לאחר שנתגלו מעשיו פעל לשיפוי ההסתדרות.

   

  במקרה אחר ביקש וסרמן את אישור ההנהלה המצומצמת בהסתדרות המורים להגיש קובלנה פלילית נגד שני עיתונאים וכלי התקשורת שבהם הם מועסקים, בעקבות פרסומים שונים שנגעו להסתדרות המורים ולווסרמן באופן אישי. אף שנקבע כי וסרמן יממן מכיסו הפרטי את עלויות הייצוג הנוגעות לדברים שנכתבו באופן אישי עליו ועל יו"ר אגף התרבות ויו"ר ארגון המורים לחינוך גופני לשעבר יוסי אפרת (שנאשם אף הוא בפרשה וההליך נגדו נמשך), שילמה ההסתדרות את שכר הטרחה כולו בעבור הכנת טיוטות בהליכים המשפטיים.

   

  כמו כן, וסרמן הורה למנהלת לשכתו ולמזכירה בלשכה לבדוק פלטי שיחות טלפון של שני עובדי הסתדרות המורים במטרה לבדוק מי מחברי הסתדרות המורים מוסר מידע לעיתונאים וכן מי מהם מבקש להתמודד מולו. עוד יוחסו לווסרמן עבירות נוספות של שיבוש מהלכי משפט והטרדת עד, לאחר שהטריד עדות שמסרו הודעות במשטרה במסגרת החקירה כדי להכשיל הליך שיפוטי ולאחר שנחשף לחומרי החקירה בעניינו במסגרת הליך השימוע.

   

  בפרקליטות הסבירו במכלול השיקולים להגעה להסדר הטיעון כי המדינה התחשבה, בין היתר, בעובדה שווסרמן הודה במעשיו ולקח אחריות. לטענת הפרקליטות, ההסדר נעשה בהתאם להערות בית המשפט וחסך זמן שיפוטי וכן את הצורך בהבאת עשרות עדים. המדינה הציגה בפני השופט המגשר את עמדתה לעניין העונש הראוי לנאשם, וציינה כי בכוונתה לעתור לגזור על וסרמן עונש של שנת מאסר בפועל וקנס כספי מוסכם בגובה 60 אלף שקל, אם כי השופט הוא שיחליט בסופו של דבר על העונש.

   

  התיק נוהל על ידי עורך הדין ניר ביטון ורותם נוימן וסרמן מפרקליטות מחוז תל אביב.

   

  עו"ד יהושע רזניק, שייצג את וסרמן יחד עו"ד נועה רזניק, מסר בתגובה להרשעה: "הגענו לתיקון כתב האישום, השופט-המגשר בני שגיא אמר שכתב האישום שונה באופן דרמטי. נותרו רק עבירות של הפרת אמונים – ששתיים מהם היו עניינים בשיקול דעת. הפרת אמונים נוספת הייתה קשורה להנחות שקיבל. כתב האישום החדש משנה לחלוטין את הטענות לשחיתות שהיו בכתב האישום המקורי. הפרקליטות תבקש עונש של מאסר של עד 12 חודשים ואנחנו נבקש מבית המשפט עונש של מאסר על תנאי בלבד".

   

  בפרשה נאשמים כאמור גם יוסף אפרת, וכן בתו ליאת כהן, שההליך נגדם עודנו מתנהל. אפרת וכהן נאשמים בסחיטה באיומים שהביאה לידי מעשה וקשירת קשר לביצוע פשע. אפרת נאשם גם בשיבוש מהלכי משפט והטרדת עד.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מזכ"ל הסתדרות המורים לשעבר הודה והורשע במרמה ובהפרת אמונים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים