שתף קטע נבחר

האיש שאחראי על פיגועי חמאס בשטחים - מספר 2 בארגון

סלאח אל-עארורי, בכיר חמאס שממונה על פעילות הזרוע הצבאית בגדה, מונה לסגנו של המנהיג איסמעיל הנייה בלשכה המדינית. אל-עארורי גורש מטורקיה ומקטאר ושוהה כעת בלבנון. מצרים לאבו מאזן: סוגיית פירוק הזרוע הצבאית מנשקה לא על הפרק עד להסכם עם ישראל

 

עוד מינוי בצמרת חמאס שצריך להדאיג את ישראל: ברצועת עזה מאשרים הבוקר (ה') כי סלאח אל-עארורי, בכיר חמאס ומי שאחראי על פעילות הזרוע הצבאית של הארגון בגדה המערבית, מונה לסגן ראש הלשכה המדינית של חמאס. המשמעות: אל-עארורי יהיה מספר 2 בארגון מתחת למנהיג חמאס איסמעיל הנייה, המשמש כראש הלשכה המדינית.

 

הליך בחירתו של אל-עארורי החל בכינוס של הלשכה המדינית של חמאס בקהיר לפני שלושה שבועות. ההליך נמשך עד הימים האחרונים ולקחו בו חלק הנהגות חמאס בעזה, בגדה המערבית ובחו"ל. אל-עארורי נכח במפגש בקהיר, והגיע לשם במקביל להגעתה של הנהגת חמאס בעזה בראשות הנייה.

 

אל-עארורי פועל כבר כמה שנים מחו"ל כדי להקים חוליות צבאיות של חמאס בגדה, כדי שיוציאו לפועל פיגועים במתווים שונים נגד יעדים ישראליים. אל-עארורי פעל תחילה מטורקיה, אולם נאלץ לגלות ממנה בעקבות הפיוס בין ירושלים לאנקרה, אשר אחד מסעיפיו כלל את סילוקו מהמדינה.

איש הפיגועים של חמאס שפעל מחו"ל - מספר 2 בארגון. סלאח אל-עארורי ()
איש הפיגועים של חמאס שפעל מחו"ל - מספר 2 בארגון. סלאח אל-עארורי

משם הוא עבר לקטאר, אך גם ממנה גורש בעקבות המהלך של מדינות המפרץ נגד הנסיכות והמשבר שפרץ בין הצדדים. כעת שוהה הבכיר בלבנון ולפני כחודשיים פורסמו תמונות שלו בפגישה עם גורם איראני בביירות. כעת ההנהגה מורכבת מהנייה, מנהיג הארגון, אל-עארורי ומספר 3 הוא מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר והבכיר ביותר ששוחרר בעסקת שליט.

 

בתוך כך, שר המודיעין המצרי חאלד פאוזי הודיע באופן רשמי לנשיא הפלסטיני אבו מאזן כי הדיון על סוגיית נשק ההתנגדות ברצועת עזה לא יחל לפני סיום שאר סעיפי הפיוס בין פתח לחמאס, עריכת בחירות והגעה לפתרון מדיני בסוגיה הפלסטינית

 

על פי הדיווח הבוקר, בכלי תקשורת ערבי, מחזיק תיק הפיוס בפתח, עזאם אל-אחמד, חתם בשיחות שהתקיימו עם המודיעין המצרי בקהיר לפני שלושה שבועות על מסמך שבו מצוין כי סוגיית פירוק הזרוע הצבאית של חמאס מנשקה לא יעלה לדיון בשום צורה טרם הגעה להסכם מדיני עם ישראל.

אנשי הזרוע הצבאית של חמאס. הנשק יישאר בינתיים שם (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אנשי הזרוע הצבאית של חמאס. הנשק יישאר בינתיים שם(צילום: EPA)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

הסוגיה עלתה מחדש על הפרק בעקבות ראיונות שהעניק אבו מאזן לתקשורת המצרית שבה הבהיר כי הוא לא יקבל בעזה את מודל חיזבאללה בלבנון והכריז שלא יסכים לקיומו של נשק לא חוקי ברצועה.

 

בתחילת השבוע הבא יגיעו משלחות פתח וחמאס לקהיר כדי להתחיל את הדיונים על סעיפי הפיוס לאחר ביקורו ההיסטורי של ראש הממשלה הפלסטינית ראמי חמדאללה ברצועה וקבלת האחריות עליה. בחמאס הביעו אכזבה גדולה מכך שחמדאללה לא הכריז במהלך שהותו בעזה כי הרשות הפלסטינית מסירה את הסנקציות מעל רצועת עזה. מקורות בעזה מסרו ל-ynet כי בחמאס היו מסתפקים גם בהסרת סנקציה אחת בלבד מבין שורת הסנקציות שהטיל אבו מאזן על הרצועה.

 

על פי המקורות, חמאס ציפה שחמדאללה יודיע בביקורו על הסכמה לסבסד את מס הבלו על הסולר הנכנס לרצועת עזה לטובת הפעלת תחנת הכוח ברצועה או על חזרה לתשלום על החשמל שמעבירה ישראל באופן ישיר לרצועה באמצעות קווי מתח גבוה.

חמדאללה והנייה בעזה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חמדאללה והנייה בעזה(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

עם זאת, בחמאס מצפים כעת שההכרזה על הסנקציות תהיה בשבוע הבא במהלך הפגישות בין המשלחות בקהיר. הממשלה הפלסטינית בראשות חמדאללה והמשלחת הגדולה מהגדה שנמצאת ברצועת עזה צפויה לעזוב היום בצהריים את עזה דרך מעבר ארז ולשוב לרמאללה.

 

ביום שני הגיע חמדאללה לרצועת עזה דרך מעבר ארז עם שריו ובכירים במנגנוני הביטחון הפלסטיניים כדי לקבל את האחריות השלטונית הממשלתית והאזרחית על רצועת עזה. בביקור נפגש חמדאללה עם מנהיג חמאס איסמעיל הנייה ומנהיג הארגון בעזה יחיא סינוואר.

 

שליחו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, פרסם הודעה ובה בירך על הגעת הממשלה הפלסטינית לעזה, אך הבהיר כי על כל ממשלה כזו יהיה להכיר בישראל. גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להתפתחות ואמר: "איננו מוכנים לקבל פיוסים מדומים שבהם כביכול הצד הפלסטיני מתפייס על חשבון הקיום שלנו. מי שרוצה לעשות פיוס כזה, ההבנה שלנו היא פשוטה מאוד: תכירו במדינת ישראל, תפרקו את הזרוע הצבאית של חמאס, נתקו את הקשר עם איראן שקוראת להשמדתנו ועוד כהנה וכהנה. יש דברים מאוד ברורים וגם הדברים האלה נאמרים בצורה ברורה".

 

נשיא מצרים עבד אל פתח א-סיסי אמר ביום שלישי האחרון כי "ההיסטוריה תבוא חשבון עם מי שפספס את ההזדמנות להביא שלום".  א-סיסי הוסיף כי "צריך שחילוקי הדעות הפלסטינים ייפתרו בתוך הבית הפלסטיני ובתמיכת המדינות הערביות, ללא התערבות של גורם חיצוני. מצרים תשקיע הכול כדי להביא להצלחת המשימה. אנחנו צריכים לשתף פעולה יחד כדי להדגיש את כנות הגישה של העם הפלסטיני לשלום צודק באזור. כל העולם ממתין לפיוס הפנים-פלסטיני. אין לנו זמן לבזבז, וההיסטוריה תבוא חשבון עם מי שפספס את ההזדמנות להביא שלום".


פורסם לראשונה 05/10/2017 10:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים