שתף קטע נבחר

אדריכל הפיגועים ששולט בעברית: זהו מספר 2 בחמאס

בחירתו של סלאח אל-עארורי לסגן ראש הלשכה המדינית משלימה את תמונת ההנהגה שהפכה למיליטנטית יותר עם הנייה וסינוואר. האיש שנולד וגדל בשטחים הפך עד מהרה לכוכב עולה, ריצה 18 שנות מאסר בכלא הישראלי ודובר עברית רהוטה. בעודו בחו"ל ניווט ותכנן אל-עארורי את מבצעי הפיגועים של חמאס מהגדה, גורש מטורקיה ומקטאר, אך ממשיך בפעולותיו מלבנון

 

התוספת החדשה להנהגה הבכירה ביותר בחמאס: בחירתו של סלאח אל-עארורי, מי שמוגדר ראש מערך הפיגועים של חמאס בגדה, משלימה את הפאזל על ההנהגה של ארגון הטרור. בחודש פברואר נבחר יחיא סינוואר, בכיר משוחררי עסקת שליט, למנהיג חמאס בעזה. שלושה חודשים לאחר מכן נבחר איסמעיל הנייה לעמוד בראשות חמאס כראש הלשכה המדינית במקומו של חאלד משעל וכעת אל-עארורי מתמנה לסגנו של הנייה והופך למספר 2 בארגון.

 

סאלח מוחמד סלימאן אל-עארורי המכונה אבו מוחמד הפך בשנים האחרונות לדמות דומיננטית מאוד בחמאס ובניגוד למרבית חברי ההנהגה של הארגון, הוא מהלך תמיד בין הפעילות המדינית של הארגון לבין הפעילות הצבאית שלו.

 

אל-עארורי (51) נולד בכפר עארורה ליד רמאללה בשנת 1966. הוא רכש את השכלתו היסודית והגבוהה בגדה המערבית ומחזיק בתואר ראשון על השריעה האיסלאמית מאוניברסיטת חברון. הוא היה בעל אוריינטציה דתית כבר מגיל צעיר ובמהלך השנים שבהן למד באוניברסיטה בשנות השמונים, היה שייך לתא האיסלאמי (עוד לפני ייסוד חמאס).

 (צילום: AFP, AP) (צילום: AFP, AP)
(צילום: AFP, AP)

אחרי הקמת חמאס, היה אל-עארורי אחד ממייסדי הזרוע הצבאית של חמאס בגדה המערבית והשתתף בפעילותה במהלך האינתיפאדה הראשונה. הוא נעצר על ידי ישראל בשנת 1992 ונשפט ל-18 שנות מאסר. אל-עארורי שוחרר מהכלא בשנת 2010 וגורש. הוא עבר לסוריה ושהה בה למשך שלוש שנים. ניתוק היחסים בין חמאס למשטר אסד על רקע מלחמת האזרחים בסוריה ותמיכת חמאס במורדים אילצו את אל-עארורי לעזוב את דמשק והוא עבר להתגורר בטורקיה בשנת 2012.

 

לאל-עארורי היה חלק בגיבוש עסקת שליט והוא היה אחד מחברי הארגון שעסקו במו"מ העקיף מול ישראל. אל-עארורי הקים אחרי שחרורו מהכלא את ''מטה הגדה'' של חמאס, שאחראי עד היום על הכוונת הפעילות הצבאית של הארגון בגדה המערבית. ההכוונה נעשתה ממקום מושבו בחו"ל וכן באמצעות שלוחה של המטה ברצועת עזה, שאותה הפעילו משוחררי עסקת שליט עבד אל-רחמן ע'נימאת ומאזן פוקהא שחוסל בחודש מרס ברצועת עזה.

 

אחראי גם לחטיפה ולרצח של שלושת הנערים?

בישראל לא ראו בעין יפה את העובדה שאל-עארורי שוהה בטורקיה, אולם היחסים המתוחים בין אנקרה לירושלים מנעו מישראל את האפשרות ללחוץ בצורה אפקטיבית על טורקיה לגירושו. ההזדמנות לגרשו התקבלה במסגרת הסכם הפיוס בין ישראל לטורקיה על רקע פרשת המרמרה. אחד התנאים שישראל הציבה היה גירושו של אל-עארורי מתחומי המדינה. ארדואן התרצה ובשנת 2015 עזב אל-עארורי את המדינה ועבר להתגורר בקטאר יחד עם מרבית הנהגת חמאס בחו"ל.

 

בשנת 2017 העבירה קטאר להנהגת חמאס רשימה של בכירים בארגון שנדרשו לעזוב את המדינה. ככל הנראה הופעלו על קטאר לחצים מצד ארה"ב וישראל לבצע את המהלך. אל-עארורי היה אחד השמות ברשימה, ככל הנראה בשל הפעילות הצבאית להכוונת פיגועים בגדה, שקיים משטחה של קטאר. הוא עזב את קטאר וכיום הוא שוהה בלבנון ומקיים את הפעילות הצבאית של הארגון בגדה משם.

עארורי (משמאל) בפגישה עם גורם איראני בביירות. פועל כעת מלבנון ()
עארורי (משמאל) בפגישה עם גורם איראני בביירות. פועל כעת מלבנון

שמו של אל-עארורי נקשר גם לפרשת חטיפת ורציחת שלושת הנערים, גיל-עד שער, אייל יפרח ונפתלי פרנקל, בעקבות סרטון וידאו שבו תועד הבכיר מדבר על הפיגוע, אולם עד היום לא ניתנה גושפנקא רשמית למעורבותו הישירה בכך.

 

אל-עארורי הוא דובר עברית רהוטה, שאותה למד בשנים הארוכות בכלא בישראל. גורמים שפגשו אותו תיארו אותו כאדם חכם מאוד שנוטה לבחון דברים בראייה אסטרטגית. בתוך חמאס הוא שייך לאסכולה הפרו-איראנית שדוגלת בשיקום היחסים עם טהרן, שהתקררו בקדנציה האחרונה של חאלד משעל בתפקיד, וזאת כדי להעצים את התמיכה האיראנית לזרוע הצבאית של הארגון.

 

שינוי הגברי בחמאס בעקבות הבחירות הפנימיות האחרונות הפכו את הארגון למיליטנטי יותר. אל-עארורי וסינוואר נמצאים באותו מחנה בתוך חמאס, שקשור בצורה אדוקה לזרוע הצבאית של הארגון ומצדד באינטרסים שלה, שלעיתים מתנגשים באינטרס של הזרוע המדינית.

 

מבין שלושת האנשים החזקים ביותר בחמאס – הנייה, אל-עארורי, סינוואר – סאלח אל-עארורי הינו הנציג היחיד שאינו שייך למחנה רצועת עזה, אלא מחובר יותר לגדה המערבית (שבה נולד וגדל) ולחמאס חו"ל – שלחלק זה של הארגון הוא משתייך מאז שחרורו מהכלא בישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים