שתף קטע נבחר

מבצע ג'ולי: "אנג'לינה התבקשה לעצור פושע מלחמה אכזרי"

דיווח בצרפת: התובע לשעבר בבית הדין הבינלאומי ביקש מהשחקנית ומבעלה דאז בראד פיט לסייע במעצר מנהיג הגרילה באוגנדה ג'וזף קוני, שהתפרסם עקב הסרטון. "תשכחו מסלבס אחרים, היא האחת", כתב - וביקש שתשמש כפיתיון. הוא גם פנה לשון פן בסיוע בעניין הפלסטיני, וזה ענה: "אתמקד בספא"

 

 

אחת השחקניות המפורסמות בעולם התבקשה על ידי התובע בבית הדין הפלילי הבינלאומי לסייע בלכידת מנהיג מורדים אכזרי - והיא הייתה רק אחת מכמה שחקנים מובילים בהוליווד שאליהם פנה בבקשת עזרה. על פי דיווח שפורסם היום (יום א') בעיתון הבריטי "סאנדיי טיימס", אנג'לינה ג'ולי התבקשה לכאורה להשתתף במבצע מוזר משהו למעצר מנהיג הגרילה ג'וזף קוני מאוגנדה, לצד בעלה דאז, בראד פיט.

 

לואיס מורנו-אוקמפו, ששימש בין 2003 ל-2012 כתובע בבית הדין הפלילי הבינלאומי, היה זה שלפי הדיווח פנה לשחקנית האקטיביסטית במטרה שתשמש כפיתיון ותסייע ללכוד את קוני. המידע נחשף לראשונה על ידי אתר התחקירים הצרפתי "מדיהפארט". פושע המלחמה קוני הפך לשם מוכר מאוד בעקבות סרטון "קוני 2012" שפורסם ביוטיוב ובו צפו מאז יותר מ-100 מיליון איש.

אנג'לינה ג'ולי. הפיתיון (צילום: Gettyimges) (צילום: Gettyimges)
אנג'לינה ג'ולי. הפיתיון(צילום: Gettyimges)

לפי הדיווח, מורנו אוקמפו פנה לג'ולי באביב 2012 וניסה לגייס אותה ואת בעלה באותה תקופה פיט כדי להביא למעצרו של קוני ששהה באותה עת ברפובליקה המרכז-אפריקנית. "תשכחו מסלבס אחרים, היא האחת", כתב מורנו-אוקמפו במייל. "היא תאהב לעצור את קוני. היא מוכנה. כנראה שגם בראד יגיע".

 

בדיווח נכתב כי מורנו-אוקמפו רצה להטמיע את ג'ולי ופיט בכוחות מיוחדים אמריקניים שהוצבו ליד מעוזו של קוני. הוא אפילו אמר לה כי הכוחות האמריקניים "משתוקקים להגיע לקוני. אחרי שאפגש איתך, הם יעשו את זה". התובע לשעבר טען שג'ולי עצמה הציעה כי תוכל לפתות את קוני להגיע עימה לארוחת ערב, שם הוא ייעצר.

ג'וזף קוני (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ג'וזף קוני(צילום: AFP)

באחת הפעמים ג'ולי ענתה לו למייל: "בראד תומך. בוא נדבר על לוגיסטיקה. אוהבת Xxx". אבל התוכנית השאפתנית מעולם לא יצאה לפועל וג'ולי לא ענתה למיילים רבים אחרים ששלח עורך הדין הארגנטינאי, שביוני 2012 החליפה אותו סגניתו פאטו בנסודה כתובעת בבית הדין הבינלאומי. ב"ניו יורק פוסט" נכתב כי כששמע שג'ולי חולה, כתב לעוזרת שלה מייל שבה התוודה: "אני מבין עד כמה אני אוהב אותה". העוזרת ענתה וכתבה כי ג'ולי שינתה את כתובת המייל שלה.

 

התובע לשעבר ניסה לכאורה גם לגייס גם את השחקנים ג'ורג' קלוני ושון פן כדי להשתתף במשימות שונות, וכן את אשתו של מייסד eBay. הוא ביקשה לכאורה מקלוני סיוע בהטסת לווייני ריגול מעל לוב, כדי להגביר את הלחץ על מנהיג לוב באותה תקופה מועמר קדאפי והגנרלים שלו.

 

שון פן הוזמן על ידי התובע למלון בניו יורק, שם הוצע לו להשתתף בחקירה פוטנציאלית בסכסוך הפלסטיני. לפי הדיווח, בעלה בעבר של מדונה ענה: "כשאתה תחליט לגבי פלסטין, אני אהיה עסוק בהחלטה אם להפעיל מערכת אדים בספא במלון - או לא".

 

קוני, אזרח אוגנדה, הקים בסוף שנות ה-80 את ארגון הגרילה "צבא ההתנגדות של האל"(LRA) . הוא מואשם בחטיפת יותר מ-30 אלף ילדים, שאותם גייס כחיילים לצבאו במשך כמעט 30 שנה. בין השאר, אנשיו והוא הכריחו את הילדים להרוג את הוריהם ולהפוך את הבנות לשפחות מין. הוא אחראי למקרים רבים של רצח, התעללות ואונס. בית המשפט הפלילי הבינלאומי בהאג (ICC) הגדיר את קוני הנמלט, שצבאו התבסס על אמונות דתיות משיחיות שהתבססו על הנצרות ועל עשרת הדיברות, כפושע מלחמה וכמי שמבוקש גם על פשעים נגד האנושות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים