שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  הארוחה האחרונה של האיכתיוזאור מלפני 200 מיליון שנה
  מדענים מבריטניה חקרו שרידים של איכתיוזאור שמת בגיל צעיר. הם מצאו בבטנו שאריות של דיונון

  לפני מיליוני שנים, בימים המוקדמים של תור היורה, זוחל ימי צעיר התענג לו על מטעמי קלמארי פרהיסטורי. אבל אז הוא מת בפתאומיות - כשבטנו מלאה בשאריות דיונון. 200 מיליון שנה אחר כך, פליאונטולוגים מאוניברסיטת ברמינגהם שבחנו את שרידי המאובנים של האיכתיוזאור הבינו שהם מתבוננים בתופעה ובמאובנים נדירים למדי.

   

  השרידים (צילום: מתןך המחקר) (צילום: מתןך המחקר)
  השרידים(צילום: מתןך המחקר)

   

  השלד המאובן, שאורכו כ-60 סנטימטרים, הוא המאובן הראשון של איכתיוזאור בן יומו מאותו מין, ומתוך כך מדובר גם במאובן התינוקי הראשון שנמצא עם שאריות דיונון במערכת העיכול שלו. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Historical Biology.

   

  באתר The Verge הסבירו כי המאובן היה תעלומה של ממש; לא היה כל תיעוד מהיכן הוא הגיע או כמה עמוק באדמה הוא היה קבור - פרטים שהיו יכולים לתת לחוקרים תארוך משוער של מתי החיה מתה. אך בעזרת חקירה של המאובנים הקטנטנים שהיו מוטבעים בשלד, הם הצליחו לשער כי מדובר בייצור שחי בתור היורה המוקדם.

  הדמיה (צילום: מתןך המחקר) (צילום: מתןך המחקר)
  הדמיה(צילום: מתןך המחקר)

   

  הפליאונטולוגים הצליחו לזהות את השלד כזה השייך לאיכתיוזאורוס קומוניס קטנטן. מדובר בזוחל ימי שמזכיר דג במראהו, ובבגרותו היה יכול גם להגיע לאורך של 4.5 מטרים, ועד כה לא נמצאו כל מאובנים או שרידים של תינוק ממין זה.

   

  החוקרים, דין לומקס ונייג'ל לארקין, הצליחו להבין שאכן מדובר בתינוק ולא במבוגר קטן בעזרת כמה מאפיינים שונים. ב"גרדיאן" דווח כי עצמות הגולגולת היו ספוגיות ולא חלקות, וכי עצמות גלגל העין היו גדולות במיוחד ביחס לשקעי העין. העובדות הללו מצביעות על כך שמדובר בחיה קטנה שעדיין לא סיימה את הליך ההתפתחות שלה.

   

  "התרגשתי מאוד לגלות את הארוחה האחרונה של האיכתיוזאור, במיוחד מכיוון שהיא שונה ממה שנמצא בעבר במינים אחרים של איכתיוזאור", הסביר החוקר לומקס. תינוקות מאובנים של מינים אחרים של איכתיוזאור נמצאו בין היתר עם קשקשי דגים בבטנם - עדות לכך שלמינים השונים היו גם העדפות מזון שונות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים