שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ראש העיר ברצלונה: מתנגדת להכרזת עצמאות
  לקראת נאומו של הנשיא בפרלמנט הקטלאני, ראש העיר של בירת קטלוניה הודיעה על התנגדותה לעצמאות חד צדדית. "תוצאות משאל העם אינן יכולות לשמש בסיס להכרזת עצמאות". היא מאשימה גם את רה"מ במשבר וקראה להימנע מהחלטות שיבעירו את השטח

  מאשימה את ממשלת ספרד יחד עם נשיא קטלוניה (צילום: AFP)
  מאשימה את ממשלת ספרד יחד עם נשיא קטלוניה(צילום: AFP)

  ראש העיר ברצלונה, אדה קולאו, יצאה אמש (ב') נגד הכרזת עצמאות חד צדדית של ממשלת קטלוניה. קולאו אמרה כי "התוצאות של משאל העם אינן יכולות לשמש בסיס להכרזה על עצמאות", אך ביקשה מממשלת ספרד להסיג את כוחות המשטרה המתוגברים שנשלחו לאזור.

   

  בהצהרה פומבית שנשאה קולאו קראה לשני הצדדים להפחית את המתיחות ו"לפתור את המשבר החוקתי הגדול ביותר מאז כינונה של הדמוקרטיה בספרד". היא דרשה מנשיא קטלוניה קרלס פוגד'מון לחדול באופן מיידי מניסיונותיו להכריז על עצמאות במהלך נאומו הצפוי בפרלמנט הקטלאני שייערך מחר.

   

  על אף המתקפה על פוג'דמון, קולאו הטיחה את האשמה במשבר דווקא בממשלת ספרד. היא דחקה בראש הממשלה מריאנו ראחוי להימנע מהסלמה ולהימנע מהכנסת סעיף לחוקה שיאפשר להשתלט על הרשויות המקומיות. "אל תיקח החלטות נפיצות שעלולות להבעיר את השטח ואת המשא ומתן. ההחלטה למנוע את הידרדרות המצב תהיה האמיצה ביותר לרגע זה".

  "התוצאות אינן יכולות לבסס הכרזת עצמאות". ראש העיר ברצלונה אדה קולאו (צילום: AFP)
  "התוצאות אינן יכולות לבסס הכרזת עצמאות". ראש העיר ברצלונה אדה קולאו(צילום: AFP)

  ספרד ממתינה במתח לנאומו של נשיא קטלוניה, קרלוס פוג'דמון, היום בפרלמנט הקטלאני. החשש בספרד הוא שהפרלמנט הקטלאני יכריז על עצמאות. לקראת הנאום קרא בית המשפט העליון בקטלוניה למשטרת ספרד לשלוח כוחות מתוגברים לבניין הפרלמנט - למקרה שתוכרז עצמאות.

   

  הפגנת ענק בברצלונה נגד עצמאות קטלוניה    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  מאות אלפי בני אדם הפגינו שלשום במרכז העיר ברצלונה נגד הכוונה להכריז על עצמאות החבל והיפרדותו מספרד. המשטרה המקומית העריכה כי כ-350 אלף בני אדם הגיעו למחות על הרקע למשאל העם שנערך בתחילת החודש. לטענת המפגינים, הגיעו לא פחות מ-930 אלף בני אדם. המפגינים הניפו את דגלי ספרד וקטלוניה. חלקם קראו "שלא יעבדו עליכם, קטלוניה היא ספרד" ו-"יחד אנחנו חזקים יותר", וקראו לשלוח לכלא את הנשיא פוג'דמון לבית הכלא.

   

  מלך ספרד פליפה השישי נשא בשבוע שעבר נאום מיוחד לאומה בעקבות המהומות סביב משאל העם. "המצב בקטלוניה רציני מאוד – מנהיגי קטלוניה הפרו את חוקי המדינה והפגינו חוסר נאמנות בלתי מתקבל על הדעת", אמר המלך. בנאומו האשים פליפה את מנהיגי קטלוניה ב"התנהגות בלתי אחראית" ואמר כי היא עלולה לסכן את כלכלת ספרד.

  מאות אלפים בהפגנה נגד ההיפרדות (צילום: AP)
  מאות אלפים בהפגנה נגד ההיפרדות(צילום: AP)

  עימותים בין שוטרים לתומכי העצמאות לקטלוניה, בשבוע שעבר (צילום: רויטרס)
  עימותים בין שוטרים לתומכי העצמאות לקטלוניה, בשבוע שעבר(צילום: רויטרס)

   (צילום: gettyimages)
  (צילום: gettyimages)

  המלך פליפה הדגיש כי הוא "מחויב עמוקות" לחוקת ספרד ולאחדותה, ואמר כי המדינה צריכה להבטיח את הסדר החוקתי ואת שלטון החוק בקטלוניה. הוא האשים את מנהגי קטלוניה גם בהפרת עקרונות הדמוקרטיה ובפילוגם של תושבי קטלוניה. "החברה הקטלאנית שבורה היום ונמצאת בסכסוך", אמר.

   

   

  ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי הבטיח שממשלתו לא תאפשר לקטלוניה לפרוש מספרד. בריאיון לעיתון הספרדי "אל-פאיס" אמר ראחוי כי הוא ישקול לנקוט אמצעים שהחוק מתיר לו להשתמש בהם כדי לעצור את הבדלנים שפועלים בחבל. "המצב האידיאלי יהיה שלא אצטרך למצוא פתרונות דרסטיים, אבל כדי שזה יקרה מנהיגי קטלוניה יהיו חייבים להתיישר", אמר.

   

  גם צרפת השכנה הביעה את התנגדותה להיפרדות קטלוניה מספרד. השרה לענייני אירופה הודיעה כי אם השלטונות בחבל קטלוניה שבספרד יכריזו על עצמאות, צרפת לא תכיר בכך. "אם תהיה הכרזת עצמאות, היא תהיה חד-צדדית", הוסיפה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ראש העיר ברצלונה: מתנגדת להכרזת עצמאות"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים