שתף קטע נבחר

התמכרות למין היא בעיה קשה משנדמה

מהי התמכרות למין, כיצד היא באה לידי ביטוי ובאיזה אופן היא עלולה לחרב לכם את מערכת היחסים? מבט מבפנים

 

 

התמכרות למין היא הפרעה נפשית. לכאורה, רבים יכולים לשאול את עצמם: מה רע? או איזה כיף למי שיש יצר מיני ויכול ליהנות ממנו המון, אך התמכרות למין - אין משמעותה יצר מיני חזק. אין מדובר בכמות או ברמת הדחף, אלא יותר ב"איבוד שליטה" והמשך התנהגות מזיקה, על אף המחירים (כמו בכל התמכרות). כי כשאנו מדברים על התמכרות למין, אנו מדברים על מרכיבים ביולוגיים, גנטיים, נפשיים והתפתחותיים, הפועלים כולם יחד לכדי פיתוחה של התמכרות.

 

בפן הביולוגי - ההתמכרות היא לרמות הדופמין במוח המשרת עונג. בהיבטים הנפשיים - ההתמכרות היא סימפטום המעיד על מצוקה. התמכרות היא דרך שבה הנפש מתמודדת עם מצוקה (לעיתים לא מודעת). התמכרות מאפשרת ניתוק מחד, ותחושת שליטה על רגשות וחוויות מאידך. אך אליה וקוץ בה. תחושת השליטה מתפוגגת מיד לאחר האקט המיני ורגשות קשים מאוד עולים לגבי העצמי ולגבי היכולת לשלוט על הדחפים. מה שמאפשר את הניתוק הזה הוא העוררות המינית, לכן האורגזמה לכשעצמה אינה ממכרת. מה שממכר זו תחושת האופוריה הנוצרת מהעוררות המינית, תחושה שיש המשווים אותה להרגשה האופורית של קוקאין.

 

התמכרות למין נחשבת בעולם ההתמכרויות (הרחב, יש לציין) כהתמכרות קשה ביותר. בניגוד להתמכרויות אחרות, מין ואוכל הם צרכים בסיסיים ולא ניתן להימנע מהם לחלוטין. יתרה מכך, התמכרות למין מעוררת אמביוולנטיות רבה בקרב הקהילה המקצועית, המכורים עצמם והחברה. מצד אחד, התרבות מקדשת מיניות והנאה ורואה בהנאה מינית כחלק מהתפתחות נורמלית ואף חלק משמעותי מהנאות החיים. מצד שני, איבוד שליטה על דחפים מיניים הוא אקט שמעורר רגשות של אשמה ובושה, וככל שהם גוברים, המיניות הולכת ותופסת מקומות יותר "מלוכלכים".

האורגזמה לכשעצמה אינה ממכרת. מה שממכר זו תחושת האופוריה שמושווית לתחושה של קוקאין (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
האורגזמה לכשעצמה אינה ממכרת. מה שממכר זו תחושת האופוריה שמושווית לתחושה של קוקאין(צילום: Shutterstock)
 

ההתמכרות ומערכת היחסים שלכם

רבים מהמכורים פועלים באופן הנוגד את ערכיהם ואת האופן שבו הם תופסים מיניות, למשל: צריכת שירותי זנות, אוננות כפייתית (גם מקומות ציבוריים), צריכת פורנו, צ'טים וחציית קווים אדומים בהתנסויות בעייתיות. הבעיה מועצמת כפליים במערכות יחסים. הסתרות וסודות הם מוטיבים מרכזיים בהתמכרות, וכמעט תמיד סופן להתפוצץ. כשזה קורה, המכורים ינסו להציג את הבגידה כחד-פעמית. חלקם יטענו שהם רק שוחחו בצ'טים, ושכל עוד מדובר בצ'טים זו לא בגידה. אחרים יאשימו את הפרטנר בכך שהוא לא מספק אותם מינית, ולכן הם "נאלצו" למצוא פרטנרים אחרים.

 

ומה קורה לבן הזוג ולזוגיות עצמה? בהתחלה יתכן שבן הזוג יקח על עצמו אשמה, וימחל על "הבגידה". הוא ינסה להמשיך לרצות את בן הזוג המכור, אך מאחר ובעיית ההתמכרות לא מטופלת, סביר להניח שהשקרים, המניפולציות וההסתרות יימשכו, עד לרגע שבו המחיר יהיה בלתי נסבל. התמכרות כוללת בתוכה מנגנונים של הכחשה, ומה שבסופו של דבר מביא מכורים לטיפול הם בדרך כלל המחירים הגבוהים והבלתי נסבלים של התמכרותם.

 

כשמנגנוני ההכחשה (לפעמים של שני בני הזוג) נסדקים, בני הזוג של המכורים עלולים למצוא את עצמם במעגל הרסני של אשמה וכעס על המכור ועל עצמם. הם עסוקים בשאלות כמו: מדוע בן הזוג מעדיף אחרים על פניהם, ומדוע הם כשלו לראות את האמת לגביו. הם הופכים חשדניים ועסוקים כל הזמן במכור, עד כי לעיתים הם עלולים לשכוח את עצמם. רבים מהם טוענים כי הם הפכו "מכורים למכור". הם חיים בחרדה ובמתח מתמידים, ועלולים לפתח סימפטומים של דיכאון ופוסט טראומה.

 

ישנם בני זוג שיאמרו: אוקיי, אם הוא זקוק לכך, בוא ונפתח את מערכת היחסים או נאפשר לו "למעוד" מדי פעם, ובכך הם כושלים להבין שלא מדובר ביצר וצורך מיני, אלא בהתמכרות לכל דבר ועניין, על כל משמעותיה והשלכותיה. יש הרואים בהתמכרות למין ביטוי לקשיים באינטימיות ובמערכות יחסים. טיבה של התמכרות היא אסקלציה (החמרה במצב) מתמשכת, ועל כן היא הפרעה הדורשת התייחסות וטיפול.

המכור עלול להאשים את הפרטנר שלו שהוא לא סיפק אותו מספיק ועל כן נאלץ לבגוד בו (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
המכור עלול להאשים את הפרטנר שלו שהוא לא סיפק אותו מספיק ועל כן נאלץ לבגוד בו(צילום: Shutterstock)
 

איך יוצאים מזה?

הטיפול בהתמכרויות כולל: תוכנית יציאה ממעגל ההרס העצמי, שיקום מערכות היחסים שנפגעו, החזרת תחושת הערך העצמי ופיתוחה של מיניות בריאה. התמכרות היא לא תהליך מבודד אלא תהליך המושפע ומשפיע בכמה רמות על מערכות יחסים אינטימיות, ועל כן מומלץ לשלב גם טיפול זוגי במקביל לטיפול הפרטני.

 

קצרה היריעה מלהרחיב באחד התחומים המרתקים והמאתגרים של האנושות. בקהילה המקצועית עולה יותר ויותר ההבנה כי אספקטים והיבטים רבים שותפים להתהוותה של התמכרות, ולכן הראייה היא מערכתית ומתייחסת להיבטים ביולוגיים, נפשיים ואף חברתיים. רבים בקהילה המקצועית רואים בהתמכרות כפתולוגיה משפחתית המקרינה לא רק על הפרט, אלא על כל מי שנמצא בסביבתו (הגם שהמכור בטוח שהוא פוגע רק בעצמו).

 

לצד זאת, עלינו לזכור כי לא פעם שותפים להתמכרות שלל היבטים מתחום בריאות הנפש, כגון: קושי בוויסות ושליטה בדחפים, דיכאון, חרדה, טראומות לא מעובדות, תחלואה כפולה, התמכרויות חופפות, פתולוגיות משפחתיות, גנטיקה ואפילו לקויות מובנות כמו ADHD. אין ספק כי עולם ההתמכרויות הוא מורכב, ועל כן טיפול טוב יתייחס לשלל האספקטים ויציע דרך טיפול אינטגרטיבית ומותאמת למטופל הספציפי המגיע לטיפול.

 

מיכאל אמיר הוא מטפל בהתמכרויות, בריאות הנפש ומיניות האדם.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
נחשבת להפרעה נפשית. התמכרות למין
צילום: Shutterstock
הכרויות
כתבו לנו
מומלצים