שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אושר: קוצב חשמלי שמפסיק דום נשימה בשינה
  מינהל המזון והתרופות האמריקני אישר את שיווקו של קוצב חשמלי המגרה את הסרעפת ומעורר אותה לפעול שוב בעת דום נשימה בשינה

  בשורה לסובלים מדום נשימה בשינה: מינהל המזון והתרופות האמריקני אישר את שיווקו של קוצב חשמלי המונע דום נשימה בשינה ומעורר את הגוף לחזרת פעילות תקינה של הריאות בזמן השינה.

   

  צפו: כך פועל המכשיר

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  תסמונת דום נשימה פוגעת בעשרות אלפי ישראלים: התסמונת מתאפיינת בהפסקות נשימה חוזרות במהלך השינה, ובחלק מהמקרים היא גורמת לנחירות קולניות, הפוגעות גם בשינה של בני המשפחה.

   

  דום הנשימה מסוכן מאוד לסובל. השינה טרופה כיוון שהסובל מהתסמונת לא מצליח להיכנס לשלבי שינה עמוקים. הדבר גורם לעצבנות ולעייפות במהלך היום, פוגעת בריכוז ומגבירה את הסיכון לתאונות דרכים ותאונות עבודה. אבל יותר מזה - הוכח כי דום הנשימה מגביר את הסיכון למחלות לב וכלי דם, ובהם יתר לחץ דם, התקפי לב ושבץ מוחי.

   

  הבעיה המרכזית בטיפול בדום נשימה כיום היא המכשיר הייעודי: מדובר במתקן ה-CPAP, הדוחס אוויר בלחץ ובכך מונע את התמט בדרכי האוויר ואת הכניסה לריאות. אבל המכשיר מגושם, מאלץ את המשתמש לחבוש מסיכה אוטמת על הפנים ורועש מאוד.

   

  רק מעטים מהמשתמשים אכן מצליחים ליהנות משינה שקטה ורגועה, וזאת כשהם לבדם על המיטה ללא בני או בנות זוג. כ-50% מהמשתמשים ב-CPAP מפסיקים להשתמש בו במהלך השנה הראשונה.

   

  המכשיר החדש מתוצרת חברת Resicardia מושתל סמוך לסרעפת ומגרה את העצב הפרני, המסדיר את פעילות הסרעפת, אותו שריר המצוי מתחת לריאות ואחראי על ניפוח הריאות.

   

  המערכת החדשה, הקרויה Remede, כוללת אלקטרודה שבה חיישן הממוקם בתוך כלי דם קרוב לעצב הפרני. השתל מזהה את הפסקת הנשימה ומייד שולח גירוי חשמלי הגורם לסרעפת לפעול מחדש ולנפח את הריאות.

   

  המכשיר החדש מתאים את הגירוי כך שהוא מפצה על נשימות חלשות שאינן מתוזמנות או על הפסקות נשימה מוחלטות.

   

  ה-FDA בדק את הנתונים שעלו מהתנסותם של 141 חולים במכשיר. לאחר שישה חודשים של שימוש הראו התוצאות כי שיעור אירועי דום הנשימה בשינה פחתו ב-50% אצל כמחצית מהחולים שבגופם הושתל המכשיר.

   

  תופעות הלוואי הנפוצות ביותר שדווחו כללו זיהום באזור השתלת הקוצב ונפיחות. כמו כן, המכשיר אינו מתאים לחולים שידוע מראש כי יזדקקו לצילומי MRI מאחר שהוא מכיל חלקיקי מתכת, ואסור להכניס מתכת לאזור מכשיר ה-MRI.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  לישון בשקט בלי לדאוג לדום נשימה
  צילום: shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים