שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ואז הוא הציע לשלם לי כדי שאני אשכב איתו

  כשמריאן היתה בת חמש בלבד, גבר זר הציע לשלם לה כסף כדי שהיא והשכן שלה יגעו לו באיבר המין. כשנעמה חזרה ממסיבה, עצרה לידה מכונית וגבר זר שאל אותה כמה היא לוקחת. נשים משתפות בהטרדה מינית שכמעט ולא מדברים עליה: ניסיונותיהם של לקוחות זנות לשדלן לסקס תמורת תשלום. "אם הצלחת לשכנע אישה שאינה בזנות לשכב איתך, מבחינתך זוהי הצלחה גדולה יותר מסתם סקס עם אישה בזנות"

   

   

  היא היתה בת 20 בלבד כשישבה לבדה בבית קפה במרכז תל אביב. גבר כבן 50 פנה אליה, החמיא לה על המראה ושאל אם היא דוגמנית. הוא הציג את עצמו כבעלים של רשת מספרות, וציין שהוא מרבה לטייל בעולם ולנהל דוגמניות. לבסוף הוא אמר שיש לו הצעת עבודה אטרקטיבית מאוד בשבילה, וביקש שהיא תתלבש יפה ותיפגש עמו בבית קפה חלופי. "הוא לא הסכים להגיד לי מה ההצעה שלו", היא מספרת. "רק שזה מאוד-מאוד ישתלם לי, ושאני אוכל לעשות כל מה שאני רוצה עם הכסף הזה".

   

  איך הגבת?

  "הייתי ממש צעירה ולבד, ולא הבנתי כלום מכלום. אבל הם אלופים בדברים האלה. הם יודעים לזהות בדיוק את הבחורות שלא תעפנה להם סטירה במקום".

   

  אז הגעת לשם?

  "כן. הסכמתי ונפגשתי איתו כי חשבתי שבאמת יש לו עבודה בשבילי".

   

  הוא חיכה לה באחד המושבים המרוחקים, והתחיל לשאול אותה כמה כסף היא היתה רוצה להרוויח בחודש, מה הדבר בחיים שהכי חסר לה ואיזה רכב היא היתה רוצה שיהיה לה. אבל זאת לא היתה שיחה על חלומות, כמובן. לאיש הזה היתה מטרה מאוד ברורה, והוא לא בזבז זמן כדי להגיע אליה: "ואז הוא אומר לי כזה 'אם הייתי אומר לך שאת יכולה לקבל עכשיו את הרכב הזה, ככה, את רק צריכה לתת לי נשיקה בלחי', והצביע על הלחי שלו. ואז הוא שאל אותי – 'היית עושה את זה, נכון'? ובאמת עשיתי את זה. לא כי חשבתי שהוא יביא לי אוטו פתאום, אבל איכשהו הוא הצליח ללחוץ עליי שזאת רק נשיקה בלחי, ושזה כלום".

   

  רותם מספרת שאחרי הנשיקה בלחי, הגבר המשיך להעלות את הרף. "הוא שאל אם הייתי מנשקת אותו יותר קרוב לפה תמורת יותר כסף. הוא מאוד לחץ עליי, אבל הוא עשה את זה בשלבים ובהדרגה. כל פעם ביקש נשיקה יותר קרוב לשפתיים שלו".

   

  איך זה הסתיים?

  "בשלב מסוים כבר ממש נרתעתי וניסיתי להבין מה זה קשור להצעת העבודה, כי ברוב טיפשותי לא הבנתי שזו הצעת העבודה! ואז קרה הדבר הכי מדהים - ברגע שהתעקשתי וביקשתי שיסביר לי מהי הצעת העבודה, הוא המציא איזה קשקוש על רעיון פורץ דרך של אירוע בתל אביב ושהוא רוצה שאהיה השותפה שלו בזה. אה, זה קרה כמובן אחרי שהוא ביקש שאתחייב שלא אספר על זה לאף אחד, כי זה רעיון ומיזם סודי. הוא ממש ביקש ממני תשובה במקום אם אני רוצה לעבוד איתו, ואמרתי לו שאני צריכה לחשוב על זה. בסוף הוא נתן לי את הטלפון שלו, אבל לא חזרתי אליו כי הבנתי שזה קשקוש. לקחו לי שנים להבין שהוא ניסה לשדל אותי לזנות".

  ומה אם אני אתן לך כסף כדי שתתני לי נשיקה? לא תסכימי? (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  ומה אם אני אתן לך כסף כדי שתתני לי נשיקה? לא תסכימי?(צילום: Shutterstock)
   

  את לא נולדת זונה

  כפרפראזה על סימון דה בובואר והציטוט הידוע לפיו "את לא נולדת אישה, את נעשית אישה", אף אחת לא נולדת זונה, היא נעשית אחת בגלל שלל תנאים, סיבות ואירועים שחברו להם יחדיו ו"דחפו" אותה אל המקצוע. בין כל אלו נמצאים גם הסרסורים, שחלקם תועים כמלהקים רעבים ברחובות הערים השונות, תרים אחר "טרף" חדש שאותו יוכלו להכניס למקצוע.

   

  עדותה הקשה של רותם מצטרפת לאלפי עדויות אחרות של נשים שמספרות על גברים זרים שניגשו אליהן ברחוב והציעו לשלם להן על סקס. כך מספרת עדי: "כשהייתי סטודנטית עבדתי בניקיון, ובחור שעבד בצוות ניקיון אחר הציע לי להצטרף לצוות שלו. הוא סיפר לי שאני יכולה לעשות 30 אלף שקל נקי אם אני אנקה בעירום בכל מיני וילות בכפר שמריהו. יום אחד ניקיתי וילה בקיסריה יחד עם חברה, ואז הוא לקח אותה הצידה והציע גם לה עסקה דוחה".

    

  מאי היתה בת 18 בלבד כשהסתובבה בקניון בארצות הברית. גבר מבוגר שנראה לה מבוסס ומכובד, ניגש אליה ואחרי שיחה קצרה ותמימה, פשוט הציע לה 10,000 דולר אם היא תשכב איתו באותו הערב. "הייתי בת 18 וחשבתי שהוא צוחק", היא אומרת. "לא הבנתי ממש את ההקשר, אז צחקתי כזה ואיחלתי לו יום טוב, ואז הוא התחיל להגיד שהוא רציני ושיש לו את הכסף. הייתי בהלם ואמרתי לו שזה לא מצחיק ופשוט חתכתי משם. הוא באמת לא היה נראה כמו 'מטרידן', והשיחה בהתחלה הייתה הכי בסדר, אבל אז הוא הנחית את השאלה הזאת בכזאת טבעיות כאילו שזה הכי לגיטימי. בלי ללחוש ובלי כלום, והיו אנשים מסביב והכל".

   

  כמו שמאי מספרת, אלו לא רק הסרסורים שמציעים עבודה בתחום, לרוב אלו הלקוחות עצמם. "לפני כמה שנים הלכתי ברחוב החשמל בתל אביב בשישי בלילה, לא כזה לילה, בעשר וחצי, וגבר כבן 50 טפח לי על הכתף ונפנף בשטר של 200", משתפת מאיה. "יצאתי ממסיבה בדרום תל אביב בשעת לילה מאוחרת לכיוון הרכב, ובחור ניגש אלי ושאל 'כמה'. לא הבנתי מה הוא רוצה ממני. שאלתי מה כמה? ואז הוא הבין כנראה שאני לא זונה, מלמל משהו והלך", מספרת דנה. 

   

  "יצאתי לרגע ממערכת העיתון שבה אני עובדת, בדרום תל אביב", משתפת עדי. "היה כבר חשוך לגמרי והנשים העובדות כבר הסתובבו שם, כמו גם מכוניות עם גברים דוחים שחיפשו נשים. גבר עצר את המכונית ושאל 'כמה'. לא עניתי והתחלתי ללכת במהירות לכיוון המערכת, אבל הוא עקב אחריי עם המכונית והמשיך לשאול כמה אני לוקחת. בסוף הסתובבתי אליו שנייה לפני שהגעתי לדלת הכניסה, ואמרתי לו: אני עובדת פה, אני עיתונאית. הוא הסתכל עליי וגיחך: 'עיתונאית עלק'. ברחתי מיד פנימה".

   

  גם לנעמה הציעו כסף כשעמדה בדרום תל אביב וחיכתה לאוטובוס: "לפני איזה שלוש שנים יצאתי ממועדון הבלוק לפנות בוקר, וחיכיתי בתחנת אוטובוס שיתחיל הקו. עבר איזה בחור עם האוטו וניסה לברר מחיר. התעלמתי. אחר כך הוא התחיל להתעניין עם הבחורה שישבה לידי אם היא יודעת אם אני 'חדשה'. הוצאתי לו אצבע משולשת, וההיא אמרה 'אם היא מגיבה ככה היא לא עובדת'. התעצבן קצת ונסע".

   

  "לוינסקי פינת צ'לנוב", משתפת נגה. "חזרתי מהסופרמרקט בטרנינג ישן, אמצע היום, בערך חמש. במעבר החציה שני גברים ברכב צעקו לי לעלות ושאלו כמה אני עולה". "הלכתי לחוף הים בבוקר שבת בחודש האחרון, ונהג מונית פשוט נסע אחריי לאט ודיבר אליי רק באנגלית. הוא קרא לי להיכנס, עצר את הרכב והבטיח שייקח אותי לאן שאני רוצה, רק שאכנס כבר. גם כשעקפתי אותו והמשכתי ללכת, הוא המשיך לנסוע לידי וביקש שאכנס", משתפת אפרת.

   

  "לפני כמה שנים על רחוב לוינסקי, חרדי על אופניים הציע לי 100 שקל כדי לשכב איתי", מספרת יאנה. גם סיון זכתה להצעה דומה: "לפני כ-12 שנה צעדתי על רחוב רוטשילד בתל אביב, וגבר חרדי הציע לי מאה שקל כדי שאראה לו את החזה שלי. הוא אפילו הבטיח שהוא לא יגע, רק יאונן".

   

  אבל ההצעות הללו לא מתרחשות רק ברחובות אפלים בדרום תל אביב, כמובן. מריאן חוותה זאת בשכונת מגוריה בבאר שבע: "בערך בגיל 5 אני והחבר הכי טוב שלי יונתן הסתובבנו ושיחקנו בחצר בית הספר בערב. גבר שנראה משתין פיפי מוזר ולבן  - כי אז לא הבנתי מה זה, ניסה לשכנע אותי ואת יוני לצפות, ואולי גם לגעת לו בזין בתמורה לשקל וחצי. למזלי הבנו שזה הזמן לרוץ הרחק משם".

   

  לקרן זה קרה בכיתה י"א בחיפה: "לקחתי טרמפ עם נהג משאית שרצה נורא לתת לי כסף לתקליטים אם רק אתן לו לגעת בי". ליאנה זה קרה בתחנת אוטובוס באשדוד: "הייתי בת 16 וגבר עצר לידי את האוטו ושאל אם אני צריכה טרמפ. סירבתי, ולמרות זאת הוא הציע טרמפ תמורת תשלום מצידו. נדמה לי 100 שקלים".

  כמה כסף את לוקחת? השטר הזה מספיק טוב? (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  כמה כסף את לוקחת? השטר הזה מספיק טוב?(צילום: Shutterstock)
   

  בזמן שרוב הנשים הגיבו בשתיקה או ברחו מהמקום, אסתי החליטה שהיא מגיבה: "בדיוק חזרתי מהבסיס ומישהו עצר אותי ברחוב והציע לי מין תמורת תשלום. התעלמתי ממנו אבל הוא לא הרפה והלך אחריי כשהוא ממשיך לנסות לשכנע אותי. הכנסתי את ידי לתיק שלי שהיה בו גז מדמיע, והמשכתי ללכת כרגיל. ואז הוא עשה את טעות חייו ונגע בי. הסתובבתי לאט כאילו שאני הולכת להיענות לבקשתו בחפץ לב, ריססתי את הפרצוף המכוער שלו וקינחתי במכה חזקה לעצם השוק. ברחתי משם כשברקע אני שומעת אותו מקלל ונאנח מכאב. לקח לי שבוע להירגע מזה, אבל עד היום אני זוכרת את זה כחוויה מחזקת".

   

  "הם שונאים אותנו, אך גם מתרגשים מהאפשרות לקנות אותנו"

  "לקוחות זנות מתאפיינים בדרך כלל בשתי נטיות עיקריות", מסבירה טלי קורל, מפעילת עמוד הפייסבוק When he pays אשר קיים מאז 2014 וחושף בעקביות שיחות בין לקוחות זנות וכן דירוגים של נשים בזנות, אותם טלי לוקחת מפורומי סקס ישראלים שמתמקדים בסקס בתשלום. "הראשונה היא לראות בנשים כאמצעי לסיפוק פיזי שהוא שווה ערך בכסף, ולכן כל אישה נמצאת במרחק כמה שטרות מהם להגשמת הפנטזיה המינית. הם משוכנעים גם שהאקט המיני עבור האישה או הנערה אינו משמעותי לעומת הכסף שהיא תרוויח ממנו".

   

  "הנטייה השנייה של רבים מהגברים שצורכים זנות", מסבירה טלי, "היא לחוות ריגוש גדול מעצם ניסיון השידול למין תמורת כסף, בייחוד כאשר מדובר בעיניהם מלכתחילה במישהי 'נורמטיבית' ולא 'זונה', ולכן האתגר גדול יותר והסיפוק גדול יותר, בייחוד אם 'המשימה הושלמה'".

   

  לפני שנתיים קיימו ארגונים פמיניסטיים הפגנה לזכרה של ג'סיקה, אישה בזנות אשר התאבדה בירקון 98 בתל אביב, המקום בו עבדה עד יומה האחרון. קורל טוענת שלקוחות זנות שיתפו תמונות שפורסמו בתקשורת אצלם בפורומים, והחלו לדרג את הנשים המפגינות - למי הם היו משלמים עבור מין, וכמה. "העובדה שמדובר היה באירוע זיכרון ומחאה על טרגדיה נוראית של אישה בזנות שכל כך סבלה ולא יכלה לשאת עוד את חייה, לא הפריעה להם להעריך את השווי הכספי של הנשים שהגיעו להביע את צערן", מספרת טלי.

   

  "מצד אחד, הם הביעו בוז ציני כלפי כל מי שהגיעה, ומצד שני הם מדדו את גופן של המפגינות בהתרגשות מתוך פנטזיה מינית. זה בעיניי מעשה שמשקף את מציאות השידול למין: כל כך הרבה גברים שונאים אותנו, בזים לנו, רואים בנו נשים שהורסות להם את החיים עם פמיניזם ודיונים על שוויון, ובאותה נשימה הם מתרגשים מהאפשרות לקנות אותנו, או 'לשכור' את המיניות שלנו, כמו מתוך רצון באמצעות כך להשתיק ולרסן אותנו, להחזיר למוטב, או לפחות לשמור אותנו בפוזיציה שלא מאיימת עליהם".

  בית הבושת שבו עבדה ומתה ג'סיקה. הירקון 98 בתל אביב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  בית הבושת שבו עבדה ומתה ג'סיקה. הירקון 98 בתל אביב(צילום: ירון ברנר)
   

  "כל הנשים זונות והכול עניין של מחיר"

  "ההנחה התרבותית לפיה כל אישה ניתנת למכירה משתקפת היטב בעדויות שהבאת", מסבירה ד"ר יעלה להב רז, מרצה ואנתרופולוגית אשר חוקרת את תעשיית המין הישראלית. "גברים לא רק מטרידים נשים ברחוב ומציעים להן כסף. חלק מהמשחק ומתחושת ההישג זה אם הצלחת לשכנע אישה שלא בזנות, להתלוות אליך לסקס. זו נתפסת כ'הצלחה' גדולה הרבה יותר מאשר 'סתם' סקס עם אישה בזנות. זכור לי פוסט של לקוח שסיפר על מפגש כזה בדיוק. הוא כתב שהוא נסע ברחובות דרום העיר ופגש מישהי שהסכימה לזרום אתו והם עשו סקס מתחת לאחד הבניינים. מהות הפוסט שלו הייתה העובדה שהצליח לשכנע מישהי שלא בזנות, לשכב אתו עבור כסף. כמובן שהתגובות לפוסט הזה היו אוהדות, ורבים הביעו קנאה בו".

   

  להב-רז טוענת שהתופעה הזו משלבת שני אלמנטים: "הראשון הוא בחיזוק ההנחה שכל הנשים זונות - אם לא כעת אז בעתיד או בעבר, ושהכול עניין של מחיר או טיימינג. האלמנט השני", מוסיפה להב-רז, "הוא תחושת הגאווה והסיפוק שמתקבלת כשהצלחת לגרום לאישה 'נורמטיבית' לשכב איתך, מה שכמובן מעניק חיזוק לאגו". לדבריה של להב-רז, תפיסת הזכאות המושרשת אצל גברים על המרחב הציבורי, הפרטי ועל גופן של נשים, מחלחלת מזירת הזנות אל זירות "רכות" יותר, ועד כמובן לרחוב, שם ההטרדות בוטות במיוחד. "הניסיון לתמחר כל אישה, גופה ואיבריה המיניים, נועד להוות כלי במשחק הבעלות שגברים מייצרים מול נשים, מול גברים אחרים ומול המרחב כולו", מסכמת להב-רז.

   

  "בעלות על אישה או היכולת לקנות אותה, משמעה חיזוק הגבריות שלך עצמך. יש לציין גם שהמטרידים הם לא קבוצה ייחודית בקרב גברים. הם מגיעים מכל שדרות החברה, והמנגנון שמחבר ביניהם זו ההפרדה שהם עורכים בין אישה נורמטיבית (אשתו/בתו/נכדתו) לבין הנשים האחרות, אלו שהוא לא מכיר, כשאישה 'אחרת' היא אישה מותרת, גופה פרוץ וניתן לסחור בו".

   

  האם יש דרך כלשהי לעצור את התופעה לדעתך?

  "הדרך היחידה היא לפעול למיגורה של הזנות. פמיניזם רדיקלי - אין משמעו פמיניזם קיצוני. רדיקלי בא מהמילה שורש, ואם אנחנו רוצות לעצור תופעה אנחנו חייבות קודם כל להבין את השורש שלה, ורק אז לעקור אותו. לעקור את השורש יגיע דרך חינוך רדיקלי כי בני אדם ובנות חווה שווים מעצם מהותם, וכי המרחב הציבורי והפרטי אינו בבעלות אף אחד מהצדדים. המטרה היא לחנך אנשים וגברים בעיקר, כי גופו של יצור אנוש אינו למכירה, וכי נשים אינן יציר שעשוע עבורם".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  כמה את לוקחת?
  צילום: Shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים