שתף קטע נבחר

פרס: אם ברק יובס, עליו להסיק מסקנות

בראיון לרשת CNN אמר פרס כי הוא היה צריך לקבל הזדמנות להתמודד בבחירות. "מנהיגים צריכים להקשיב לעמם", ציין. ברק ואנשיו מתייחסים בביטול לדברים אלה. "אני לא עוסק בדבר מלבד להבטיח את ניצחוננו", הגיב ברק, אבל בכירים אחרים במפלגה זועמים וטוענים כי פרס הוא האשם בתבוסה

בעוד פעילי מטה ברק מתאמצים לחולל מהפך ברחוב ולשכנע את הבוחרים להצביע לברק, ספג היום (ג') ראש הממשלה ביקורת מהשר לפיתוח אזורי, שמעון פרס, בריאיון שהעניק לרשת CNN. פרס אמר בריאיון כי אם יובס ראש הממשלה, אהוד ברק, בבחירות המתקיימות היום, הוא יצטרך להסיק את המסקנות. בתשובה לשאלה, אם הוא מתכוון לומר, כי על ברק לפרוש מהנהגת המפלגה, ענה פרס לכתבת: "טוב, לפני הבחירות אני חייב להשתמש בשפה שונה משלך". בתשובה לשאלה אם היה צריך לקבל הזדמנות לרוץ בבחירות הללו אמר פרס: "כן, לא בגללי. אני חושב שמנהיגים צריכים להקשיב לעמם, אחרי הכל, בחירות הן קול העם".
ברק ואנשיו התייחסו בביטול, לפחות כלפי חוץ, לדבריו של פרס. כשהתבקש להתייחס לנושא, אמר ברק: "אני לא עוסק בדבר מלבד, להבטיח את ניצחוננו".
לעומת זאת, בכירים במפלגת העבודה הביעו זעם על דברי פרס. "נדמה לי שפרס הפסיד בעצמו חמש פעמים בחמש מערכות בחירות, והוא אף פעם לא התפטר", אמר שר האוצר, אברהם שוחט.

"פרס הוא האשם בתבוסה"

גורמים במפלגה כבר מסמנים את פרס כאשם העיקרי בתבוסה ליו"ר הליכוד, אריאל שרון. באחד החדרים במטה המפלגה אף נתלה תצלום בשחור לבן של אריאל שרון בעת שהיה חייל בלוויית הכיתוב: "ותודה לשמעון פרס ולפתקים הלבנים".
לטענת אנשי העבודה ואישים ממרצ, אף על פי שפרס לא התמודד באופן רשמי, שמו ריחף באוויר לכל אורך מערכת הבחירות והדבר גרם לקרע ולמחלוקת בשמאל. "מתוך 14 מערכות בחירות בהן התמודדה העבודה, שמעון הוביל חמש פעמים ואף פעם לא זכה", ציין ח"כ אבשלום וילן (מרצ). "זה אמנם לא מקטין את זכויותיו, אבל הסגנון הזה וחוסר היכולת להתלכד בזמן בחירות הם רעה חולה אצל שותפינו הפוליטיים. אני לא מכבד את הדרך הזו, והכי חשוב לזכור שהיא לא אפקטיבית. אנחנו כרגע רוצים להצליח במערכת הבחירות. על מה עושים אחרי זה, נדבר הערב בשעה 22:01".
לנוכח העימות המסתמן בצמרת העבודה, במרצ מרוצים מההחלטה שלא לאפשר לפרס לרוץ כמועמד שלישי. "בעצם מתחת לפני השטח המשיכה ההתמודדות", אמר וילן, "אבל היא היתה על ווליום נמוך. תארו לכם שהיתה התמודדות בווליום גבוה ומטעם העבודה היו מתמודדים שני מועמדים, בשעה שאריק שרון מנהל קמפיין שבו הוא לא אומר מלה, אלא שותק וממתין ליום הבחירות. במקרה כזה, הנזק היה הרבה יותר כבד, כמו שצפינו מלכתחילה".
גם יהורם כהן, מנהל בחמ"ל הבחירות של ברק, הביע זעם רב על דברי פרס. "שמעון פרס לא למד שכאשר יש מנהיג ויש החלטה, כולם מתאספים מאחוריו", אמר. "לפרס יש תמיד מה לומר והוא גורם רק לנזקים. כשיוסי ביילין התמודד ולא הצליח, הוא התייצב מאחורי ברק לכל אורך הדרך. לא ייתכן שכל מיני שרים יגרמו כזה נזק ביום הבחירות. פרס מכשיל את דרכו שלו ושל אהוד ברק ,בעצם ההתקפות. ברק צריך להתמודד על המשך הדרך, גם אם מדובר באופוזיציה. הוא צריך לעשות סדר במפלגה ולסלק את כל אלה שבגדו בו ובדרכו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משה שי
פרס. לפני הבחירות צריך להשתמש בשפה שונה
משה שי
צילום גבי מנשה
שוחט. "פרס הפסיד חמש פעמים, ואף פעם לא התפטר"
צילום גבי מנשה
ארכיון ידיעות  אחרונות
וילן. "צדקנו כשלא איפשרנו לפרס להתמודד"
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים