שתף קטע נבחר

ארה"ב מציעה מיליוני דולרים על שני בכירי חיזבאללה

ארה"ב מעריכה שארגון הטרור הלבנוני נחוש להשיג יכולת לבצע פיגועים בשטחה. אמש נחשף: וושינגטון מציעה 12 מיליון דולר על מידע שיוביל ללכידת טלאל חמייה, מפקד יחידת מבצעי החוץ של חיזבאללה, ופואד שוכר, ממובילי הפיגוע שבו נרצחו בביירות 241 חיילים אמריקנים ב-1983

  

 

מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה אמש (יום ג') כי ארה"ב מציעה פרס של 12 מיליון דולר למי שיוביל למעצרם של שני בכירי חיזבאללה המבוקשים על-ידי וושינגטון. לפי ההודעה ארה"ב מציעה שבעה מיליון דולר על בכיר חיזבאללה טלאל חמייה וחמישה מיליון דולר על בכיר חיזבאללה פואד שוכר.

 

נוסף על כך, גורם רשמי במחלקת המדינה האמריקנית העוסק בתחום הלוחמה בטרור אמר כי ארה"ב מעריכה שארגון חיזבאללה נחוש ליצור לעצמו אפשרות לבצע פיגועים בתוך ארה"ב.

מודעת המבוקשים של ארה"ב ()
מודעת המבוקשים של ארה"ב

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה(צילום: AFP)

בהודעה הרשמית שפרסמה ארה"ב על המבוקשים צוין כי חמייה הוא ראש זרוע של חיזבאללה המחזיקה תאי טרור מאורגנים ברחבי העולם ואחראית על תכנון, תיאום וביצוע של פיגועים מחוץ ללבנון. שוכר הוא פעיל בכיר בחיזבאללה ומילא תפקיד מרכזי בביצוע הפיגוע נגד אנשי חיל הנחתים האמריקני בביירות ב-1983. בפיגוע ההוא נרצחו 241 חיילים אמריקנים.

 

ראש המרכז ללוחמה בטרור במשרד החוץ האמריקני, ניקולס רסמוסן, אמר בעת מסירת ההודעה על מבוקשי חיזבאללה כי "בזמן שרוב עבודתה של הממשלה מאז פיגוע ה-11 בספטמבר התמקדה באל-קאעידה ולאחרונה גם בדאעש, ב-20 השנים מאז שחיזבאללה סומן כארגון טרור - לא הפסקנו לעקוב גם אחריו ואחרי האיום שהוא מציב לנו. אומנם אני לא כאן היום כדי לדבר על האיומים הספציפיים שחיזבאללה מציב לארה"ב, אך אנו בקהילת המודיעין רואים פעילות רציפה בשמו של חיזבאללה כאן בתוך ארה"ב".

 

מתאם הפעולות נגד טרור במשרד החוץ האמריקני, ניית'ן היילס, אמר: "אל תטעו, לחיזבאללה אין זרוע מדינית. זה ארגון אחד, ארגון טרור, והוא רקוב מהיסוד שלו. חשוב לתת את הדעת על כך שחיזבאללה לא מפתח את יכולותיו הצבאיות והטרוריסטיות שלו בעצמו. הוא הפך לאיום הגלובאלי שהוא כיום בשל סיבה אחת - הסיוע הנרחב והתמידי של טהרן. המשטר האיראני הקים ומממן את חיזבאללה כדי לחולל חוסר יציבות באזור וברחבי העולם". היילס הוסיף כי "המאבק בחיזבאללה הוא בעדיפות עליונה אצל ממשל טראמפ".

 

העובדה שחמייה הוא מפקד יחידת מבצעי החוץ בחיזבאללה נחשפה בשנה שעברה. שמו נקשר גם בפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-1994, והוא הוזכר כמי שעשוי לזכות בקידום לתפקיד מרכזי עוד יותר בחיזבאללה בעקבות מותו בדמשק של בכיר הארגון מוסטפה בדר א-דין. חמייה הוא יליד בעלבק שבבקעת הלבנון, ובשנים האחרונות דווח כי למעשה הוא החליף את בדר א-דין אחרי שבית הדין הבינלאומי כלל את האחרון בכתב האישום נגד האחראים לרצח ראש ממשלת לבנון רפיק אל-חרירי.

 

רק ביוני השנה הודיעה ארה"ב כי הצליחה לסכל תוכנית של חיזבאללה לפגוע ביעדים ישראליים בניו יורק ובפנמה. בבתי משפט בניו יורק ובמישיגן הוגשו כתבי אישום נגד עלי קוראני (32) ונגד סאמר א-דבק (37). לפי כתבי האישום הם התאמנו בירי רקטות RPG ובירי ברובים ופעלו בהנחיית מפעילים בחיזבאללה. א-דבק נשלח לאתר את שגרירויות ארה"ב וישראל בפנמה וקוראני נשלח לחפש יעדים לפיגוע בניו יורק.

תומכי חיזבאללה בלבנון. המטרה: פיגועים מעבר לאוקיינוס (צילום: EPA) (צילום: EPA)
תומכי חיזבאללה בלבנון. המטרה: פיגועים מעבר לאוקיינוס(צילום: EPA)

בהתבטאות חריגה הביע אתמול גם שר הביטחון אביגדור ליברמן דאגה מההתפתחויות בפעילות חיזבאללה. ליברמן אמר כי צבא לבנון הפך לחלק בלתי נפרד ממערך חיזבאללה: "אם פעם דיברנו על גזרת לבנון - אז אין יותר גזרה כזו. יש גזרת צפון.

 

"בכל התפתחות שתהיה זו תהיה גזרה אחת, סוריה ולבנון ביחד, חיזבאללה, משטר אסד וכל סייעני משטר אסד. גם מבחינת גזרת לבנון לא מדובר כבר על חיזבאללה בלבד. מדובר על חיזבאללה ועל צבא לבנון, ולצערי זו המציאות. צבא לבנון הפך לחלק אינטגרלי במערך של חיזבאללה תחת פיקודו. צבא לבנון איבד את העצמאות, והפך לחלק בלתי נפרד ממערך חיזבאללה".


פורסם לראשונה 10/10/2017 22:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים