שתף קטע נבחר

הסכם פיוס בין חמאס לפתח: "נפעל למען דף חדש בהיסטוריה"

מנהיג חמאס איסמעיל הנייה אמר הלילה כי בתום יומיים של שיחות בקהיר, שני הארגונים הפלסטיניים הגיעו להסכמות בחסות מצרית. גם בפתח אישרו את הדברים. בשעה 13:00 תתקיים מסיבת עיתונאים שבה יוכרזו פרטי ההסכם. ככל הידוע, הצדדים לא דנו בסוגיית הנשק ופירוק הזרוע הצבאית של חמאס

מנהיג חמאס, איסמעיל הנייה, אמר הלילה (ה') כי ארגונו הגיע להסכם עם פתח בחסות מצרית. גם בפתח אישרו את השגת הסכם, אך לא מסרו פרטים. בכך הסתיים הסבב הנוכחי של שיחות הפיוס בין שני הארגונים הפלסטיניים, ובשעה 13:00 תתקיים במטה המודיעין המצרי בקהיר מסיבת עיתונאים שבה יכריזו הצדדים על פרטי ההסכם.

 

"אנו מברכים את עמנו על הסכם הפיוס", אמרו בחמאס. "נעשה את כל המאמצים כדי ליישמו בפועל כדי שנפתח דף חדש בהיסטוריה של עמנו ונסגור לנצח את פרק הפיצול. הדבר החשוב ביותר הוא היישום בפועל של ההסכם".

 

גורמים פלסטינים מסרו ל-ynet כי הצדדים דנו רק על ממשלת האחדות ודרך פעולתה ברצועת עזה, ניהול המעברים של הרצועה והשליטה עליהם וסוגיית קיצוץ המשכורות של הפקידים הממשלתיים שעובדים בה. ככל הידוע, הצדדים לא דנו בסבב הנוכחי בסוגיית הנשק בעזה ופירוק הזרוע הצבאית של חמאס.

משלחת חמאס לשיחות הפיוס בקהיר ()
משלחת חמאס לשיחות הפיוס בקהיר

סבב השיחות, שעשויות לקבוע את עתיד היחסים בין הגדה המערבית לרצועה, נפתח שלשום. אחרי הטקסיות שליוותה את כניסת הממשלה הפלסטינית לרצועת עזה בשבוע שעבר, החלו הצדדים במגעים הישירים במטה המודיעין המצרי בקהיר. את חמאס ייצגו בין היתר סגן מנהיג הארגון הטרי סאלח אל-עארורי, מנהיג חמאס בעזה יחיא סנוואר, ומחזיק תיק האסירים בארגון רוחי מושתהא. פתח יוצג בין היתר על ידי מחזיק תיק הפיוס בתנועה עזאם אל-אחמד וראש המודיעין הפלסטיני ואיש סודו של אבו מאזן, מאג'ד פרג'.

 

מקור הפיצול הפלסטיני בהפיכה האלימה שביצע חמאס ב-2007 ברצועת עזה, אולם סנקציות שהטיל עליו אבו מאזן חייבו אותו לנסות להתפייס. שלשום פורסם בעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" היוצא לאור בלונדון, וכן בכלי תקשורת מצריים, כי משלחת ישראלית הגיעה לקהיר ברקע תחילת השיחות. על פי העיתון, בעל הקו הפרו-קטארי, המשלחת הישראלית הגיעה במטוס פרטי לביקור של כמה שעות. נטען שהיא אמורה הייתה להיפגש עם בכירים במנגנון המודיעין המצרי.

 

נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, קשר השבוע בישיבת ממשלה בין הפיוס הפנים פלסטיני לבין תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. הוא אמר שהמהלכים שמצרים מבצעת בהקשר של הפיוס בין חמאס לפתח יכשירו את הקרקע לקראת כינון השלום בין ישראל לרשות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים