שתף קטע נבחר

הסכם היסטורי: חמאס ופתח חתמו על פיוס

ההסכם נחתם בקהיר, מצרים ששימשה כמתווכת הודיעה כי עד 1 בדצמבר יועברו המעברים והשליטה המנהלית ברצועה משליטת חמאס לאחריות ממשלת האחדות. אבו מאזן: "סוף לפילוג הפלסטיני". סגן מנהיג חמאס: "בחרנו באסטרטגיה של צעד-צעד"

 

 

עכשיו זה סופי: נציגי חמאס ופתח חתמו אחר הצהריים (ה') על הסכם הפיוס בתום סבב שיחות שהחל שלשום. במסגרת ההבנות השליטה האזרחית בעזה - כולל המעברים - תועבר ב-1 בדצמבר לידי ממשלת האחדות, אחרי 10 שנות שלטון מוחלט של חמאס ברצועת עזה. הנשיא הפלסטיני אבו מאזן הנחה את הממשלה הפלסטינית ואת מנגנוני הביטחון לפעול ליישום ההסכם, קרא לכל הפלגים לפעול להשבת האחדות לעם הפלסטיני ואמר: "ההסכם שנחתם בקהיר ימריץ את התוכניות לסיום הפיצול".

 

שתי המשלחות הגיעו בעיכוב של כשעה וחצי למסיבת העיתונאים שנערכה במטה המודיעין בקהיר ובנוכחות שר המודיעין המצרי חאלד פאוזי, ששימש כמתווך בהסכם. מטעם פתח חתם על ההסכם עזאם אל-אחמד, חבר הנהגת פתח ומחזיק תיק הפיוס מטעם התנועה ומטעם חמאס היה זה סאלח אל-עארורי, שרק בשבוע שעבר פורסם על דבר מינויו לסגן מנהיג חמאס. "החלטנו לפעול באסטרטגיה של צעד-צעד כדי להביא ליישום הפיוס. השיחות הללו הפעם כוונו כדי לאפשר לממשלת האחדות לפעול בצורה מלאה ברצועת עזה ובגדה", אמר אל-עארורי.

אל-אחמד ואל-עארורי חותמים על ההסכם (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אל-אחמד ואל-עארורי חותמים על ההסכם(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

נציגי חמאס ופתח לפני מסיבת העיתונאים בקהיר ()
נציגי חמאס ופתח לפני מסיבת העיתונאים בקהיר

בהצהרה רשמית נאמר כי השליטה המנהלית ברצועת עזה תועבר לידי ממשלת האחדות עד 1 בדצמבר לכל המאוחר. מוקדם יותר בירך הנשיא הפלסטיני אבו מאזן על ההסכם שהושג בין ארגונו פתח לבין ארגון חמאס. "הסכם הפיוס מהווה סוף לפילוג הפלסטיני", מסר אבו מאזן לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP.

 

גורם פלסטיני בכיר אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי ההסכם יכלול פריסה של 3,000 שוטרים מהרשות הפלסטינית ברצועת עזה ובגבולת עם ישראל ומצרים. "המשמעות היא שהרשות הפלסטינית תחזיר לידיה את האחריות הביטחונית והאזרחית", אמר הבכיר הפלסטיני ל-AFP. גורם המעורה בנושא אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי במסגרת ההסכם תועבר השליטה על מעבר רפיח לידי ממשלת האחדות ואנשי הביטחון יהיו מהמשמר הנשיאותי של אבו מאזן.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הדגל המצרי מתנופף גם הוא בעזה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הדגל המצרי מתנופף גם הוא בעזה(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מצרים פרסמה הודעה רשמית לאחר החתימה: "מתוך דאגתה של מצרים לסוגיה הפלסטינית ונחישותו של נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, לממש את התקוות והשאיפות של העם הפלסטיני לשים קץ לפילוג ולחזק את החזית הפנימית ולהשיג אחדות פלסטינית על מנת להשלים את המפעל הלאומי ולהביא להקמתה של מדינה פלסטינית בקווי 67' שבירתה ירושלים המזרחית כולל חזרת הפליטים, קהיר נתנה חסות לסדרה של פגישות בין פתח לחמאס ביומיים האחרונים כדי לדון בנושא הפיוס הפלסטיני".

 

עוד נאמר כי "שתי התנועות הסכימו על צעדים שיאפשרו לממשלת הפיוס הלאומית למלא את משימותה ולשאת באחריות המלאה בניהול עניינה של רצועת עזה בדומה לגדה המערבית החל מה-1 בדצמבר לכל היותר. שני הצדדים יפעלו לפתור את כל הבעיות שנבעו כתוצאה מהפילוג. במסגרתה דאגתה של מצרים לאחדות השורות בקרב הפלסטינים, קהיר קוראת לקיים ישיבה ב-21 בנובמבר של כל הפלגים הפלסטיניים שחתומים על הסכם הפיוס הלאומי שנחתם במאי 2011. מצרים מביעה הערכה רבה לתנועות פתח וחמאס על הרוח החיובית שניחנו בה חברי המשלחות ועל כך שהם העדיפו את האינטרס הלאומי הפלסטיני, מה שהביא לגיבוש ההסכם הנ"ל. במצרים מודים לנשיא אבו מאזן שניחן ברצון אמיתי לשים קץ לפילוג ולהחזיר את האחדות לעם הפלסטיני".

 

על דבר השגת ההסכם בסבב השיחות הנוכחי הכריז קודם מנהיג חמאס איסמעיל הנייה ולאחריו אישרו בפתח את הדברים. "אנו מברכים את עמנו על הסכם הפיוס", אמרו בחמאס. "נעשה את כל המאמצים כדי ליישמו בפועל כדי שנפתח דף חדש בהיסטוריה של עמנו ונסגור לנצח את פרק הפיצול. הדבר החשוב ביותר הוא היישום בפועל של ההסכם". 

מנהיג חמאס הנייה מקבל את הפרטים על הסכם הפיוס ()
מנהיג חמאס הנייה מקבל את הפרטים על הסכם הפיוס

מברך. אבו מאזן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מברך. אבו מאזן(צילום: EPA)

גורמים פלסטינים מסרו ל-ynet כי הצדדים דנו רק על ממשלת האחדות ודרך פעולתה ברצועת עזה, ניהול המעברים של הרצועה והשליטה עליהם וסוגיית קיצוץ המשכורות של הפקידים הממשלתיים שעובדים בה. ככל הידוע, הצדדים לא דנו בסבב הנוכחי בסוגיית הנשק בעזה ופירוק הזרוע הצבאית של חמאס.

 

סבב השיחות, שעשויות לקבוע את עתיד היחסים בין הגדה המערבית לרצועה, נפתח שלשום. אחרי הטקסיות שליוותה את כניסת הממשלה הפלסטינית לרצועת עזה בשבוע שעבר, החלו הצדדים במגעים הישירים במטה המודיעין המצרי בקהיר. את חמאס ייצגו בין היתר סגן מנהיג הארגון הטרי סאלח אל-עארורי, מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר, ומחזיק תיק האסירים בארגון רוחי מושתהא. פתח יוצג בין היתר על ידי מחזיק תיק הפיוס בתנועה עזאם אל-אחמד וראש המודיעין הפלסטיני ואיש סודו של אבו מאזן, מאג'ד פרג'.

 

נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, קשר השבוע בישיבת ממשלה בין הפיוס הפנים פלסטיני לבין תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. הוא אמר שהמהלכים שמצרים מבצעת בהקשר של הפיוס בין חמאס לפתח יכשירו את הקרקע לקראת כינון השלום בין ישראל לרשות.


פורסם לראשונה 12/10/2017 13:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים