שתף קטע נבחר

ארה"ב תפרוש מאונסק"ו: "מוטה נגד ישראל"

מחלקת המדינה הודיעה כי ארה"ב תפרוש מארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם בסוף השנה הבאה: "ההחלטה משקפת את הצורך ברפורמה יסודית בארגון והיחס המוטה נגד ישראל". באונסק"ו הביעו צער: "הפסד למשפחת האו"ם"

מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה היום (ה') כי ארה"ב תפרוש מאונסק"ו בעקבות חילוקי דעות על מדיניות הארגון - ויחסו נגד ישראל. הפרישה תהיה ב-31 בדצמבר 2018.

 

"ההחלטה לא התקבלה בקלות ומשקפת את החששות האמריקניים מהפיגור בתשלומים, הצורך ברפורמה יסודית בארגון והטיה ממושכת נגד ישראל", אמרו במחלקת המדינה, והוסיפו כי ארה"ב רוצה להישאר בארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם כמדינה משקיפה "במטרה לתרום את ההשקפות, נקודות המבט והמומחיות האמריקניות".

האסיפה הכללית של אונסק"ו (צילום: AP) (צילום: AP)
האסיפה הכללית של אונסק"ו(צילום: AP)
 

באונסק"ו הביעו "צער עמוק" על ההחלטה. המזכ"לית, אירינה בוקובה, אמרה כי "אחרי שקיבלתי את ההודעה הרשמית ממזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון אני מביעה צער עמוק על ההחלטה של ארה"ב לפרוש מאונסק"ו". היא הוסיפה כי מדובר בהפסד גדול "למשפחת האו"ם". ההודעה האמריקנית פורסמה בשבוע שבו בוחרים באונסק"ו מזכ"ל חדש שיחליף את בוקובה.

 

ארה"ב השעתה את המימון לארגון של האו"ם בעקבות קבלת הרשות הפלסטינית כחברה בארגון ב-2011. לפי AP הארגון חייב כ-550 מיליון דולר לארה"ב. כמה בכירים אמריקנים, כולל השגרירה באו"ם ניקי היילי, גינו פעמים רבות את אונסק"ו בעקבות החלטות נגד ישראל.

 

בחודש יולי האחרון הכריז אונסק"ו על העיר העתיקה בחברון כאתר מורשת פלסטיני-עולמי. בתגובה להכרזה הודיעה היילי כי ארה"ב תבחן את היחסים עם הארגון וכי ההחלטה היא "עלבון להיסטוריה ופוגעת עוד יותר באמינותו של הארגון". היא הוסיפה כי "ההצבעה על ההחלטה אינה מועילה לאיש אלא רק גורמת נזק".

 

בפעם האחרונה שארה"ב החליטה לפרוש מהארגון, היה זה ממשלו של הנשיא לשעבר רונלד רייגן שהאשים את הארגון בשחיתות ובהטיה פוליטית לטובת ברית המועצות בשיאה של המלחמה הקרה. הנשיא ג'ורג' בוש הבן החזיר את המעצמה לארגון בשנת 2002, ואמר כי חברות הארגון התמתנו בעמדתן כלפי המערב וכלפי ישראל. 

 

שגיר ישראל באונסק"ו, כרמל שאמה הכהן, אמר בתגובה: "כבר בראשית השנה הזהרתי את המנכ"לית ושגרירים רבים כי המשך קבלת ההחלטות האנטי-ישראליות עלול להוביל לעזיבת ארה"ב. אונסק"ו הפך בשנים האחרונות לארגון הזוי שאיבד את דרכו המקצועית לטובת אינטרסים פוליטיים של מדינות מסוימות".

 

מורן אזולאי השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מזכיר המדינה טילרסון
צילום: AFP
מומלצים