שתף קטע נבחר

היועץ של נסראללה שהגיע לצמרת רשימת המבוקשים האמריקנית

ארה"ב הציעה בשבוע האחרון חמישה מיליון דולר למי שימסור פרטים שיובילו ללכידתו של פואד שוכר, יועץ צבאי בכיר הפעיל בחיזבאללה יותר מ-30 שנה. שוכר, הנחשב מקורב לממשל האיראני, אחראי למבצעים נגד ישראל ונגד ארה"ב, טיפל במשלוח טילי כתף ואף פיקד על גזרת דרום לבנון

 

פואד שוכר וטלאל חמייה. פרס של 12 מיליון דולר על מידע שיוביל ללכידתם  ()
פואד שוכר וטלאל חמייה. פרס של 12 מיליון דולר על מידע שיוביל ללכידתם

מיהו פואד שוכר, בכיר חיזבאללה שארה"ב הציעה למי שיוביל ללכידתו פרס של חמישה מיליון דולר? השבוע הודיעה מחלקת המדינה על הכרזתו כמבוקש, לצד פרס של שבעה מיליון דולר שהציעה על ראשו של בכיר חיזבאללה טלאל חמייה. תחקיר של בלוג המודיעין "אינטלי טיימס" של רונן סולומון שופך אור על פועלו של האיש הפעיל בארגון הטרור השיעי מזה יותר מ-30 שנה.

 

כניסתו של שוכר (55) לרשימת המבוקשים של מחלקת המדינה האמריקנית, יחד עם ראש יחידת מבצעי החוץ של הארגון, טלאל חמייה, נעשתה נוכח העובדה שהוא נחשב ליועץ בכיר של מזכ"ל הארגון, חסן נסראללה בענייני צבא. שוכר משמש כמפקד הצבאי הראשון במעלה של הארגון בדרום לבנון ובמקביל חבר בגוף הצבאי הבכיר, "מועצת הג'יהאד".

 

הוא נולד בא-נבי שית בבעלבק, בקעת הלבנון, ומכונה "החאג' מוחסן". האמריקנים טענו שמילא תפקיד מרכזי בביצוע הפיגוע נגד אנשי חיל הנחתים האמריקנים בביירות ב-1983, שבו נרצחו 241 חיילים אמריקנים.

חסן נסראללה. נעזר בשוכר כיועץ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חסן נסראללה. נעזר בשוכר כיועץ(צילום: AFP)

טלאל חמייה, אף הוא ברשימת המבוקשים של ארה"ב ()
טלאל חמייה, אף הוא ברשימת המבוקשים של ארה"ב
בתחקיר "אינטלי טיימס" נחשף כי שוכר היווה חלק מקבוצת הליבה בתחילת דרכו של חיזבאללה, ופעל לצד עימאד מורנייה, מוסטפא בדר א-דין ומוסטפא שחאדה. שוכר הגיע לגדולה דרך המסלול הצבאי, ואחראי גם למבצעים נגד ישראל, ייתכן שגם לחטיפת חיילים.

 

שוכר כאמור יליד הכפר א-נבי שית, אותו כפר שבו נולד עבאס מוסאווי, מזכ"ל הארגון בשנים 1991–1992 - אז חוסל בידי ישראל והוחלף על ידי נסראללה. לאורך השנים עלה שמו של הכפר כאחד מבסיסי הכוח המרכזיים של חיזבאללה המשמש גם לאחסון אמצעי לחימה שמוברחים מגבול סוריה.

 

 

חמולת שוכר מתגוררת בשכנות למשפחת מוסאווי. בתחקיר נטען שבית חמולת שוכר בנבי שית סומן כמקום שביו האחרון של הנווט הנעדר רון ארד בלילה שבין 3 ל-4 במאי 1988 בטרם נעלמו עקבותיו. זאת בהתבסס על דו"ח שפרסם חיזבאללה בנושא ב-2008.

 

רבים מבני החמולה משתייכים עדיין לתנועת אמל ואחרים נשלחים להתחנך במוסדות אקדמיים באיראן. לחמולה קשרים גם בדרום אמריקה ובמיוחד עם הקהילה בסאו פאולו, שם זוהתה תשתית שפרס חיזבאללה.

 

עדות נוספת לכך היא קשרי החברות בין המשפחה לאיש הדת, בילאל מוחסן ואהבי, בכיר ביחידת קשר החוץ של הארגון שיחד עם עלי מוחמד קאזאן עסק עד לאחרונה, בחסות מרכזי הדת השיעיים על אדמת ברזיל ובמשולש הגבולות של ארגנטינה, בגיוס כספים, פעילים, קשרים עם קרטלי סמים וביצירת תשתיות רדומות לצורך פיגועים.כיום פועל שוכר באופן שוטף מהדאחייה, הפרבר הדרומי של ביירות, שנחשב למעוז הבלתי מעורער של ארגון הטרור השיעי.

 

על קו לבנון-איראן

את השכלתו הצבאית רכש באוניברסיטת האימאם חוסיין בטהרן. לפי התחקיר, דו"חות המודיעין האמריקניים מ-2002 חשפו כי שוכר היה זה שנשלח לטהרן כדי לטפל במשלוח של טילי סטינגר (טילי כתף נגד מטוסים) בספטמבר 1994 במסגרת ניסיונה של איראן לצייד את חיזבאללה באותם טילים. בשנים שלפני מלחמת האזרחים בסוריה זוהה שוכר כמפקד גזרת דרום לבנון, הגזרה החשובה ביותר לחיזבאללה מבחינת אחריות צבאית.  

עימאד מורנייה. חוסל בידי ישראל ()
עימאד מורנייה. חוסל בידי ישראל

מוסטפא בדר א דין  ()
מוסטפא בדר א דין
שוכר הוביל בשנים האחרונות לצד מוסטפא בדר א-דין המחוסל ומול "כוח קודס" במשמרות המהפכה גם את המבצעים הצבאיים על אדמת סוריה ובשנת 2013 התווסף לראשונה לרשימת הסנקציות שהחיל משרד האוצר האמריקני על גופים ואנשים העוסקים בטרור בהקשר זה.

 

באוקטובר 2014 מת מוסטפא שחאדה (חברו לדרך עם עימאד מורנייה) ממחלה קשה והותיר את שוכר כאחד מאחרוני הגרעין הצבאי שהקים עימאד מורנייה.

 

בנובמבר 2015 הודיעו השלטונות בסעודיה על רשימה חדשה של אנשי חיזבאללה שמוגדרים כפעילי טרור ושהממלכה תטיל עליהם סנקציות בגין אחריותם לפעילויות הארגון במזרח התיכון. מבין 12 השמות שהוזכרו כיכב גם שמו של שוכר לצדו של מוסטפא בדר א-דין, שהואשם גם במעורבות בחיסולו של ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי.

 

גורמים בתקשורת הלבנונית הגדירו אותו כנאמן לנסראללה וכמי שנוטה להתיישר עם איראן. אחרי חיסולו המסתורי של מוסטפא בדר א-דין, שיש הטוענים שלא ממש הסתדר עם איראן, פורסם בעיתון "א-שרק אל-אווסט"כי מי שיחליף את מפקד הזרוע הצבאית של הארגון הוא לא אחר מאשר מוסטפא מורנייה, בנו הבכור של עימאד מורנייה. אולם באחד מהאתרים הלבנוניים הפחות מרכזיים הוזכר גם שמו של שוכר. 

 

תפקידו של שוכר כחבר מועצת הג'יהאד" הוא לשמש יועץ צבאי מיוחד להנהגת הארגון בכל הקשור לפעולות צבאיות ובהן גם סיוע צבאי באמל"ח ובאימונים יחד עם "כוח קודס" לקבוצות סמי-צבאיות. כך למשל המליציות השיעיות השונות מאפגניסטן דרך עיראק, ועד לקבוצות מחתרתיות בבחריין ובערב הסעודית.

 

ברוב במקרים מדובר במבצעי חוץ שהובילו יחידות שונות בארגון כמו 1800/ 2800/ 3800, העוסקות בתמיכה בתשתיות סמי צבאיות לצרכי פיגועים במדינות יעד כמו ישראל, סוריה, עיראק, תימן, אפגניסטן, סעודיה ונסיכויות המפרץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים