שתף קטע נבחר

הרוצח שאיטליה מנסה לתפוס מ-1981

צ'זארה בטיסטי, איש מחתרת קומוניסטית, הורשע במקרי רצח בשנות השבעים ונמלט מהכלא באיטליה. כבר יותר משלושים שנה שהוא מסתובב חופשי, ובשנים האחרונות חי בברזיל - שלא הסכימה להסגיר אותו. כעת מסתמן שינוי בעמדתה. בטיסטי: "אם אחזור לאיטליה יהרגו אותי"

צ'זארה בטיסטי, רוצח מורשע שנמלט מאיטליה בתחילת שנות השמונים, נמצא במנוסה כבר יותר מ-30 שנה. בטיסטי נעצר ב-4 באוקטובר בברזיל ליד הגבול עם בוליביה, וחושש שיוסגר לאיטליה. הוא טוען שהסגרתו אינה חוקית - ותסכן את חייו.

 

הרוצח הנמלט חי בשנים האחרונות בחופשיות בברזיל. איטליה מעוניינת להעמיד אותו למשפט, אך אתמול השעה בית המשפט העליון בברזיל זמנית את הסגרתו. ההחלטה מונעת מהשלטון להסגיר אותו עד שהשופטים יעיינו בבקשה של עורכי דינו, צעד שצפוי להתקבל בתוך שבועיים.

צ'זארה בטיסטי נעצר החודש (צילום: AFP) (צילום: AFP)
צ'זארה בטיסטי נעצר החודש(צילום: AFP)
 

הרשויות בברזיל מוכנות לבטל את ההגנה שקיבל בטיסטי בזכות צו של הנשיא לשעבר לואיז אינסיו "לולה" דה סילבה, שנחתם ביום האחרון של כהונתו ב-2010. הצו דחה את בקשת ההסגרה האיטלקית. הרוצח הנמלט מבוקש באיטליה על חלקו במקרי רצח כשהיה חבר במחתרת קומוניסטית שפעלה בשנות השבעים.

 

"ההסגרה שלי תהיה בלתי חוקית", אמר בטיסטי בן ה-62 בראיון לסוכנות הידיעות הצרפתית. לדבריו את הצו של לולה "אי אפשר לבטל". בטיסטי הזכיר בראיון כי יש לו ילד בן ארבע, ואמר שהוא מפחד מ"עינויים והתנקשות" אם ישוב לאיטליה. בטיסטי סיפר כי קיבל איומים מהמשטרה, מהצבא, וגם מפוליטיקאים כמו איגנסיו לה רוסה, שהיה שר ההגנה של סילביו ברלוסקוני.

 

סופר מוערך שאמר שחזר למוטב

בטיסטי הורשע ב-1979 בחברות בארגון חמוש. שנתיים אחר כך נמלט מבית סוהר ליד רומא וברח לצרפת דרך מקסיקו. הוא הורשע בהיעדרו ברצח שני שוטרים, מעורבות ברצח של קצב וסיוע לרצח יהלומן שנהרג בקרב יריות – שגרם לבנו בן ה-14 להיות בכיסא גלגלים.

 

הרוצח הנמלט מודה שהשתתף בפעילות חמושה של המחתרת הקומוניסטית, אך הכחיש שהוא אחראי למותם של אנשים. בטיסטי, שפרסם במשך השנים ספרים שזכו לביקורות אוהדות, אמר בראיון ב-2011 שהוא אדם שחזר למוטב.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

בטיסטי נעצר בצרפת ב-2004 והצליח להימלט לברזיל לפני שהוסגר לאיטליה. בברזיל הוא חי בחשאי עד 2007, אז נעצר בריו דה ז'ניירו. הוא נשאר ארבע שנים במעצר, בזמן שפוליטיקאים התווכחו בבתי המשפט על גורלו. ב-31 בינואר 2010 קבע הנשיא לולה שהרוצח הנמלט יישאר בברזיל ולא יוסגר לאיטליה. בית המשפט העליון אישר את ההחלטה. הוא שוחרר ואיטליה זעמה.

 

הנשיא נוטה להסגיר את בטיסטי

המשטרה עצרה אותו לפני שבועיים בגבול בוליביה, כשבניגוד לחוק נמצא עליו כסף מזומן בשווי אלפי דולרים. כשנעצר התברר שהוא רצה לברוח לבוליביה כי חשש מהסגרה. בטיסטי מאשים את הרשויות שהטמינו לו מלכודת. הוא אמר שהוא היה עם שני חברים ושלשלושה היה יחד כסף מזומן שלא חרג מהכמות המותרת. "לא הייתה שום עבירה", אמר בטיסטי, וסיפר שמדובר בנסיעה תיירותית בלבד.

 

בטיסטי נחשב לאחד הסמלים של "שנות העופרת" באיטליה, שהיו רצופות בפיגועים, בחטיפות וברציחות שביצעו ארגוני שמאל וימין קיצוניים בשנות השבעים ובתחילת שנות השמונים. מישל טמר, נשיא ברזיל כיום, נוטה להסגיר את בטיסטי אך מעדיף לחכות עד החלטה סופית של בית המשפט העליון.

 

למרות זאת בטיסטי בטוח שבית המשפט יפסוק לטובתו כשידון במקרה, ככל הנראה ב-24 באוקטובר. אחד השופטים, לואיס פוקס, ביטל כל אפשרות להסגרה לפני הדיון. בטיסטי מעריך שיש סיכוי של "פחות מ-50%" שהוא יחזור לאיטליה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים