שתף קטע נבחר

הפתעה באוקיינוס: הוריקן "אופליה" בדרך לאירופה

הסופה החריגה הולכת ומתעצמת ומוגדרת כבר הוריקן בדרגה 3. עין הסופה לא תגיע ליבשה, אבל ממחר יכו רוחותיה בבריטניה, באירלנד, בפורטוגל ובספרד. סופות הוריקן באזור זה של האוקיינוס האטלנטי הן תופעה לא שגרתית

עונת ההוריקנים הנוכחית היא אחת העמוסות ביותר שידע האוקיינוס האטלנטי זה שנים, ובימים אלה היא מקבלת עוד תפנית מרתקת: אחרי שהסופות "הארווי" ו"מריה" היכו באיים הקריביים ובארצות הברית, עומדת סופת ההוריקן "אופליה" לתת באופן חריג את אותותיה מעברו השני של האוקיינוס – באירופה.

ההוריקן "אופליה" באוקיינוס האטלנטי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ההוריקן "אופליה" באוקיינוס האטלנטי(צילום: EPA)

החזאים בבריטניה ובאירלנד הזהירו בסוף השבוע כי רוחות במהירות 130 קמ"ש עשויות להכות בחופיהן של שתי המדינות כתוצאה מהוריקן "אופליה", הנמצא במזרח האוקיינוס.

 

שירות החיזוי הלאומי של אירלנד הכריז על "מצב אדום" ופרסם אזהרה למחוזות גלוויי, מאיו, קלייר, קורק וקרי שבמערב המדינה. הוא הזהיר כי הסופה אופליה עשויה לגרום לגלים גבוהים מאוד, להצפות ולנזק למבנים. השירות המטאורלוגי של בריטניה הזהיר כי מחר יהיו רוחות עזות בצפון אירלנד, בסקוטלנד ובצפון אנגליה.

חוף בריטניה. הים יהיה סוער, צפויים שיטפונות (צילום: EPA) (צילום: EPA)
חוף בריטניה. הים יהיה סוער, צפויים שיטפונות(צילום: EPA)

המרכז האמריקני לחיזוי הוריקנים הודיע אמש כי הסופה אופליה התחזקה ומוגדרת כעת הוריקן בדרגה 3 מתוך 5. היא כוללת רוחות במהירות עד 185 קמ"ש. עד הגיען של הרוחות ליבשה מחר ומחרתיים צפויה הסופה להיחלש, אבל הרוחות שלה עדיין יורגשו היטב – ובאירלנד תהיה עוצמתן כעוצמת רוחותיו הוריקן ממשי. רוחות חזקות מאוד יורגשו גם בחופי פורטוגל וספרד. עין הסופה אינה צפויה להגיע ליבשה.

 

ההיווצרות וההתחזקות של הוריקן "אופליה" היא תופעה לא שגרתית, משום שהאזור באוקיינוס האטלנטי שבו נמצאת הסופה בדרך כלל קריר יותר, ולכן קשה לסופות הוריקן להיווצר ולהתעצם בו.

 

בדיוק מחר ימלאו 30 שנה לסופה הגדולה שהיכתה בבריטניה ב-1987. בסופה ההיא נהרגו כמעט 20 בני אדם וקרסו כ-15 מיליון עצים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
הוריקן "אופליה" במבט מהלוויין
צילום: EPA
מומלצים