שתף קטע נבחר

צו עיקול לכספי הרשות: "על הממשלה לסייע למשתפי הפעולה הפלסטינים"

בחודשים האחרונים פסק בית המשפט כי על הרשות הפלסטינית לפצות כ-50 משתפי פעולה שעונו בחקירתם בסך כולל של חצי מיליון שקלים. הסכום לא הגיע אליהם, והם פנו להוצאה לפועל - שבצעד חריג הוציאה צו עיקול למשרד האוצר בירושלים. "חובתה של ישראל לסייע לאלו ששילמו בבריאותם ובחייהם"

לפני כשלושה שבועות הוציאו בהוצאה לפועל, בצעד חריג ביותר, צו עיקול למשרד האוצר על כספי הרשות הפלסטינית בסך של כחצי מיליון שקלים. מדובר בכספי פיצויים שבית המשפט פסק כי על הרשות להעביר למשתפי פעולה שנתפסו ועונו במסגרת חקירותיהם במנגנוני הביטחון של הרשות.

צו העיקול ()
צו העיקול
 

תחילת הסיפור לפני כמה חודשים, אז פסק בית המשפט המחוזי בירושלים כי על הרשות הפלסטינית לפצות כ-50 משתפי פעולה שאותם עינתה במהלך חקירותיהם, בסך כולל של חצי מליון שקלים. הנפגעים, שהכספים שהובטחו להם לא הועברו לידיהם, החליטו לפנות להוצאה לפועל כדי לעצור את העברת כספים ממדינת ישראל לרשות הפלסטינית. ואכן, לאחר הגשת הבקשה על ידי עו"ד אריה ארבוס, המייצג חלק מהנפגעים, הוציאו בהוצאה לפועל צו עיקול על הכספים.

 

הרקע לקביעת הפיצויים הוא פסק דין שניתן לפני כארבעה חודשים בבית המשפט המחוזי בירושלים, שבו נקבע כי הרשות הפלסטינית אחראית למעצרם, עינויים, ואף רציחתם בניגוד לחוק של משתפי פעולה עם ישראל החל משנות ה-90. בפסק הדין מתוארים עינויים קשים שבצעה הרשות; במקרים נוספים נקבע כי הרשות ניסתה לחטוף חלק ממשתפי הפעולה משטח ישראל ולהחזירם לעינויים ומעצר לאחר שכבר ברחו, ובמקרים רבים העינויים והמעצרים נפסקו רק בהתערבות כוחות צה"ל ששחררו את משתפי הפעולה במהלך מבצע חומת מגן.

 

לאחר שהתאגדו, הגישו משתפי הפעולה עתירה לבג"ץ שבמסגרתה נפסקו להם כאמור תשלומי פיצויים בסך חצי מליון שקלים. משרד רום-אברוס- קדם-צור, המייצג את העותרים, מסר בתגובה: "אנו מרוצים מצו המעקל חצי מליון שקלים מכספי הרשות המצויים ביד ישראל. מחובתה של הממשלה לכבד פסקי דין של בית המשפט והן ממחויבותה העמוקה של מדינת ישראל לסייע לאלו ששילמו בבריאותם ולעתים בחייהם כדי להציל את בניה מטרור מוות ושכול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים