שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: נתניהו שוב יוזם את סגירת התאגיד

בישיבת ראשי המפלגות הסכימו כל הנוכחים למעט שר האוצר משה כחלון להצעה שהעלה השר אריה דרעי, בתיאום עם ראש הממשלה, לסגור את התאגיד חוץ מאת רשת ב'. דרעי אמר: "משקיעים מאות מיליונים ואין שם כלום". בסוף הישיבה הוחלט כי כחלון ונתניהו ידונו בנושא. שר התקשורת איוב קרא: "סוף לבזבוז כספי ציבור"

 

נתניהו בישיבת הממשלה, הבוקר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נתניהו בישיבת הממשלה, הבוקר(צילום: EPA)

גם אחרי עלייתו לאוויר שוב מרחפת סכנת סגירה מעל תאגיד השידור הציבורי : ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע בישיבת ראשי המפלגות על יוזמתו לסגור את תאגיד השידור הציבורי למעט רשת ב'. כך נודע היום (א') ל-ynet. כל ראשי המפלגות הסכימו למעט שר האוצר ויו"ר כולנו משה כחלון, שידון בנושא עם ראש הממשלה.

 

הנימוק הרשמי למהלך הוא רייטינג נמוך ובזבוז כספים, והמטרה, במסגרת יוזמת נתניהו, היא לחסוך עלויות של כחצי מיליארד שקלים. באופן רשמי היה זה שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי שהעלה את ההצעה. לפי גורמים בקואליציה, המהלך היה מתואם עם נתניהו.

 

מייד אחרי הישיבה צייץ שר התקשורת איוב קרא: "שמחתי לקבל את ברכתו של ראש הממשלה לסגירת התאגיד הציבורי. סוף לבזבוז כספי הציבור", אך אחרי זמן קצר מחק את הציוץ.

השר משה כחלון ()
השר משה כחלון

בישיבת ראשי הקואליציה התעורר דיון על דרכים לגייס כספים, בין היתר מקק"ל ומקצא"א. בהקשר זה אמר השר דרעי: "קחו את התאגיד לדוגמה. אנחנו משקיעים 600, 700 או 800 מיליון שקל בשנה ואין שם כלום, 1.5% רייטינג. זו דרך לחסוך".

 

חלק מהשרים שנכחו בדיון אמרו: "יש בזה היגיון, אבל חבל על רשת ב'". כל ראשי המפלגות לא התנגדו לרעיון. שר האוצר כחלון הגיב בתחילה בהומור ופנה לדרעי: "אתה מתחיל עכשיו את הקמפיין? תשמור משהו להמשך".

 

נתניהו ביקש להמשיך לשוחח בנושא עם כחלון, והוחלט כי השניים יגיעו להחלטה משותפת.

 

נתניהו נאבק בתאגיד ובחטיבת החדשות שלו החל מתחילת 2017, ככל שהתקרב והלך מועד העלייה לאוויר - לטענתו מתוך דאגה לעובדי רשות השידור ובנימוק שההחלטה על סגירתה חמקה ממנו במהלך מבצע צוק איתן. בהובלתו אישרה הכנסת במאי האחרון את פיצול התאגיד והקמת תאגיד חדשות נפרד שיהיה אחראי על שידורי האקטואליה בערוץ הטלוויזיה ובתחנות הרדיו של התאגיד. מאז הוציא בג"ץ צו על-תנאי המעכב את הפיצול.

 

מהתאגיד נמסר בתגובה: "כאן ממשיכים כרגיל, ע"פ חוק ובמלוא הכוח עם עלייה של עשרות אחוזים בנתוני הרייטינג בהשוואה לעבר, חשיפה דיגיטלית למיליוני גולשים, אלטרנטיבה איכותית לשידורים המסחריים וחיסכון של מאות מיליוני שקלים בכספי ציבור. אנחנו מזמינים את הצופים להתרשם מחמש תוכניות חדשות שיעלו השבוע ב'כאן' 11 וממהדורת חדשות עצמאית ונקייה מאינטרסים פוליטיים ומסחריים".

 

מארגון העיתונאים נמסר בתגובה: "עוד לא יבשה הדיו על החלטת בג"ץ להקפיא את החוק ההזוי, המיותר והמזיק לפיצול תאגיד השידור הציבורי, והנה ראש הממשלה ואנשיו מנסים להנחית עליו מהלומה נוספת כדי להסיט את תשומת הלב מההתפתחויות בחקירות. זה עוד מהלך ציני של ראש הממשלה, שלא יכול להיגמל מההרגל המגונה להתעלל בשידור הציבורי ובעובדיו".

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "בישיבת ראשי הקואליציה היום העלה השר דרעי הצעה לבחון את סגירת תאגיד השידור כדי למצוא מקורות תקציביים לפרויקטים ממשלתיים. מדובר בחיסכון שנתי של כחצי מיליארד שקלים. רה"מ נתניהו אמר כי יבחן את הנושא יחד עם שר האוצר כחלון, במסגרת דיוני תקציב 2019".

 

רן בוקר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
לא מסכימים. נתניהו וכחלון
צילום: עמית שאבי
מומלצים