שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  להתגייס לצבא עם קרוהן וקוליטיס

  בני נוער החולים בקרוהן וקוליטיס זוכים לפטור מהשירות הצבאי, אבל הם יכולים לבחור להתנדב ולשרת שירות משמעותי. איך ניתן לעשות זאת? כל הפרטים

  בשיתוף העמותה לתמיכה בחולי קרוהן וקוליטיס כיבית


  הם חיילים לכל דבר ועניין. צה"ל אולי פטר אותם משירות חובה אבל צעירים חולי קרוהן וקוליטיס כיבית מתנדבים לצבא וזוכים לשירות משמעותי ביחידות מובחרות.

   

  "תהליך הגיוס לא היה פשוט מבחינתי", מספר רוני, חולה קרוהן בן 23. "הגשתי את בקשת הגיוס בסוף כיתה יב' ולא ידעתי אם יאשרו לי להתגייס כמו שאר בני גילי. תהליך האישור ארך שבעה חודשים, במהלכם כמעט התייאשתי ופניתי לשירות הלאומי. לשמחתי הרבה אושר הגיוס שלי לצה"ל בסופו של דבר והתגייסתי חודשיים לאחר סיום לימודיי בתיכון לחיל מודיעין".

   

  חולי קרוהן וקוליטיס כיבית פטורים משירות ביטחון. תעודת הפטור מתקבלת במעמד פתיחת הליך הגיוס בלשכת הגיוס. ביום קבלת הפטור יכול המועמד לשירות ביטחון (מלש"ב) לגשת למדור הפרט בלשכת הגיוס על מנת להגיש בקשה להתנדבות.

   

  הגשת הבקשה להתנדבות מתבצעת במדור הפרט בלשכות הגיוס כבר בכיתה יא'. עם הגשת הבקשה יועבר תיקו הרפואי של המלש"ב לרופא הראשי בלשכת הגיוס אשר יבחן את התיק. ייתכן כי יידרשו מסמכים רפואיים / בדיקות רפואיות. לטובת זירוז הליך ההתנדבות ניתן להתעדכן באתר "עולים על מדים" אילו אישורים יש להמציא. לאחר הצגת החומר הרפואי של המלש"ב ייבחן התיק האישי ע"י גורמי הצבא הרלוונטיים בלשכת הגיוס על מנת לוודא סיום כלל ההליכים הנדרשים.

   

  תהליך ההתנדבות

  לאחר קבלת פטור מטעמים רפואיים יכול להתקיים אחד מהשניים הבאים:

   

  1. הרופא הראשי בלשכת הגיוס מאשר את ההתנדבות למלש"ב. במקרה זה יועבר התיק לתא המתנדבים למציאת שיבוץ והתאמת תאריך גיוס מועדף.

   

  2. תיקו של המלש"ב יועבר לתא המתנדבים אשר ידאג להעבירו לבחינת גורמי מקרפ"ר (מפקדת קצין רפואה ראשי), הגוף האחראי על אישור ההתנדבות. לאחר אישור רופא המתנדבים במקרפ"ר יחזור התיק לתא מתנדבים לטובת מציאת שיבוץ והתאמת תאריך גיוס מועדף. (מתוך אתר "מתגייסים").

   

  "כחולה קרוהן", משתף רוני, "התמודדתי עם קשיים במערכת הצבאית. האוכל הצבאי לא התאים למצבי הרפואי ולצערי חוויתי התלקחות של הקרוהן. נאלצתי להביא אוכל מהבית כתחליף לארוחות הצבאיות, והרגשתי לפעמים קצת יוצא דופן.

   

  "בנוסף, התמודדתי עם קושי לוגיסטי של אחסון ושימוש בתרופות בתוך מתקן צבאי. למרות הכל, עלה השירות שלי מעבר לכל הציפיות שהיו לי. תפקדתי כראשון החיילים בצוות, חדור מוטיבציה, ומילאתי את כל שהוטל עליי. לא היתה משימה שלא יכולתי לה וגם אם הקרוהן עשה לי לפעמים בעיות במהלך השירות, ידעתי לתעל את עצמי ולמלא את תפקידי.

   

  "השתחררתי לאחר 3 שנות שירות בגאווה גדולה. חוויתי שירות מדהים עם אנשים מצויינים. לא אפשרתי למחלה להגביל אותי ולמנוע ממני לעשות משהו שבו אני מאמין. תרמתי למדינה כמו כל אזרח אחר ואני ממשיך לתרום ולחזק חבר'ה צעירים ממני באמצעות התנדבות במשמרת הצעירה, בעמותה לתמיכה בחולי קרוהן וקוליטיס כיבית".

   

  חשוב לדעת

   בכל שנה מתקיימים 5-6 גיוסי מתנדבים מרוכזים אשר מלווים בטירונות מתנדבים שאורכה 5 ימים במסגרת יומית. הטירונות הינה עיונית בלבד ומתקיימת באחד מבסיסי ההדרכה הבאים: 7,11,12 ו-20.

   

  מתנדב המעוניין בטירונות 02 יגיש בקשה לתא המתנדבים, בקשתו תועבר לקמ"ט מתנדבים לצורך קבלת אישור רפואי. באחריות יחידתו של החייל להוציאו לטירונות 02 עם הגעתו ליחידה.

   

  תהליך הטיפול בבקשת ההתנדבות נמשך מספר חודשים, הוא מותנה בסיום כלל ההליכים וקבלת האישורים נדרשים (אישורים רפואיים, בדיקות רפואיות וכד').

   

  בשנתון גיוס ישנם מספר מועדים המותאמים פרטנית לכל מלש"ב.

   

  אורך השירות למתנדבים - מתנדבים מתגייסים לתקופת שירות של 24 חודשים, בנים ובנות כאחד. יש מקרים ייחודים בהם יידרש המלש"ב לחתום על שירות של שלוש שנים (לדוגמא- חמ"ן, משרד הביטחון ועוד).

   

  טיפול רפואי למתנדבים - מתנדב יטופל במהלך שירותו ע"י קופ"ח אזרחית (אליה היה שייך עד למועד גיוסו) ויהיה זכאי לדמי רפואה למתנדב במידה וסעיפי הליקוי הרפואיים שנקבעו לו מזכים בכך.

   

  דרכי התקשרות

  המלשב המתנדב- 037388888

  החייל המתנדב- 037387157

   

  קישור לאתר מתגייסים בו קיים כל המידע : Mitgaisim.idf.il 

   

  ניתן לפנות לעמותה לתמיכה בחולי קרוהן וקוליטיס בכל שאלה הקשורה למועמדות לשירות ביטחון.

   

  בני הנוער והוריהם מוזמנים לכנס מתגייסים של העמותה בשיתוף עם צה"ל, שיערך בתאריך 16/11/2017, פרטים בעמוד הראשי של אתר העמותה

   

  בשיתוף העמותה לתמיכה בחולי קרוהן וקוליטיס כיבית

  פורסם לראשונה 17/10/2017 10:57

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אפשר להתגייס עם קרוהן
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים