שתף קטע נבחר

קרבות רשת ביום התקיפה: סוריה במלחמת פוטושופ, דובר צה"ל מזהיר

בעיתוי מקרי, שעות ספורות לפני שיגור הטיל אל המטוסים הישראליים בשמי לבנון, פרסם משרד ההגנה הסורי סרטונים לרגל יום חיל האוויר. לאחר התקיפה עלה לחשבון המזוהה עם המשטר ברשתות החברתיות עיבוד מחשב של מטוס ישראלי שנפגע לכאורה. גם דובר צה"ל פעל ברשתות

 

 

האירוע החריג שבמהלכו שיגרה סוללת נ"מ סורית טיל לעבר מטוסי חיל האוויר ונענתה כעבור שעתיים בתקיפה ישראלית התרחש באופן מקרי ביום חיל האוויר ומערך ההגנה האווירית בסוריה. בסוריה התהדרו בצהריים (יום ב') בכך שפגעו במטוס ישראלי - הודעה שקרית בעליל שלוותה בתמונת עיבוד מחשב של טילי נ"מ משמידים מטוס קרב על רקע כיתוב בעברית "יותר חלש מקורי עכביש".

סוריה במלחמת פוטושופ. הטעות בעברית במקור  ()
סוריה במלחמת פוטושופ. הטעות בעברית במקור

הסיסמה הזו שמורה למזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בנאום המפורסם שבו אמר שישראל חלשה מקורי עכביש, בעקבות מלחמת לבנון השנייה. לא מן הנמנע שזו הייתה תגובה סורית לקמפיין שהשיק האחראי על מדור ערבית בדובר צה"ל, רס"ן אביחי אדרעי, שהשיק תגית (האשטאג) ברשתות החברתיות כולל תמונות תחת הכותרת: "אל תשחקו באש".

"אל תשחקו באש". דובר צה"ל מזהיר את סוריה ()
"אל תשחקו באש". דובר צה"ל מזהיר את סוריה

סוריה הציגה את יכולות חיל האוויר שלה בסרטון חדש ()
סוריה הציגה את יכולות חיל האוויר שלה בסרטון חדש


סוריה מציגה את יכולות חיל האוויר ומערך ההגנה האווירית ()
סוריה מציגה את יכולות חיל האוויר ומערך ההגנה האווירית
 

כבר בלילה, שעות ספורות לפני שיגור הטיל אל מטוסי חיל האוויר, פרסם משרד ההגנה הסורי סרטונים שמפארים ומהללים את חיל האוויר ואת מערך ההגנה האווירית. במהלך היום אף פורסמו סרטוני ארכיון שמזכירים את הקרבות האוויריים בין צה"ל לצבא סוריה במלחמות השונות. במקביל באחד מהחשבונות שמזוהים עם המשטר הסורי ברשתות החברתיות העלו לוגו כדי לציין את היום המדובר.

 

בשעות אחר הצהריים, כמה שעות לאחר התקרית, פרסם הצבא הסורי התייחסות למקרה, שכללה מידע שקרי: "מטוסי חיל האוויר הישראלי חדרו בשעה 8:51 למרחב האווירי בגבול לבנון באזור בעלבק, ומערך ההגנה האווירית ירה לעברו. אחד המטוסים נפגע ישירות והיה חייב להימלט", לשון הודעת צבא סוריה.

סוללת נ"מ SA-5 מהדגם שנוטרל (צילום: חיל האוויר האמריקאי בסיס נליס) (צילום: חיל האוויר האמריקאי בסיס נליס)
סוללת נ"מ SA-5 מהדגם שנוטרל(צילום: חיל האוויר האמריקאי בסיס נליס)

עוד טען צבא סוריה כי "בשעה 11:38 שיגר האויב הישראלי כמה טילים מתוך שטח ישראל, והם נפלו באחד המוצבים הסוריים בפרברי דמשק. כתוצאה היו רק נזקים חומריים. הפיקוד הצבאי של צבא סוריה מזהיר מההשלכות החמורות של הניסיונות התוקפניים החוזרים ונשנים מצד ישראל ומדגיש את נחישותו להמשיך במלחמה נגד כנופיות הטרור שהן הזרוע של ישראל באזור".

 

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אחר הצהריים לתקרית ואמר: המדיניות שלנו ברורה - מי שמנסה לפגוע בנו, אנחנו פוגעים בו. היום ניסו לפגוע במטוסינו - לא מקובל עלינו". לדברי נתניהו, "חיל האוויר פעל בדיוק, במהירות, והשמיד את מה שצריך להשמיד. אנחנו נמשיך לפעול במרחב ככל שדרוש כדי להגן על ביטחון ישראל".  

 

התקרית הייתה בבוקרו של ביקור שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, בישראל. הערב הוא נפגש עם שר הביטחון אביגדור ליברמן והתקבל במשמר כבוד בבסיס הקריה בתל אביב. במהלך הפגישה אמר שר הביטחון כי "אנחנו מתנהלים באחריות ובנחישות. לא נתערב בענייניה הפנימיים של סוריה, אך מצד שני לא נאפשר לאיראן ולחיזבאללה להפוך את אדמת סוריה למוצב קדמי נגד ישראל, ולא נאפשר העברת נשק מתוחכם מאיראן, דרך סוריה ללבנון".

 

ליברמן אמר בטקס קבלת הפנים לעמיתו הרוסי: "אנחנו מאוד מעריכים את יחסינו עם הרוסים, בעיקר את הפתיחות והכנות. לא תמיד אנחנו מסכימים, אבל תמיד אנחנו מדברים בצורה כנה ופתוחה. אנחנו מאמינים שברגע שיש דיאלוג פתוח וכן אז אפשר להתגבר על כל הבעיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים