שתף קטע נבחר

שוטר שלף אקדח מול מפגינים חרדים: "מישהו רוצה לחטוף כדור?"

במהלך הפגנת חרדים נגד הגיוס בירושלים שלף אחד השוטרים אקדח ואיים על המפגינים. ההפגנות אורגנו במחאה על מעצר שני תלמידי ישיבה עריקים. כמה מהמפגינים כינו את השוטרים "נאצים" ובמהלך המעצרים חלקם הוכנסו בכוח לניידות משטרה

שוטר תועד אמש (יום ב') שולף אקדח ומאיים על המפגינים במהלך הפגנת חרדים נגד הגיוס בירושלים: "מישהו רוצה לחטוף כדור?". כמה עשרות בני אדם הפרו את הסדר בצומת הרחובות שרי ישראל ויפו בירושלים. חלקם כינו את השוטרים "נאצים" וחסמו לזמן קצר את תוואי הרכבת הקלה ומנעו את נסיעת הרכבת והאוטובוסים. המשטרה עצרה שמונה מפגינים שהוכנסו בכוח לניידות, והתנועה במקום שבה לפעול. 

 

שלף אקדח מול מפגינים חרדים  (צילום: שלומי כהן, "מחאת החרדים הקיצוניים") (צילום: שלומי כהן,
שלף אקדח מול מפגינים חרדים (צילום: שלומי כהן, "מחאת החרדים הקיצוניים")

 (צילום: שלומי כהן, "מחאת החרדים הקיצוניים") (צילום: שלומי כהן,
(צילום: שלומי כהן, "מחאת החרדים הקיצוניים")

 (צילום: שלומי כהן, "מחאת החרדים הקיצוניים") (צילום: שלומי כהן,
(צילום: שלומי כהן, "מחאת החרדים הקיצוניים")

 

ממשטרת ישראל נמסר, כי בדיקה ראשונית העלתה כי השוטר שנסע בניידת באזור בר אילן נקלע לפתע להתקהלות של קבוצת מפגינים אלימה: "הם התגודדו סביבו, יידו אבנים וחפצים לעבר הניידת וחסמו את הרכב בגופם, כל זאת תוך שהם מתקרבים אליו באופן מאיים, מנערים את הניידת ומגדפים אותו. בשלב מסויים השוטר חש מאיום וניסה להרחיקם מהמקום. למרות האמור,השוטר זומן עוד אמש למפקדיו לבירור האירוע ונסיבותיו".

 

ברחוב נהר הירדן בבית שמש הפגינו כמה עשרות חרדים שחלקם חסמו לסירוגין את הכביש. הפגנה התקיימה גם בצומת הרחובות ז'בוטינסקי ורבי עקיבא בבני ברק. רחוב רבי עקיבא נחסם לזמן מה לתנועה. חלק מהמוחים התפרעו ותקפו שוטרים. ארבעה מפגינים נעצרו ונלקחו לחקירה.

ההפגנה בירושלים, אמש ()
ההפגנה בירושלים, אמש

מחאת החרדים בבני ברק (צילום: ''הבני ברקים'') (צילום: ''הבני ברקים'')
מחאת החרדים בבני ברק(צילום: ''הבני ברקים'')
 

את ההפגנות הובילה "הוועדה להצלת עולם התורה" בעקבות מעצר שני תלמידי ישיבה מהפלג הירושלמי, שחזרו שלשום מים המלח לירושלים ועצרו לבדיקה משטרתית שבמהלכה התברר שהם עריקים. כמו כן מתקיימות ההפגנות על רקע עונש מאסר של 20 בכלא צבאי יום שנגזר על שני סרבנים.

 

על פי ההודעה, "נכנסו עסקני הוועדה למעונו של מרן ראש הישיבה הגאון הגדול, רבי שמואל אויערבאך שליט"א, שהורה להרעיש עולם ומלואו על מעצר בחורי חמד העצורים בעוון לימוד התורה".

 

ועדי ארגוני ההצלה שפועלים נגד גיוס החרדים לצה"ל מסרו במחאה על מעצרם של שני צעירים חרדים: "הציבור החרדי כולו מאס בנסיונות חסרי התוחלת להפוך את בניו לחיילים ובנסיונות לשבש את אורחות החיים החרדים על מזבחם של אינטרסים לא להם. מקומם של הצעירים החרדים איננו בצה"ל ולא אף בצבא אחר, ומביך לראות איך שוב ושוב נכשלת מדינת ישראל על רשויותיה ונבחריה השונים להבין זאת. המאבק בגיוס הוא מלחמת הקיום של הציבור החרדי". 

 

שוטרים תועדו מפילים מפגינים חרדים ובועטים בהם

בחודש שעבר, במהלך הפגנת חרדים סוערת בירושלים, תועד אחד השוטרים כשדחף את אחד המפגינים בחוזקה, עד שזה נפל על הכביש. שוטרים אחרים תועדו בועטים במפגינים, מושכים אותם בכוח, חונקים אותם, דורכים עליהם וגוררים אותם על הכביש. במהלך ההפגנות נפצע נער בן 16 בראשו. הוא פונה לבית החולים הדסה עין כרם בעיר עם חבלת ראש ודימום פנימי ומצבו הוגדר בינוני. נער אחר, בן 17, נפצע קל.

 

 

שוטר דחף מפגין עד שזה נפל על הכביש. בחודש שעבר ()
שוטר דחף מפגין עד שזה נפל על הכביש. בחודש שעבר

 (צילום: ישראל כהן כיכר השבת) (צילום: ישראל כהן כיכר השבת)
(צילום: ישראל כהן כיכר השבת)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

עדי ראייה העידו כי "השוטרים לא ראו בעיניים, ממש סדיזם. השוטרים הצעירים נתנו מכות בלי רחמים, התפתחה תחרות מי מפעיל יותר כוח". אחד מהם אמר: "מעולם לא ראיתי אכזריות כזאת של שוטרים". המחלקה לחקירות שוטרים פתחה בחקירת האירועים האלימים. מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך, התייחס למחרת לאירועים ואמר כי "הרגשתי רע כשראיתי את הסרטונים. אם שוטר איבד שליטה – הוא ישלם על זה".

 

גם ההפגנות בחודש שעבר היו סביב נושא הגיוס - המפגינים מחו על מעצרו של נכדו של האדמו"ר מתולדות אברהם יצחק על רקע השתמטותו מגיוס. ההפגנות הסתיימו רק לאחר שח"כ משה גפני (יהדות התורה) עדכן כי הגיע להבנות עם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כי נכד האדמו"ר שנעצר ישוחרר לביתו עד ראש השנה, כדי להיות עם בני משפחתו בחגים. בעקבות כך הורה האדמו"ר לתלמידיו לשוב ללמוד והודיע שיצאו ידי חובת מחאה.

 

בחודש שעבר גם הואשמה שוטרת מתחנת לב הבירה בירושלים כי תקפה מפגין חרדי וכתבה בדו"ח שהגישה כי הוא זה שתקף אותה. האירוע התרחש בהפגנת חרדים לפני כתשעה חודשים ליד כיכר השבת בעיר. על פי כתב האישום, בהנחיית קצין החלה הנאשמת בפיזור המתקהלים במקום והבחינה באחד החרדים שצעק לכיוון שוטרת אחרת. הנאשמת החלה ללכת אחריו, ניגשה אליו וחבטה בראשו שלוש פעמים. השוטרת לא הרפתה, אחזה בראשו והפילה אותו ארצה.


פורסם לראשונה 16/10/2017 22:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלומי כהן, "מחאת החרדים הקיצוניים"
שוטר איים על מפגינים בירושלים
צילום: שלומי כהן, "מחאת החרדים הקיצוניים"
מומלצים