שתף קטע נבחר

השרים עודכנו בזמן אמת על התקיפה בסוריה: "נחצה קו אדום"

ההודעה על התקרית בצפון הגיעה לחברי הקבינט המדיני-ביטחוני במהלך דיון על הפיוס הפלסטיני. השרים הגיבו בחריפות. ראש הממשלה אמר לאחר הישיבה: "נמשיך לפעול במרחב ככל שדרוש כדי להגן על ביטחון ישראל". ליברמן לשר ההגנה הרוסי המבקר בישראל: "מתנהלים באחריות ובנחישות"

הקבינט והתקיפה: את הישיבה אתמול בבוקר (יום ב') בקבינט המדיני-ביטחוני קטעו הדיווחים שהגיעו מהצפון. מטוסי חיל האוויר תקפו סוללה סורית לאחר שזו שיגרה לעברם טיל. הרוחות הקרביות המשיכו גם לאחר מכן בדברים שאמרו לתקשורת ראש הממשלה והשרים. מאוחר יותר שוחחו על התקרית שר הביטחון אביגדור ליברמן ושר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו המבקר בישראל. במערכת הביטחון מעריכים שהתקרית נקודתית ולא תגלוש להסלמה או לתגובה נוספת מצד צבאו של אסד.

 

נטרול סוללת הנ"מ הסורית: קו אדום ישראלי חדש - רון בן-ישי / פרשנות

  

 

 

סמוך לשעה 10:00 ירתה סוללה סורית טיל לעבר מטוסי קרב ישראליים שהיו בגיחת צילום מעל שטח לבנון. המטוסים הטילו ארבע פצצות לעבר הסוללה, שירתה לעבר מטוסים בתקרית דומה בחודש מרס. המכ"ם של הסוללה הושמד וכל מטוסי חיל האוויר שבו לבסיס בשלום.

 

בשעות אחר הצהריים פורסמה הגרסה הסורית לאירוע, בשילוב עם אזהרה מפני "ההשלכות של הניסיונות התוקפניים" ודיווח שקרי על פגיעה באחד המטוסים הישראליים. "מטוסי חיל האוויר הישראלי חדרו בשעה 8:51 למרחב האווירי בגבול לבנון באזור בעלבק, ומערך ההגנה האווירית ירה לעברו. אחד המטוסים נפגע ישירות והיה חייב להימלט", לשון הודעת צבא סוריה.

התקרית קיבלה ביטוי גם ברשתות החברתיות. זה המסר בערבית של דובר צה"ל שהופץ ברשתות החברתיות ()
התקרית קיבלה ביטוי גם ברשתות החברתיות. זה המסר בערבית של דובר צה"ל שהופץ ברשתות החברתיות

סוריה הפיצה עיבוד מחשב של מטוס שנפגע לכאורה מטיל נ"מ ()
סוריה הפיצה עיבוד מחשב של מטוס שנפגע לכאורה מטיל נ"מ

סוללת נ"מ SA-5 מהדגם שנוטרל (צילום: חיל האוויר האמריקאי בסיס נליס) (צילום: חיל האוויר האמריקאי בסיס נליס)
סוללת נ"מ SA-5 מהדגם שנוטרל(צילום: חיל האוויר האמריקאי בסיס נליס)

הצבא הסורי טען עוד כי "בשעה 11:38 שיגר האויב הישראלי כמה טילים מתוך שטח ישראל והם נפלו באחד המוצבים הסוריים בפרברי דמשק. כתוצאה היו רק נזקים חומריים. הפיקוד הצבאי של צבא סוריה מזהיר מההשלכות החמורות של הניסיונות התוקפניים החוזרים ונשנים מצד ישראל ומדגיש את נחישותו להמשיך במלחמה נגד כנופיות הטרור שהן הזרוע של ישראל באזור".

 

ראש אמ"ן לשעבר וראש המכון למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת תל אביב (INSS), אלוף במילואים עמוס ידלין, העריך שהתקרית היא תגובה סורית לתקיפת המתקן לייצור טילים מדויקים במרכז למחקרים מדעיים בסוריה, שיוחסה לישראל.

 

אמירות לוחמניות בקבינט

התקרית הביטחונית בצפון אירעה במהלך ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני וראש הממשלה והשרים עודכנו בזמן אמת על התקרית והתגובה החריגה. כמה שעות אחרי האירוע שיגר ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר לדמשק: "המדיניות שלנו ברורה - מי שמנסה לפגוע בנו אנחנו פוגעים בו". נתניהו הוסיף: "ניסו לפגוע במטוסינו - לא מקובל עלינו. חיל האוויר פעל בדיוק ובמהירות והשמיד את מה שצריך להשמיד. אנחנו נמשיך לפעול במרחב ככל שדרוש כדי להגן על ביטחון ישראל".

 

שר המודיעין והתחבורה ישראל כץ אמר כי "מי שרוצה למנוע מלחמה צריך לנהוג בתקיפות. המדיניות של ישראל בנוגע לסוריה מושכלת ומה שקרה היום זו חציית קו אדום. מי שינסה לפגוע בנו - נפגע בו במלוא העוצמה". שר השיכון יואב גלנט אמר: "אם נותקף על ידי סוריה, או כל גורם אחר, נגן על עצמנו ונגבה מחיר כבד. לא נאפשר התבוססות איראנית בסוריה".

 

שר החינוך נפתלי בנט הבהיר כי פניה של ישראל לשקט בגבול הצפון ואין לה עניין בעימות, אבל מטרתה של איראן הוא לחנוק את ישראל וליצור סביבנו טבעת מסוכנת. הוא הוסיף כי ישראל לא תאפשר לאיראן להתבסס על גבולותיה, כולל בסוריה, ותשמור על חופש הפעולה שלה להגן על עצמה. 

 

הדיון המקורי בקבינט, בנוגע לפיוס הפלסטיני, טרם הסתיים והוא יימשך היום (ג') בישיבה נוספת. בנט דחף בישיבה לאשרר מחדש את החלטת הקבינט משנת 2014 שלפיה יש לנתק את המגעים עם הרשות הפלסטינית כל עוד היא יושבת עם החמאס. כמו כן הוא קרא להקפאת המחוות לרשות הפלסטינית.

 

הקשר הרוסי

בהודעת צה"ל על התקרית הודגש שיתוף הפעולה עם רוסיה. "הרוסים עודכנו בזמן אמת על תקיפת הסוללה", אמר דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס. אחת הסיבות להדגשת שיתוף הפעולה עם רוסיה הייתה נחיתתו של שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו.

ליברמן ושויגו במשמר הכבוד. "מתנהלים באחריות ובנחישות" (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
ליברמן ושויגו במשמר הכבוד. "מתנהלים באחריות ובנחישות"(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

השר הרוסי התקבל במשמר כבוד בבסיס הקריה בתל אביב ולאחר מכן נפגש עם שר הביטחון אביגדור ליברמן וכן עם הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט, ראש אמ"ן וראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון. במהלך הפגישה העלה ליברמן את המצב בסוריה בעקבות הלחימה שם, המעורבות האיראנית במדינה והניסיונות של איראן להתבסס בסוריה. כמו כן הוא דיבר גם על ההשפעה האיראנית באזור ופעילות חיזבאללה.

 

ליברמן אמר בפגישה: "אנו מתנהלים באחריות ובנחישות. לא נתערב בענייניה הפנימיים של סוריה, אבל מצד שני לא נאפשר לאיראן ולחיזבאללה להפוך את אדמת סוריה למוצב קדמי נגד ישראל ולא נאפשר העברת נשק מתוחכם מאיראן, דרך סוריה, ללבנון".

 

יום חיל האוויר הסורי

התקיפה נערכה בבוקרו של יום חיל האוויר ומערך ההגנה האווירית בסוריה. כבר בלילה, שעות ספורות לפני שיגור הטיל אל מטוסי חיל האוויר, פרסם משרד ההגנה הסורי סרטונים שמפארים ומהללים את חיל האוויר ואת מערך ההגנה האווירית.

 

בעיתון הלבנוני "אל-אח'באר" המזוהה עם חיזבאללה נכתב: "עוד מוקדם להעמיס על טיל אחד תוצאות כבירות. אבל האויב בעצמו הבין שכל מלחמה עתידית בינו לבין כוחות ההתנגדות תהיה מאוחדת בזירה הלבנונית והסורית. הוא הבין גם את משמעות המסר ששיגר אליו אתמול בבוקר ציר ההתנגדות - למרות הפגיעה במאזן ההרתעה כתוצאה מהמלחמה נגד סוריה, יש מי שהחליט לחתור באופן מעשי להפוך את המרחב האווירי הלבנוני והמרחב האווירי הסורי למרחב פעולה אחד. זאת בנוגע לכל עימות עתידי בין ציר ההתנגדות לאויב, ולאחר שהמלחמה בסוריה שנמשכת שש שנים גרמה לדברים שנאמרו באחריותו של שר הביטחון הישראלי, לאיחוד שתי החזיתות".במהלך אתמול פורסמו סרטוני ארכיון שמזכירים את הקרבות האוויריים בין צה"ל לצבא סוריה במלחמות השונות. במקביל באחד מהחשבונות שמזוהים עם המשטר הסורי ברשתות החברתיות העלו לוגו כדי לציין את היום המדובר.

 

בסוריה התהדרו כאמור בכך שפגעו במטוס ישראלי - הודעה שקרית בעליל שלוותה בתמונת עיבוד מחשב של טילי נ"מ משמידים מטוס קרב על רקע כיתוב בעברית "יותר חלש מקורי עכביש". הסיסמה הזו שמורה למזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בנאום המפורסם שבו אמר שישראל חלשה מקורי עכביש, בעקבות מלחמת לבנון השנייה. לא מן הנמנע שזו הייתה תגובה סורית לקמפיין שהשיק האחראי על מדור ערבית בדובר צה"ל, רס"ן אביחי אדרעי, שהשיק תגית (האשטאג) ברשתות החברתיות כולל תמונות תחת הכותרת: "אל תשחקו באש".


פורסם לראשונה 16/10/2017 23:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים