שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  א. ב. יהושע יקבל את פרס אנטוניו פלטרינלי

  הסופר א. ב. יהושע יקבל את הפרס הבינלאומי המוענק מטעם ועדת האקדמיה הלאומית האיטלקית. "מתכנן לדבר בנאום הזכייה על הממדים המוסריים של הספרות - הם נזנחו וזו אבידה גדולה"

  פרס אנטוניו פלטרינלי הבינלאומי בספרות לשנת 2017 יוענק לסופר אברהם ב. יהושע. הוא יקבל את הפרס בסך 250 אלף אירו בטקס פתיחת השנה של האקדמיה הלאומית של איטליה, שייערך ב-10 בנובמבר.

  .

  "שמחתי מאוד כשהודיעו לי על הזכייה", אמר יהושע וסיפר כי כבר בחר נושא לנאום שיישא בטקס. "אני מתכנן לדבר על הממדים המוסריים של הספרות, שנשכחו וטושטשו לאחרונה". בנושא הזה יהושע עסק בספרו מ-1998 "כוחה הנורא של אשמה קטנה", שבו ניתח יצירות על פי אספקטים מוסריים וכעת בכוונתו לחזור אליו. "הספרות זנחה את המאבקים המוסריים – העבירה אותם לתקשורת, לבתי משפט, להיסטוריונים ולדעתי זו אבידה גדולה. בעבר זה היה אחד מענייני הליבה שלה, למשל ב'החטא ועונשו' או 'אנה קרנינה', שהיו יצירות גדולות גם כי השאלות המוסריות עמדו בחזית הסיפורים שלהן". עוד אמר כי אין לו כוונה לעסוק בעניינים מוסריים שקשורים דווקא במזרח התיכון על במת הטקס ושבעיניו חשוב יותר לדבר על כך בצורה רחבה יותר. "יש לי רק חצי שעה וכל כך הרבה להגיד בנושא". 

   

  "הספרות זנחה את המאבקים המוסריים". יהושע ()
  "הספרות זנחה את המאבקים המוסריים". יהושע

  הפרס מוענק בכל שנה על בסיס רוטציה, באחד מחמישה תחומים: מדעי המוסר וההיסטוריה; פיזיקה, מתמטיקה ומדעי הטבע; ספרות; אמנות; ורפואה. הוא נחשב לפרס היוקרתי ביותר באיטליה ומוענק מאז 1950. זכו בו בעבר בין השאר המשורר האיטלקי אאוג'ניו מונטאלה, הפסל הבריטי הנרי מור, המשורר האמריקני ג'ון אשברי והבמאי האיטלקי מיכלאנג'לו אנטוניוני.

   

  זהו לא הפרס הראשון שיהושע מקבל מארץ המגף. ב-2005 הוא זכה בפרס ג'ובאני בוקאצ'ו על הרומן "שליחותו של הממונה על משאבי אנוש" ובפרס הספרותי במונטווה על מכלול יצירתו. כתיבתו זיכתה אותו במהלך השנים בפרסים רבים נוספים ביניהם פרס דן דוד שקיבל השנה, פרס ישראל לספרות, פרס ברנר, פרס אלתרמן ופרס אמת.

   

  ספריו של יהושע תורגמו לעשרות שפות ועובדו לקולנוע ולתיאטרון. הוא פרסם ב-1963 את קובץ הסיפורים הקצרים הראשון שלו ומאז הוציא יצירות רבות, רומנים, סיפורים קצרים, מחזות ומסות. בין ספריו המוכרים נמנים "המאהב", "גירושים מאוחרים", "מר מאני", "מולכו", "השיבה מהודו", "מסע אל תום האלף" ו"ניצבת".

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  א. ב. יהושע. זוכה פרס אנטוניו פלטרינלי
  לאתר ההטבות
  מומלצים