שתף קטע נבחר

המבצע הושלם: בירת דאעש בסוריה שוחררה

מכה קשה לארגון הטרור: יותר משלוש שנים אחרי שדאעש כבש את א-רקה והפך אותה לבירתו, היא טוהרה לחלוטין מלוחמיו. דגל המורדים הונף באצטדיון והם הודיעו: "כוחותינו השיגו שליטה מלאה בעיר"

המורדים הסורים חוגגים את הניצחון על דאעש בא-רקה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המורדים הסורים חוגגים את הניצחון על דאעש בא-רקה(צילום: AFP)

 

מכה נוספת וגדולה במיוחד לארגון הטרור הסוני: העיר הסורית א-רקה, בירת "המדינה האיסלאמית" (דאעש) במדינה הערבית, טוהרה לחלוטין מלוחמי ארגון הטרור לאחר שאלה ברחו מהעיר. כך מסר היום (יום ג') ארגון "המעקב הסורי אחר זכויות אדם". זמן קצר לאחר מכן דווח כי ארגון "הכוחות הסוריים הדמוקרטיים" (SDF) הודיע - השלמנו את כיבוש א-רקה. "כוחותינו השיגו שליטה מלאה בעיר", הם מסרו. בארבעת חודשי הלחימה בא-רקה נהרגו 3,250 בני אדם, בהם כ-1,130 אזרחים. כך לפי ארגון "המעקב הסורי אחר זכויות אדם". 

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

המורדים מארגון SDF, ארגון כורדי-ערבי שנתמך על ידי ארצות הברית, הודיעו זמן קצר לפני כן שבשעות הקרובות הם ישתלטו על שני האזורים האחרונים שנותרו בידי דאעש בא-רקה. המורדים, שפתחו בחודש יוני במבצע לכיבוש א-רקה, כבשו היום בין היתר בית חולים ואצטדיון כדורגל במעוז של דאעש והניפו בו את דגל ארגונם.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

מפקד של המורדים בשטח אמר לסוכנות הידיעות רויטרס שלא נותרו לוחמי דאעש בבית החולים ובאצטדיון - שני מקומות בעיר שהיו מזוהים מאוד עם ארגון הטרור. "אנחנו עדיין יודעים שיש מטעני צד ומטענים ממולכדים ברחבי האזור אז ה-SDF ימשיך לפנות אותם", אמר קולונל ראיין דילון, דובר הקואליציה נגד דאעש בראשות ארה"ב.

 

הסימן לכך שהקרב בן ארבעת החודשים לכיבוש א-רקה נמצא בשלביו האחרונים הוא דברי איש הצבא האמריקני שלפיהם לא היו תקיפות אוויריות של הקואליציה אתמול והיום.

 

סוף למצעדי הניצחון בבירת דאעש בסוריה

נפילת א-רקה, העיר שבה ערך דאעש מצעדי ניצחון גדולים לאחר כיבושה ב-2014, מסמלת את נפילתו של ארגון הטרור הסוני ששאף להקים מדינה איסלאמית אחת בסוריה ובעיראק ואף שלט בחלקים נרחבים בשתי מדינות אלה. אלא שבשנה האחרונה איבד ארגון הטרור הסוני מכוחו ומנכסיו - הגדול שבהם העיר מוסול העיראקית - לאחר הפסדים בשטח למורדים הסורים וכן לכוחות צבא סוריה שמגובים בבעלי בריתם - רוסיה, חיזבאללה וכוחות משמרות המהפכה האיראניים. דאעש תכנן מתוך העיר א-רקה דאעש פיגועים רבים בחו"ל, ונפילת העיר לידי המורדים הכורדים-ערבים תשבש את פעולות הטרור שלו בעולם.

 

עם כיבוש א-רקה מתמקדת המערכה בסוריה במחוז דיר א-זור. צבא סוריה ובעלי בריתו רשמו היום הישגים כשהשתלטו על שכונות בעיר דיר א-זור "וטיהרו מהן את דאעש", כפי שנמסר מארגון תקשורת לבנוני שמופעל על ידי חיזבאללה. ארגון "המעקב הסורי אחר זכויות אדם" דיווח שחמש שכונות בעיר עדיין נמצאות בידי ארגון הטרור הסוני.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

כוחות ממשלת סוריה עושים מאמצים לסלק את דאעש מהמחוז עתיר הנפט שגובל בעיראק. דיר א-זור שוכן על הגדה המערבית של נהר הפרת. בחלקים הצפוניים של המחוז, בצד האחר של הנהר, מנהלים המורדים הכורדים-ערבים בתמיכת ארה"ב קרבות נפרדים נגד לוחמי דאעש.

  

בעיראק דווח הבוקר שלוחמים יזידים שנלחמים במסגרת מיליציות שיעיות בעיראק השתלטו על העיירה סינג'אר שממוקמת מצפון לכירכוכ. על פי הדיווח בכלי תקשורת במדינה הערבית, הכוחות השתלטו על העיירה, שמזוהה עם היזידים, לאחר שכוחות הפשמרגה הכורדיים נסוגו מהמקום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אנשי דאעש בא-רקה (ארכיון)
צילום: AP
מומלצים