שתף קטע נבחר

בגלל הלכת העליון: גרוש יקבל החזר על מזונות

גרושה המגדלת את 3 ילדיה במשמורת משותפת עם האב דרשה 14 אלף ש' בחודש. ביהמ"ש התבסס על פסיקת העליון וקבע שהאב ישלם הרבה פחות

פסיקת העליון לגבי מזונות ילדים מתחילה לתת את אותותיה: בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב דחה לאחרונה באופן חלקי תביעת מזונות של אם לשלושה, שדרשה שבעלה לשעבר – המחזיק במשמורת משותפת על הילדים – ישלם לה כ-14 אלף שקל מדי חודש. השופט יהורם שקד קבע שהאב ישלם רק 4,200 שקל בחודש, ובנוסף יקבל החזר על מזונות זמניים ששילם לאשתו לשעבר עד כה.

 

תביעת המזונות הוגשה על ידי האם לפני כשנה וחצי. עד למתן פסק הדין חויב האב לשלם לשלושת ילדיו (בני 18-12) מזונות זמניים בסך 7,000 שקל, בתוספת מחצית מהוצאות אחזקת הבית והוצאות רפואיות חריגות. המשמורת על הילדים נחלקה פחות או יותר שווה בשווה בין ההורים.

 

האם טענה שהאב מרוויח כ-8,000 שקל יותר ממנה מדי חודש, וביקשה לחייב אותו במזונות חודשיים בסך 13,850 שקל (מתוכם כ-6,800 שקל עבור מגורים והשתתפות בשכר דירה וחשבונות). האב טען מנגד שאין לחייב אותו במזונות או מדור משום שהילדים בני יותר מ-6, ובמשמורת משותפת כל הורה צריך לדאוג להם בזמן שהם אצלו.

 

השופט יהורם שקד הסביר שביולי האחרון נפל דבר בענייני מזונות ילדים, כאשר בית המשפט העליון, בהרכב של שבעה שופטים, קבע שהורים לילדים בני 15-6 חבים במזונותיהם באופן שווה, ללא העדפה מגדרית, ושהחלוקה ביניהם תיקבע על פי יכולותיהם הכלכליות, המשמורת הפיזית ויתר נסיבות המקרה.

 

לאחר ניתוח מצבם הכלכלי של ההורים הוא הגיע למסקנה שהכנסתו של האב במקרה זה (כ-21 אלף שקל בחודש) גבוהה בכ-50% מהכנסתה של האם. עם זאת קבע השופט כי היות שמדובר בתמונה כללית של משמורת משותפת, הרי שאין לחייב את האב לשלם עבור מגורי הילדים אצל האם.

 

בהמשך הוא ניתח את הוצאות הילדים ובהתאם לתחשיביו מצא כי די להם במזונות של כ-4,200 שקל מדי חודש. בנוסף הוא חייב את האב לשאת בשני שלישים מהוצאות החינוך והבריאות שלהם.

 

המקרה עורר שאלה נוספת: האם ההלכה של העליון חלה רטרואקטיבית באופן שיצריך את האם להחזיר את הסכום העודף שהאב שילם מאז שנפסקו המזונות הזמניים?

 

חשוב להבין כי מאז הגשת התביעה שילם האב כ-96 אלף שקל מזונות לילדים. השופט שקד ציין שאף שלדעתו ראוי שהלכות חדשות יחולו על תיקים שנמצאים כבר בדיון בבית המשפט, לנוכח הרגישות של ההלכה הנוכחית, ועל מנת להבטיח את זכויות הילדים מצד אחד ולמנוע אפליה בין ההורים מצד שני, האב יזוכה בסכום חלקי של 20 אלף שקל בלבד.

 

את הכסף הוא יקבל מתוך חלקה של האם בדירת המגורים המשותפת שנמכרה במסגרת הליכי חלוקת הרכוש ביניהם.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
צילום: אלון בלומברג, אייל הפקות
עו"ד זהר מימוני
צילום: אלון בלומברג, אייל הפקות
מומלצים