שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  התפיסה המקרית ונזיפה בלבד למפקדים: תחקיר הבריחה מכלא 4
  לידי ynet הגיעו ממצאי התחקיר שבחן את התנהלות המרדף אחר עריק שנמלט בחודש שעבר מהכלא הצבאי בצריפין. "אין לי מה להפסיד, מבחינתי אמות היום", אמר החייל כארבע שעות לפני שנלכד והספיק להגיע לכביש ראשי. צעדים משמעתיים נגד המפקדים, ובכללם נזיפות ומחבוש על תנאי

  זה החל כבריחה מכלא צבאי, התגלגל להתנהלות מביכה מצדם של החיילים שהשתתפו במצוד אחר העריק הנמלט - והסתיים בהליך מעצר ממושך ובנזיפה למפקדים. כחודש וחצי אחרי הימלטות חייל עריק מכלא 4 בצריפין הגיע לידי ynet התחקיר המלא שבדק את תפקוד החיילים המעורבים במרדף אחריו. רכז מודיעין בכלא הצבאי נשפט למחבוש על-תנאי וננזף, מפקד פלוגה במתקן הכליאה קיבל הערה פיקודית ומפקדים זוטרים יותר בכלא ננזפו.

   

  במרכזה של התקרית שנחשפה ב-ynet עריק שברח מהכלא בריצה ונלכד רק אחרי כמה שעות במקרה, בסמוך לצומת בית דגן. החייל ששירת כטכנאי אלקטרוניקה, הסגיר עצמו למשטרה הצבאית לאחר 11 חודשי עריקות. מממצאי התחקיר עולה כי החייל התיישב ליד עמדת הש"ג של הכלא, לאחר ארוחת הערב, במקום להתפלל כפי שתכנן בבית הכנסת של המתקן.  

   

  שלוש סוהרות צבאיות פנו אל החייל שוב ושוב, והפצירו בו להיכנס למחלקה שבה הוא נכלא - אולם הוא סירב. בחלוף כשעה ורבע של ישיבה ליד שער הכניסה לכלא, ניצל החייל כמה רגעים של היסח צדעת מצד מדריכות הכליאה ששמרו עליו וטיפס על גג בית הכנסת. אחד הכלואים הבחין במתרחם והתריע על כך בפני גורם פיקודי בכלא (רב-סמל פלוגתי) וזה החל במרדף אחריו על גגות הכלא הצבאי. הרס"פ אחז ברגליו של החייל, אולם זה הצליח לחמוק ולהותיר את נעליו בידיו של הרס"פ.

   (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
  (צילום: יואב זיתון)

  במהלך ההימלטות נקרעו מכנסיו של החייל בעקבות מגע עם "תלתליות" שפוזרו על גגות הכלא. באותה העת צעקו לעברו מפקדי מתקן הכליאה לרדת מהגג. החייל המשיך לרוץ בין הגגות, ולאחר שגם חולצתו נקרעה מתיל ה"תלתליות", הוא אמר לאחד הקצינים שטיפס אף הוא על הגג בעקבותיו: "אין לי מה להפסיד, מבחינתי אמות היום".

   

  הקצין רדף אחרי החייל גם מעל גג חדר האוכל ובעקבות כך נשבר האסבסט שממנו היה עשוי הגג. הקצין נאלץ לאחוז בקצות אצבעותיו בגג השבור כדי למנוע את נפילתו ופציעתו. הכלוא ניצל את המצב כדי להמשיך בנתיב הבחירה אל החומה החיצונית של כלא 4. החייל טיפס על החומה, זינק מעליה חרף גדרות התיל, ותוך דקות מצא עצמו שרוט ועירום כמעט לגמרי ברחובות שכונת שיכון המזרח בראשון לציון. החייל סיפר כי אזרח שחלף במקום הסכים לתת לו חולצה ושיחה בטלפון הנייד שלו, שבה הוא עדכן את אמו על המתרחש.

   

  החייל המשיך לצעוד לבדו בכביש 44, לכיוון המחלף המתחבר לכביש 4. בעקבות האירוע הוקפצו לכלא ארבעה קצינים נוספים, ואחד מהם, המשמש כמפקד פלוגה, נסע מביתו שבאזור אשדוד, והבחין במהלך הנסיעה בחייל הנמלט שהלך בחשכה על שול הכביש המהיר. המ"פ עצר בסמוך וביים תקלה ברכבו על מנת למשוך אליו את החייל, שמצדו ביקש ממנו טרמפ.

  עו"ד עידן דביר (צילום מסך: יוטיוב) (צילום מסך: יוטיוב)
  עו"ד עידן דביר

  במקביל עדכן הקצין בחשאי את יתר גורמי הכלא על תפיסתו האפשרית של החייל, ותיאם עמם מפגש בצומת בית דגן שבו הוא ייעצר. כאשר הגיעו לנקודה, קצינים נוספים עצרו את החייל, ולטענתם השתמשו בכוח סביר לנוכח התנגדותו למעצר. כתוצאה מכך נחבל החייל בגבתו השמאלית. וכך, בתום ארבע שעות של מרדף ותפיסה מקרית, החייל הוחזר לכלא והועבר לבידוד.

   

  הדחת מפקד הכלא ומוות פתאומי 

  תקרית זו מצטרפת לאירוע דומה שהתרחש בכלא 4 בשנת 2013. אז ברח חייל כלוא פעמיים ממתקן הכליאה, מה שהוביל להדחתו של מפקד הכלא. במקביל, במשטרה הצבאית עדיין חוקרים את נסיבות מותה הפתאומי של חיילת, שהתמוטטה לפני שבועיים בכלא.

   

  מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "לפני כחודש ברח עריק צה"ל מבסיס כליאה בצריפין. צה"ל ומשטרת ישראל לכדו את העריק בסמוך לבריחתו. לאחר תחקיר מקיף בנושא הוחלט על נקיטת צעדים משמעתיים כלפי מספר מעורבים בנושא, הכוללים הערה פיקודית למפקד הפלוגה בכלא ועונש מחבוש על תנאי לרכז המודיעין".

   

  גורמים צבאיים הוסיפו: "העריק הובא להארכת מעצר בפני שופט אשר האריך מאז את מעצרו כמה פעמים. תיק חקירה נפתח נגדו לנוכח עריקותו המתמשכת ובריחתו ממשמורת".

   

  עו"ד עידן דביר, המייצג את הכלוא שברח: "אין מקום להעניש את המפקדים בחומרה על כי החייל ברח כשהיה שרוי במצב נפשי מורכב במקרה זה מדובר בבריחה שספק אם הייתה נמנעת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות"
  ארכיון
  צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות"
  מומלצים