שתף קטע נבחר

בכיר פלסטיני ל-ynet על החלטת הקבינט: "תירוץ חדש שנועד להוביל למבוי סתום"

ברמאללה לא הופתעו מההחלטה שהתקבלה בעקבות הסכם הפיוס בין פתח לחמאס, ולפיה ישראל לא תקיים מו"מ עד לפירוק ארגון הטרור העזתי מנשקו. גורם מדיני פלסטיני בכיר ציין כי אבו מאזן הבהיר את עמדותיו לחמאס: "הוא רוצה ממשלה אחת, חוק אחד ונשק לגיטימי אחד". חמאס תוקפים: "התערבות אסורה של ישראל"

 

 (צילום: רויטרס, AFP) (צילום: רויטרס, AFP)
(צילום: רויטרס, AFP)

גורם מדיני פלסטיני בכיר התייחס הערב (יום ג') בשיחה עם ynet להחלטת הקבינט המדיני-ביטחוני שלפיה ישראל לא תקיים משא ומתן עם הפלסטינים בעקבות הסכם הפיוס בין פתח לחמאס עד שארגון הטרור בעזה לא יפורק מנשקו. הגורם הפלסטיני הבכיר ציין כי ההנהגה הישראלית רתמה את העגלה לפני הסוסים.

 

"הם (חברי הקבינט) מדברים בהחלטתם על ממשלה הנשענת על חמאס, אבל המציאות היא שאין ממשלת אחדות פלסטינית", אמר הבכיר. "הממשלה הפלסטינית כיום היא אותה ממשלה שהייתה עוד קודם לכן והיא אותה ממשלה שקיימת כבר שנים ובממשלה הזאת אין אנשי חמאס".

 

ואכן יש לציין כי על אף שבהודעת החלטת הקבינט נכתב כי ממשלת ישראל לא תנהל משא ומתן מדיני עם ממשלה פלסטינית, המשא ומתן המדיני, כמו גם החתימה על הסכמים מדיניים, מעולם לא התנהלו עם הממשלה הפלסטינית אלא עם אש"ף – הנציג הלגיטימי המוכר של הפלסטינים.

 

הגורם הפלסטיני הבכיר אמר עוד כי מדובר ב"תירוץ חדש, שנועד להוביל למבוי סתום משום שלאורך כל השנים ישראל לא רצתה שיהיה חיבור מחדש בין הגדה לרצועה". לדבריו, "האינטרס הישראלי הוא שעזה תהיה תמיד מפוצלת מהגדה וחלשה".

 

הגורם הבכיר הוסיף כי הוא לא מופתע מההודעה שיצאה מלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו וכי היא עוד שלב בשורה ארוכה של הצהרות שמטרתן היא התחמקות מתהליך מדיני. "כשהיו מגעים לקיום תהליך מדיני אז הישראלים אמרו לנו 'איך נוכל להגיע להסכמות איתכם כשאתם לא אחראים על מה שקורה ברצועת עזה'. וכעת כשאנחנו מבצעים מהלך שיחזיר לנו את השליטה על עזה, אז הישראלים אומרים 'אתם עכשיו נמצאים עם הטרוריסטים של חמאס - אז למה ואיך נקיים איתכם תהליך מדיני?'".

 

הגורם הפלסטיני הבהיר כי ליו"ר הרשות הפלסטינית יש עדיין דרישות גדולות מחמאס וכי הן ידועות וברורות. "אבו מאזן רוצה שבסוף תהיה ממשלה אחת, חוק אחד ונשק לגיטימי אחד בלבד. הוא שב ואמר שהוא לא רוצה בעזה את מודל חיזבאללה בלבנון, אבל אנחנו עוד רחוקים משם. עברנו בסך הכול רק את השלב הראשון וכיום הממשלה של חמדאללה רוצה להיות האחראית על המצב ברצועה, לקבל לידיה את השליטה על המעברים, לטפל בבעיות של האזרח הפשוט בעזה ולפתור אותן".

 

הגורם הבהיר עוד כי הן הממשל האמריקני והן מצרים נמצאים עמוק בתמונת הפיוס. "יש קשר רציף בין הלשכה של נשיא מצרים א-סיסי לבין לשכת נתניהו ובמקביל יש קשר רציף בין לשכת א-סיסי לוושינגטון. אנחנו נמתין לראות מה יקרה כעת בעקבות ההכרזה הישראלית".

 

נביל אבו רודינה דוברו של אבו מאזן, הגיב גם הוא להחלטת הקבינט ואמר כי הפיוס הפנימי הוא אינטרס פלסטיני עליון. "עמדתו של אבו מאזן היא לנוע קדימה כדי להשיג את התקווה והשאיפות של עמנו לאחדות ולעצמאות. ההבחנות הישראליות לא ישנו את העמדה הפלסטינית הרשמית לנוע קדימה במאמצי הפיוס כדי להביא להצלחת הפרויקט הלאומי שהוא סיום הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67' שבירתה מזרח ירושלים. כבר הקמנו בעבר את הממשלת ההסכמה הלאומית ולשיקולים חיצוניים לא תהיה כל השפעה משום שההנהגה הפלסטינית מאמינה באחדות הלאומית ובאינטרסים של בני עמה. הקהילה הבינלאומית, ובכללה גם הממשל האמריקני, בירכו על שובה של הרשות הפלסטינית לרצועת עזה ועל קבלת האחריות של הממשלה הפלסטינית על הרצועה".

 

בחמאס אמרו בתגובה להחלטת הקבינט כי "זוהי התערבות ישראלית אסורה בעניין פלסטיני פנימי. על כל פלסטיני בכל רמה שהיא לא להזדהות או להיענות להתערבות הישראלית הגסה. התגובה הפלסטינית צריכה להיות המשך ייצוב החזית הפנימית והצלחת הפיוס".

 

החלטה פה אחד 

ההחלטה בקבינט המדיני-ביטחוני התקבלה פה אחד. בהודעת לשכת ראש הממשלה בתום הישיבה צוין כי "בהמשך להחלטות קודמות, ממשלת ישראל לא תנהל משא ומתן מדיני עם ממשלה פלסטינית הנשענת על חמאס, ארגון טרור הקורא להשמדת ישראל, כל עוד לא יתמלאו התנאים.

 

"על חמאס להכיר בישראל ולהפסיק את הטרור בהתאם לתנאי הקוורטט, פירוק חמאס מנשקו, השבת חללי צה"ל והאזרחים הישראלים המוחזקים בעזה, שליטה ביטחונית מלאה של הרשות הפלסטינית בעזה, כולל במעברים ומניעת הברחות, המשך סיכול תשתיות הטרור של חמאס ביהודה ושומרון על ידי הרשות הפלסטינית, ניתוק חמאס מאיראן והזרמת כספים וציוד הומניטרי לעזה רק באמצעות הרשות הפלסטינית והמנגנונים שהוקמו לשם כך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: GettyImages
נתניהו ואבו מאזן
צילום: GettyImages
מומלצים