שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  יום אלים במחאת הנכים: "מפגן של כוח"

  יום שהחל עם חסימת בית רה"מ נמשך בעימותים בין נהגים למפגינים בזמן שהנכים חסמו כבישים בירושלים. אחד מהנכים תועד מכה שוטר ועוכב לחקירה לאחר שחסם את דרכה של שוטרת שטענה כי היא "בדרכה לאירוע משטרתי". אחד המפגינים: "זה היה יום של הקצנת המאבק"

   

  הנכים סיכמו אמש (ג') יום אלים במיוחד במחאתם להעלאת הקבצאות. במהלך היום נרשמו עימותים עזים בין המפגינים לבין נהגים אחרים בכביש ובמקרה נוסף תועד נכה שהיכה שוטר.

   

  כ-50 נכים השתתפו אתמול במחאה, פי שלושה מכמות המשתתפים בדרך כלל. הנכים התמקדו בעיר ירושלים ובכביש 1 שמוביל אליה. הם חסמו את ציר התנועה המרכזי, את הכניסה לבית ראש הממשלה והרחובות המובילים אליו ואת גשר המיתרים שבכניסה לעיר.

   

  המחאה עלתה לפסים אלימים כשבמהלך חסימת הכבישים באזור כיכר פריז בבירה תועד אחד הנכים דורס ומכה שוטר שהיה במקום. השוטר החזיר לו סטירה.

  הנכה דוחף את השוטר (צילום: שחף עפרה) (צילום: שחף עפרה)
  הנכה דוחף את השוטר(צילום: שחף עפרה)

   (צילום: שחף עפרה) (צילום: שחף עפרה)
  (צילום: שחף עפרה)

  גם תגובת הנהגים בכבישים לא הייתה כמו בפעמים הקודמות. כמה שעות לאחר הכאת השוטר, נרשמו עימותים אלימים בגשר המיתרים, בכניסה לעיר, בין הנכים לנהגים נוספים שהיו בכביש ולא יכלו לנסוע.

   

  בסיום היום, בעת שחסמו את כביש 1 לכיוון תל אביב, הנכה שתקף את השוטר חסם את דרכה של ניידת משטרה שבתוכה הייתה שוטרת שטענה שהיא בדרכה לאירוע משטרתי. הנכה, עופר סופר, עוכב לחקירה ואליו הצטרפו עוד כ-30 מפגינים נכים שנסעו לתחנת המשטרה בבית שמש.

   

  אייל כהן, מוביל קבוצת "הנכים הופכים לפנתרים", אמר כי "כל עוד הוא לא ישוחרר לאלתר יוחרף המאבק וכבר ממחר בבוקר יורגשו שיבושי תנועה בכל חלקי הארץ. כל ההפגנות וחסימות הכבישים מתואמות עם משטרת ישראל ולא היה מקום לעכב או לעצור מפגינים נכים".

   

   

  עופר סופר חוסם ניידת משטרה בשער הגיא. עוכב לחקירה (צילום: אמיר אלון) (צילום: אמיר אלון)
  עופר סופר חוסם ניידת משטרה בשער הגיא. עוכב לחקירה(צילום: אמיר אלון)

  איתמר בק, אחד מהמפגינים, אמר ל-ynet: "המאבק כרוך בהמון סבל וכאב מצד הרבה אנשים, ומתישהו זה מתפרץ החוצה. הממשלה רוצה לעשות הפרד ומשול בין המפגינים לבין המשטרה, והאלימות פורצת כלפיהם, וכך ההפרד ומשול עובד".

   

  בק הוסיף: "אני חושב שהיה פה מפגן של כוח. זה היה יום של הקצנת המאבק והביקור בבית ראש הממשלה הוכיח לי את מה שכבר ידעתי, שהוא לא מתכוון להיות זה שמספק תשובות, כי המחאה נענתה בשתיקה רועמת בדמות וילון שחור".

  הנכים בלטרון, בדרך לירושלים (צילום: אמיר אלון) (צילום: אמיר אלון)
  הנכים בלטרון, בדרך לירושלים(צילום: אמיר אלון)

  מנערים את שער בית ראש הממשלה (צילום: גל ארבל) (צילום: גל ארבל)
  מנערים את שער בית ראש הממשלה(צילום: גל ארבל)

   (צילום: אמיר אלון) (צילום: אמיר אלון)
  (צילום: אמיר אלון)

   (צילום: גל ארבל) (צילום: גל ארבל)
  (צילום: גל ארבל)

  במחאה היום השתתפו כמה קבוצות, בהן "הנכים הופכים לפנתרים", "צוות לעניין", ארגון נכי הפוליו, "ארגון הנכים" וכמה נכי צה"ל שהצטרפו באופן עצמאי. כהן אמר: "זה היה יום שהוכיח שאיחוד של כמה קבוצות נותן כוח גדול. עם זאת, יש בכך חסרונות, קשה יותר לשלוט באנשים כי כל אחד שומע למישהו אחר ועושה מה שבא לו. חוסר התיאום גרם גם למקרים של אלימות, שאני מתנגד אליהם, ונפיק מכך לקחים".

  ראידמן ועקיבא. "זה היה משפיל" (צילום: גל ארבל) (צילום: גל ארבל)
  ראידמן ועקיבא. "זה היה משפיל"(צילום: גל ארבל)

  אפיזודה נוספת שנרשמה אתמול הייתה כאשר ניקול ראידמן, אשת העסקים שמקורבת לרעיית ראש הממשלה שרה נתניהו, הגיע לרחוב בלפור כדי להיפגש עם חברתה ונתקלה במחאת הנכים. ראידמן העניקה לאחת מהמפגינים, חנה עקיבא, כאלפיים שקלים במזומן.

   

  עקיבא, שלקחה את הכסף והעניקה אותו למימון פעילות קבוצת "הנכים הופכים לפנתרים", סיפרה: "זה היה משפיל. היא חושבת שאפשר לקנות אותי בכסף, אבל זה היה תרגיל בהפרד ומשול. אני לא מקבצת נדבות ולא רוצה נדבות מאף אחד. אני רוצה שהמדינה תתן לי את מה שמגיע לי".


  פורסם לראשונה 17/10/2017 22:39

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שחף עפרה
  נכה מכה שוטר בירושלים
  צילום: שחף עפרה
  מומלצים