שתף קטע נבחר

המפכ"ל הוזהר לפני דברי נתניהו: "כועסים עליך בלשכה"

כבר לפני כמה שבועות עודכן רוני אלשיך שהוא "על הכוונת" בלשכת ראש הממשלה. מכר שלו התקשר והזהיר אותו: "תהיה נגדך מתקפה אישית חזיתית". המפכ"ל סיפר על השיחה ליועץ המשפטי רק בתחילת השבוע. תגובת נתניהו: "הביקורת הייתה רק על ההדלפות"

 

נתניהו ואלשיך. "תיזהר, כועסים עלייך מאוד בלשכה" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נתניהו ואלשיך. "תיזהר, כועסים עלייך מאוד בלשכה"(צילום: מוטי קמחי)

 

בעוד שבמערכת הפוליטית ובמערכת אכיפת החוק נדהמו מהמתקפה האישית חסרת התקדים של ראש הממשלה על מפכ"ל המשטרה, מתברר שרב-ניצב רוני אלשיך היה היחיד שלא הופתע: עוד קודם לכן הוא כבר קיבל איומים שהבהירו לו שבסביבת נתניהו לא מרוצים ממנו.

 

 

בסוף השבוע, בעקבות ידיעה שפורסמה על כך שחקירות ראש הממשלה יחודשו אחרי החגים, תקף נתניהו את אלשיך, האשים אותו בכך שמאז שמינה יועץ חיצוני למשטרה ההדלפות מהחקירות הפכו ל"צונאמי" ותקף את "מסע הציד" המתנהל נגדו.

 

למעשה, המתקפה על אלשיך החלה עוד בשבוע שעבר, אז פרסם עיתונאי המקורב לראש הממשלה ידיעה מופרכת, שלפיה אלשיך מתכנן לרוץ בבחירות הבאות בראש מפלגה פוליטית. בפועל, המפכ"ל לא יוכל לרוץ גם אם ירצה בשל חוק הצינון, אבל מטרת הפרסום הייתה להזיק לו ולהציגו כמי שפועל ממניעים זרים ופוליטיים.

 

כעת מתברר שכמה שבועות לפני המתקפה הבוטה קיבל המפכ"ל מסרים ממקורבים בנוסח "תיזהר, כועסים עליך מאוד בלשכה". המפכ"ל שיתף בכך רק את המקורבים לו ביותר ואמר להם כי לא יזיזו אותו.

 

ככל הידוע, לפני כמה שבועות התקשר לאלשיך מכר שלו, שמעורב גם בסביבת לשכת ראש הממשלה, והזהיר אותו כי הוא "על הכוונת" של הלשכה. אותו מכר אף סיפר לאלשיך על כינויים שונים, שבהם מכנים אותו בסביבת נתניהו, בהם "בוגד" ו"כפוי טובה". המקורב הוסיף כי הדיבור הרווח בלשכת נתניהו הוא שהסיבה להתנהלותו של אלשיך היא העובדה שלא קיבל את תפקיד ראש השב"כ שבו חפץ. זאת אף שלדברי אלשיך, ברגע שקיבל את תפקיד המפכ"ל הוא התקשר לנתניהו ואמר לו שהוא מוותר על תפקיד ראש השב"כ.

 

באותה שיחה הזהיר המכר את המפכ"ל כי הוא צפוי לעמוד בקרוב במרכזה של מתקפה אישית חזיתית, אך אלשיך השיב לו כי הדבר לא מטריד אותו. אלשיך שמר כאמור את השיחה לעצמו ולא הפיץ את הדברים, בין השאר מתוך מחשבה שלא ללבות את המתיחות עם ראש הממשלה. אלא שייתכן שלאיומים הייתה בכל זאת השפעה על התנהלותו: בשל המתיחות, ואולי כדי להימנע מלפגוש את נתניהו, נמנע אלשיך בתקופה האחרונה מלתת את הסקירה התקופתית לממשלה, וגם עתה לא ברור מתי תתקיים הסקירה הבאה של אלשיך שבה ישתתף גם נתניהו.

מנדלבליט ואלשיך. המפכ"ל סיפר ליועמ"ש על האיומים בתחילת השבוע (צילום: עמית שאבי, עפר מאיר) (צילום: עמית שאבי, עפר מאיר)
מנדלבליט ואלשיך. המפכ"ל סיפר ליועמ"ש על האיומים בתחילת השבוע(צילום: עמית שאבי, עפר מאיר)

בתחילת השבוע, אחרי המתקפה של נתניהו, שוחח אלשיך עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, סיפר לו על שיחת האזהרה שקיבל והביע את מורת רוחו מהתנהלות נתניהו וסביבתו. "זאת התנהגות שמתאימה לעבריינים ולמאפיה", אמרו בסביבתו של אלשיך. "האיומים האלה והקטע האישי על המפכ"ל הם סכנה לדמוקרטיה".

 

שלשום הגיב אלשיך לראשונה בפומבי להאשמות של נתניהו, טען כי ההדלפות לא מגיעות מהמשטרה ונתן גיבוי מלא לחוקרים. בכנס של הקצונה הבכירה במשטרה אמר אלשיך: "ידי החוקרים נקיות. ההתנפלות על המשטרה לא ברורה. נעשה את עבודתנו בממלכתיות וללא משוא פנים, ואתן גיבוי למי שעושה את העבודה בשטח".

 

אלשיך הוסיף כי הוא "גאה לעמוד בראש ארגון שעושה עבודת קודש, ובעיניי עושה את העבודה בצורה מקצועית, ערכית וללא רבב". מטעמו של נתניהו נמסר בתגובה: "הביקורת שהשמיע ראש הממשלה מכוונת לעבר דבר אחד בלבד - צונאמי ההדלפות הלא-חוקיות שהתחילו מאז מונה היועץ הפוליטי ליאור חורב, בעלות של 2.4 מיליון שקלים מכספי משלם המסים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, מארק ישראל סלם
אלשיך ונתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי, מארק ישראל סלם
מומלצים