שתף קטע נבחר

שעות לפני כניסתו לתוקף: נפסל צו ההגירה של טראמפ

בית משפט בהוואי דחה גם את הגרסה המעודכנת של הצו, שמטיל מגבלות על כניסתם של אזרחים משש מדינות בעלות רוב מוסלמי. עם זאת, העתירה לא התייחסה לצפון קוריאה וונצואלה, שגם הן כלולות בו. השופט קבע כי הצו "סובל בדיוק מאותם הפגמים כמו קודמו"

בית המשפט המחוזי במדינת הוואי שב ארצות הברית דחה אתמול (ג') את הגרסה המעודכנת של צו ההגירה שעליו חתם הנשיא דונלד טראמפ. הצו, שהיה אמור להיכנס לתוקף היום, מטיל מגבלות על כניסתם לארה"ב של אזרחים מכמה מדינות.

 

הצו, שאין לו תאריך תפוגה, והוכרז בחודש שעבר – מתייחס לאזרחי איראן, לוב, סוריה, תימן, סומליה, צ'אד וצפון קוריאה, וכן גורמי ממשל מסוימים בוונצואלה. מדובר בגרסה השלישית של הצו שכלל לפני כן שש מדינות בעלות רוב מוסלמי, אך לא התקבל על ידי בתי המשפט. פסק הדין שניתן אתמול מהווה משוכה נוספת שטראמפ יצטרך להתגבר עליה בניסיונו להכניס לתוקף את הצו, שההערכה היא שיגיע בסופו של דבר לפתחו של בית המשפט העליון. הגרסה הראשונה של הצו, שפורסמה בינואר, גרמה לכאוס ולמחאות בנמלי תעופה בארה"ב, בטרם הוקפאה על ידי בית המשפט.

 

העתירה לדחיית גרסתו המעודכנת של הצו הוגשה על ידי מדינת הוואי בבית המשפט הפדרלי בבירתה הונולולו, בטענה כי לטראמפ אין את הסמכות להטיל את ההגבלות על שש מהמדינות הללו, על פי חוק ההגירה הפדרלי. הוואי לא ערערה על הגבלות הכניסה מצפון קוריאה ומוונצואלה.

שוב נפסל צו ההגירה שלו. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שוב נפסל צו ההגירה שלו. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ(צילום: AFP)

השופט דריק ווטסון כבר דחה בחודש מרס את צו ההגירה הקודם של טראמפ. בפסיקתו אתמול, ווטסון אמר כי סביר להניח שהוואי תצליח שגם צו ההגירה המעודכן מפר את חוק ההגירה הפדרלי. צו זה "סובל בדיוק מאותם הפגמים כמו קודמו – אין בצדו מספיק ראיות לכך שכניסתם של יותר מ-150 מיליון אזרחים משש המדינות המצוינות תגרום נזק לאינטרסים של ארה"ב", כתב ווטסון.

 

הבית הלבן פרסם הצהרה שבה נכתב כי הפסיקה "פגומה באופן מסוכן", וכי הוא בטוח שבתי המשפט יאשרו בסופו של דבר את הצו. "המגבלות האלה חיוניות כדי להבטיח שאומות זרות יעמדו בתנאי הביטחון המינימליים הנדרשים לשלמות מערכת ההגירה שלנו ולביטחון האומה שלנו", נאמר בהודעה. משרד המשפטים האמריקני כינה את הפסיקה של ווטסון "שגויה" ואמר כי יערער עליה בזמן הקרוב. התובע הכללי של הוואי, דאג צ'ין, הגיב לפסק הדין באומרו כי "היום זהו ניצחון נוסף של שלטון החוק".

 

בתור מועמד לנשיאות, טראמפ הבטיח סגירה מוחלטת של גבולות ארה"ב בפני מוסלמים. בהכרזה על הצו המעודכן, הבית הלבן הציג אותו כהשלכה מתבקשת ביחס למדינות שלא עמדו בדרישות החדשות לסינון מהגרים ולהנפקת ויזות. הבית הלבן הוסיף כי הדרישות הללו הוצגו בפני הממשלות הזרות בחודש יולי, והן קיבלו דד-ליין של 50 ימים לביצוע השיפורים הנדרשים. כמה מדינות אכן עשו שיפורים על ידי הגברת האבטחה של מסמכי הנסיעה, או הדיווח על דרכונים שאבדו או נגנבו. אחרות לא עשו זאת, דבר שהוביל להטלת המגבלות שבצו.

 

ארגוני תמיכה במהגרים שיבחו את הפסיקה של בית המשפט בהוואי. "אנו שמחים, אך לא מופתעים, שהצו של טראמפ האוסר על כניסת מוסלמים, שהוא בלתי חוקי ומנוגד לחוקה, נדחה פעם נוספת", אמר עומאר ג'דוואט, מנהל פרויקט זכויות המהגרים של האיגוד האמריקני לחירויות אזרחיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים