שתף קטע נבחר

אשלים: דוּד במשקל 2,220 טון הותקן בראש מגדל

בתחנת הכוח הסולארית, שאמורה לייצר 121 מגה-וואט חשמל מאנרגיית השמש, הניפו את הדוד לראש מגדל, שגובהו 250 מטרים. התחנה אמורה להתחיל לפעול בשנה הבאה ולייצר חשמל נקי

בשבועות האחרונים הושלם שלב נוסף וחשוב בתהליך ההקמה של תחנת כוח תרמו-סולארית באשלים שברמת נגב. במתקן של חברת מגלים אנרגיה סולארית הונף דוד שמש במשקל של 2,200 טונות על ראש המגדל שבמתחם, לגובה סופי של 250 מטרים. צפו בסרטון המתעד את התהליך.

 

 

מגלים היא חברה משותפת לקרן נוי, ל-GE, ולברייטסורס. השותפים זכו ב-2012 במכרז ממשלתי לתכנון, מימון, הקמה, והפעלה של תחנת כוח תרמו-סולארית באשלים. הפרויקט מתבסס על טכנולוגיית מגדל שמש ועלותו כ-3 מיליארדי שקלים.

 

בחברה אמרו כי הפרויקט יפעל באמצעות טכנולוגיית ריכוז קרני השמש על קולטן בראש מגדל. 50,600 מראות נפרשו על-פני 3 קמ"ר באתר. המראות המבוקרות על ידי מחשב ורשת אלחוטית, תעקובנה אחר השמש ותרכזנה את קרניה אל קולטן השמש, מבנה ששוקל 2,200 טונות ושגובהו כ-50 מטרים.

 

 (צילום: אלבטרוס)
(צילום: אלבטרוס)

 

במגלים אנרגיה סולארית הסבירו כי ריכוז פי 1,000 של קרני השמש מאפשר ייצור קיטור בטמפרטורה המתקרבת ל-600 מעלות ובלחץ של כ-170 אטמוספרות. את הקיטור מוליכים לטורבינת הקיטור על הקרקע כדי לייצר 121 מגה-וואט חשמל נקי לרשת החשמל הארצית. במהלך מורכב שתוכנן לפרטים מראש ושארך ארבעה ימים, הונף קולטן השמש לגובה של 200 מטרים לראש המגדל.

 

תחנת הכוח של מגלים בהספק של 121 מגה-וואט הינה אחת משלושת המתקנים באתר אשלים הצפויים להוות מקור יציב ואמין של אנרגיה מתחדשת, ואשר ייצרו כ-2% מכושר ייצור החשמל של ישראל כשיתחילו לפעול במהלך השנה הבאה. בכך יסייעו למדינה להגיע למטרות שהציבה לאספקת 10% מייצור החשמל הכולל ממקורות אנרגיה מתחדשים עד לשנת 2020 ו-17% עד שנת 2030.

 (צילום: אלבטרוס) (צילום: אלבטרוס)
(צילום: אלבטרוס)

 

התחנה נבנית ותופעל על ידי צוותי הפמה, בנייה והפעלה של GE ונשענו על טכנולוגיה שפותחה על ידי חברת BrightSource שמרכזה בישראל.

 

פיני כהן, יו"ר מגלים אנרגיה סולארית ויו”ר קרן נוי, אמר: “הפרויקטים באשלים הם החשובים ביותר בכל הנוגע לאנרגיה סולארית בישראל, וכולי תקווה כי פרויקטים מעין אלה של יצור חשמל מאנרגיה מתחדשת יתרחבו ויתרבו בישראל". ערן גרטנר, מנכ"ל מגלים, הוסיף: "תהליך הנפת הדוד לראש מגדל השמש היה מורכב ובין האתגרים המרכזיים בפרוייקט כולו. ההכנה לקראת ההנפה הייתה מקצועית ביותר ואני מצדיע לצוות קבלן ההקמה על הביצוע המוצלח. בפנינו עוד מספר אבני דרך חשובות עד שנגיע להפעלה מסחרית של התחנה והחשוב שביניהם הינו הרצת המערכות כדי להפוך את כל הכלים לתזמורת מתפקדת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלבטרוס
המתקן באשלים
צילום: אלבטרוס
מומלצים